Kentucky Derby 2013

Orb óriási előnnyel nyerte a versenyt

Egy lóversenynek öt győztese van: a zsoké, a ló, az edző, a tulajdonos, és a ló apja. A május negyedikei derby után is igaz marad ez a szállóige.

A Kentucky Derby távja két kilométer és csak három év alatti lovak indulhatnak. A mostani megmérettetés indulói közül nagy esélyesnek tartották Kevin Kriggert, aki 111 év után ismét dobogóra állhatott volna, mint fekete zsoké és mindenki az első három helyezett közé várta. A jóslatok ellenére azonban Krigger az utolsó három helyezett között ért célba.

A verseny előtt egy napig esett az eső ezért az odds-ok folyamatosan változtak, attól függően melyik lónak jósoltak nagyobb esélyt a felázott pályán. A legesélyesebb ló, Orb végig a fogadók kedvence volt, legfőképpen azért, mert az utolsó négy versenyét megnyerte.

A kétperces versenyre 150.000 néző látogatott ki. A futam hihetetlenül izgalmas volt, a résztvevőknek viszont még a felcsapódó sárral és a csúszóny talajjal is meg kellett birkózniuk. A verseny közepéig Orb a 15. helyen volt, amíg Joel Rosario meg nem adta neki a jelet, hogy itt a pálya utolsó szakasza, ideje nyerni. Végül Orb óriási hajrával a külső pályáról hatalmas előnnyel verte a mezőnyt.

Orb legközelebbi versenye két hét múlva Baltimore-ban lesz, hogy megpróbálja véghez vinni a mesterhármast, megnyerni a három nagy versenyt, ami 1978 óta (Affirmed) senkinek sem sikerült.

Az embernek talán az lenne a természetes, hogy a ló és zsokéja együtt versenyeznek, de ez korántsem így van. Orb egy hónappal ezelőtt John Velazquez-zel a nyergében nyerte meg a floridai versenyt. A győzelem a lovat a Kentucky Derby legnagyobb esélyesévé emelte a fogadóirodák szemében. Ám John Velazquez több ló közül végül az akkor még veretlen Verrazano-t választotta.

Új zsokéja, a fiatal Joel Rosario most vált igazán híressé. Egy hónapja nyerte meg a 10 millió dolláros Dubai Világkupát, most pedig a Kentucky Derby-t. Lova, Animal Kingdom két évvel ezelőtt nyerte meg a Kentucky Derby-t. Rosario az előző 4-5 évben is a világranglista első 10 zsokéja között volt.

Az emberek már elkezdtek találgatni, vajon sikerül-e a dinamikus Orb-Rosario párosnak megszereznie a Hármas Koronát. Erre majd pontosabb válasz csak a Preakness Stakes (május 18.) után tudnak adni a szakemberek.