A bikarodeó szabályai
Programterv, információk │ Rodeó szabályok │ Bikarodeó és az állatvédelem
A sportág hét “event”-ből, azaz eseményből áll, ezek két részre oszlanak:
-“időzített” event-ek: lasszózás (és annak különböző fajtái), hordókerülés, szlalom (bizony, ezek rodeo-számok) és a borjúdöntés
-“rough stock” event-ek: bull riding , a bareback riding és a saddlebronc riding (hazánkban jelenleg csak a bull riding üzemel).
A bull riding maga, mint a rodeo egyik leglátványosabb versenyszáma a legenda szerint 1868-ban született, mikor két, egymáshoz közeli ranch emberei találkozót adtak egymásnak Deer Trail-ben, Colorado-ban. A találkozó volt hivatott eldönteni, hogy mely ranch emberei jobbak a csorda körüli általános feladatok elvégzésében.
A bull ridingban versenyző bikák (ők is versenyeznek, díjaik között szerepel a húscélú vágások nyilvánvaló, esetleg több generációra megváltott elmaradása) saját névvel rendelkeznek, előválogatásukban és verseny alatti elbírálásukban fontos szempont az erőnlét, az egészség, az ügyesség és a buckin ability, vagyis a bakolásra való hajlam. (világszerte széleskörű vizsgálatok igazolták, hogy a bika bakolásra való képessége és hajlama annak genetikájában rejlik). A bikát egy két ajtajú kalodába, úgynevezett buckin chute-ba terelik, ahol egy cowboy ráereszkedik a hátára.
A segítő személyzet ezalatt két különböző kötelet helyez a bikára:
– a bullrope-ot (hurokkal ellátott, körülbelül 10 méter hosszúságú kötél, mely a cowboy három stabilitási pontja közül az egyiket képezi) a bika válla mögé, a mellkasán átvetve
– valamint a flank strap-et a véknyánál átvetve (kötél hurokkal, önmagába kötődik, bakolásra ingerli a bikát, míg a cowboy fenn van, de legfőbb szerepe, hogy elhitesse a bikával egy pillanatra, hogy még van valami a hátán, mikor a cowboy leesett. Ez a pillanatnyi idő létfontosságú a mentési munkálatokban, hiszen, míg a bika rúg és pörög, addig nem keresi az embert).
Mikor a cowboy bólintással jelez, hogy elkészült, a segítők kinyitják az ajtót, az időmérő pedig lenyomja a stoppert. Nyolc másodpercet kell eltölteni az állat hátán, se többet, se kevesebbet. A bika, valamint lovasa külön-külön pontokat kap, melynek szempontjai: a nyolc másodperces kötelező időkorlát megléte, az állat agilitása, vitalitása, stílusa, valamint a lovas kontrollja saját teste, és az állat felett. A teljesítményt végül összesen maximálisan száz ponttal jutalmazhatják, ez négy bíró maximálisan 25-25 (állat, lovas) pontjának összegének a fele.
A cowboy rodeo-felszerelésébe a bullrope-on kívül számos egyéb kellék tartozik, mint például a védőfelszerelés, melyek széles skálájából egyedül a mellény megléte kötelező, a sarkantyú, a chaps, valamint előírásszerű ruházat.
A freestyle bullfightingot Az egyesület a 2008-ban vezet be a rodeohoz kapcsolódóan egy Európában teljesen egyedülálló versenyszámot, , mely a rodeobohócok versenye. A versenyszám lényege, hogy az arénába engednek egy fighting bikát, (speciálisan képzett bika, feladata hogy keresse és támadja az embert) a bohócnak pedig 17 másodperces kötelező szintidőn keresztül testkontaktban kell lennie vele. A bírák az állat agresszivitását és a bohóc testkontrollját pontozzák, valamint az esetlegesen végrehajtott extra mutatványokat (pl. bika fölött való átugrás).
A freestyle bullfighting egyenlőre bemutató jelleggel szerepel az egyesület palettáján.
Frissítve: 2024.07.01.
Fotó: Canva