Lovas Világjátékok – Beszámoló a második napról

2. nap – Reining és távlovaglás

2010.09.26. A FEI Alltech Lovas Világjátékok második napján került sor a reining csapatverseny záró napjára, valamint a 160 kilométeres távlovas versenyre.

A hőmérséklet jelentősen csökkent az előző napokhoz képest, de a távlovasoknak egyértelműen kedvezőbb a hűvösebb idő.

Az első kapunál még az Egyesült Arab Emirátusok csapata (Mohammed Al Maktoum sejk – SAS Alexis, Majid Mohammed Al Maktoum sejk – Kango D’Aurabelle és Rashid Dalmook Al Maktoum sejk – Rukban Dikruhu Mmn) vezette a versenyt 04:34:53-as kombinált időeredménnyel. A második helyen az USA, a harmadikon Bahrein csapata állt. Na de lássuk a végeredményt!

Beszámoló a második napról

A távlovasok 160 kilométeres versenye reggel 7:30-kor vette kezdetét. A hat részből álló verseny során a lovasok bejárták a Kentucky Horse Parkot és az azt körülvevő területeket is. Az első ló-lovas páros 18:30-kor ért célba.

A FEI Alltech Lovas Világjátékok első díjátadó ünnepsége is vasárnap zajlott. A Reining csapatversenyt 674,5 ponttal a címvédő USA csapata nyerte a következő összeállításban: Tim McQuay, Craig Schmersal, Tom McCutcheon és Shawn Flarida. 659 ponttal Belgium lovasai végeztek a második, míg 655,5 ponttal Olaszország lovasai a harmadik helyen. A top tenbe bekerült csapatok: Ausztria, Kanada, Németország, Brazília, Hollandia, Anglia, Mexikó.

Belgium kicsi, ám egyre gyarapodó reining-rajongótábora számára azért is lehet különleges a 2010-es Világjátékokon megszerzett érem, mert ez az első csapatverseny során szerzett medáljuk. „Eddig épp csak álmodozni mertünk arról, hogy esetleg felléphetünk majd a dobogóra. A második hely azonban minden várakozásunkat felülmúlta.” nyilatkozott Suzy Beck, a belga csapatkapitány.

Az olasz reining lovasok számára nem szokatlan a Világjátékokon elért siker, hiszen rendszerint bronzéremmel térnek haza a Világjátékokról. 2008-ban a FEI Reining világbajnokságon még az első helyet is elorozták az amerikai csapat elől.

A második minősítő fordulóra kedden kerül sor, és az öt legjobb eredményt elért lovas jut be a csütörtöki döntőbe.

Spanyol távlovas győzelem

A Spanyolországot képviselő Maria Mercedes Alvarez Ponton nyerte meg a 2010-es Világjátékok 160 kilométeres távlovas versenyét Nobby nyergében. Mohammed bin Rashid Al Maktoum sejk Ciel Oriental nyergében, valamint fia, Hamdan bin Mohammed Al Maktoum sejk SAS Alexissel ckevesebb, mint két másodperccel később galoppoztak át a célvonalon, megszerezve így a második és harmadik helyet.

A verseny utolsó körét Ponton 29,44 kilométeres átlagsebességgel teljesítette, míg Emirátusbeli versenytársai 31,66-os sebességgel hagyták maguk mögött a kilométereket. Ponton átlagsebessége 100 kilométeren 21,07 kilométer volt óránként.

Az amerikai csapat tagjai lovaik állapota miatt sajnos nem tudták teljesíteni a távot.

„Nagyon fura érzés” mondta Ponton. „Én magam is azt kívántam, hogy Mohammed sejk legyen a győztes, megérdemli. Ő olyasvalaki, aki nagyon sokat tesz ezért a sportért a világ minden táján. Neki köszönhetjük, hogy ez a sport mára idáig fejlődött. De fogalmam sem volt, hogy ő van mögöttem.”

A 34 éves Ponton és Nobby az elmúlt évek folyamán három világversenyt is nyertek: 2008-ban a Világbajnokságot, 2009-ben az Európa-Bajnokságot, most pedig a Világjátékokat. Kislánya, Maria Punti-Alvarez mindössze hat hete jött világra. „Nagyon nehéz volt összeegyeztetni az edzéseket és a baba körüli teendőket. Tavaly, amikor megtudtam, hogy gyermeket várok, senki sem hitt benne, hogy itt lehetek a Világjátékokon.” mondta Ponton. További érdekesség, hogy Ponton férje, Jaume Punti-Dachs a korábban már említett Mohammed sejk és fiainak edzője.

Ponton rendkívül elégedett volt lova, a 15 éves Nobby teljesítményével. „Nem volt egyszerű a pálya. Számomra túl gyors, és nehéz. Mindenki azt mondta, hogy sima lesz a terep. Nos, egyáltalán nem volt az. Ez volt az eddigi legkeményebb versenyünk Nobbyval.”

Mohammed sejk az Egyesült Arab Emirátusok miniszterelnöke, az 1998-as Dubai Világbajnokság házigazdája. Hogy mit mondott arról, hogyan teljesítette a távot? „Csak a lovamra figyeltem és élveztem a versenyt” mondta.

A FEI Alltech Lovas Világjátékok első érmeit vasárnap délután a reining nyertesei kapták.

Időközben megkezdődött a díjlovak állatorvosi bemutatása is, hiszen a díjlovasok megmérettetése hétfőn kezdődik a Kentucky Horse Park vadonatúj szabadtéri pályáján. 24 nemzet 14 csapata és 66 lovasa mutatja majd be programját.

Frissítve: 2023.07.05.
Fotók: Pixabay