Lócsontok kerültek elő egy kínai császár sírjából

Nyolcvan ló csontjait találták meg egy kétezer éve élt kínai császár mauzóleumában

 

A lócsontok két áldozati gödörből kerültek elő a nyugati Han-dinasztia (i.e.202-i.sz.8) uralkodója, Vudi császár mauzóleumából, amely Kína északnyugati részén, Senhszi tartományban található.

Jang Vu-csan régész és csapata 2009 szeptembere óta folytat itt ásatásokat.

A gödrök mindegyike egy hatalmas barlang, amely húsz járatot tartalmaz, a bejáratnál két ló és egy terrakotta harcos strázsál – magyarázta a szakember. A laboratóriumi vizsgálatokból kiderült: a lovak kifejlett mének voltak. „Tudósaink DNS-teszteket fognak végezni, amellyel hamarosan az állatok fajtáját is meg tudjuk állapítani” – mondta el Jang.

A felfedezés újra felmelegítette azt az évszázados kínai legendáról szóló vitát, miszerint Közép-Ázsiában a lovak vért izzadtak. „A legenda szerint Vudi nagy jutalmat ajánlott fel annak, akinek sikerül egy fajtiszta, Közép-Ázsiában honos, de Kínában ritkán látott, vért izzadó lovat találni” – magyarázta Jang.

A kérdéses négylábú hozzáértők szerint az akhal tekini lehet. Vudi nevéhez fűződik az állat legelső írásos emléke, a császár ugyanis versben emlékezett meg a gyönyörű „mennyei lóról”, amely gyorsaságáról, kitartásáról és a vágtában kidagadó ereiről (innen az elnevezés) volt ismert, s állítólag maga Dzsingisz kán is hátaslóként használta.

A mauzóleumot i.e. 139-ben, egy évvel Vudi trónra kerülése előtt kezdték el építeni, és 53 év alatt fejezték be. Az építményben mintegy négyszáz áldozati üreg található.

 

2011.02.23.
Forrás: http://www.mult-kor.hu
Frissítve: 2023.06.02.
Fotó: Canva

Hozzászólások