Galopp-Kisokos: rekordok, rekorderek

Galopp-Kisokos: rekordok, rekorderek

Aperianov Zakariás: 16-szoros Magyar és egyszeres Osztrák Derby-győztes idomár. Tizenkét évesen gróf Pejacsevich Jánosnál kezd lovászként, két évre rá már versenyben lovagol, de mivel nem tudja a versenysúlyát hozni, „csak” 45 győzelemig jut, s felhagy a lovaglással. 26 évesen kezd idomárként, komoly rangot tíz évvel később szerez Imperiál sikereinek köszönhetően. Vele nyeri első Magyar Derbyjét, melyet további 15 követ, az utolsó 1998-ban. 1977-ben Bilbaóval Hármas Koronát nyer. 17 Derby-sikerével a még 80 éves korában is aktív tréner Aperianov második az örökranglistán. Nála csak az olasz Federico Tesio tudott néggyel többet nyerni. Aki egyszemélyben tenyésztő is volt, úgy eggyel többet, 22 Olasz Derbyt nyert.

Vas József: 12-szeres Derby-győztes zsoké. 1970 és 2000 között 9 magyart és 3 csehszlovákot nyer. Esch Győző szintén 12 Derby-győzelemmel büszkélkedhet, ő 1922 és 1960 között 5 magyart, 6 osztrákot és 1 csehet nyer. Vas József idomárként egyszeres Derby-győztes (2000, Jugoszlávia).

Kállai Pál: A világ legidősebb aktív zsokéja, mi legalábbis nem tudunk másról, aki 70 év felett is 5-6 futamot vállalt volna versenynaponként. 56-ban disszidált, és körbelovagolta a világot: USA, Kanada, Ausztria, Törökország, Jugoszlávia, Szerbia, Csehország, Szlovákia, Oroszország, Svájc, Kuvait… Öt Derbyt nyert (2-2 magyar és jugoszláv, 1 szerb). Ő maga úgy számolta, hogy legalább 45 ezer lovon ült, velük az USA-ban több mint 1700, itthon több mint 1000 futamot nyert. Hat nappal 73. születésnapja után a Kincsem Parkban lemázsált, és már az első futamra készült, amikor rosszul lett. Kórházba szállították, öt napra rá elhunyt.

Pár héttel előtte még egy rendhagyó párbaj részese volt: a Kincsem Park gyepén csapott össze egymással a 2004-es és a 2005-ös év lova. És senki más, mert csupán ők ketten futottak egymás ellen. Kállay stílszerűen az idősebb Brahyn ült, míg ellenfelét, Frankly Dancinget a kilencszeres sampion Kovács Sándor lovagolta. A 73 éves Kállay Brahyval végig nyugodtan hátul „utazva”, a végén máig fennálló pályarekorddal finiselte le a riválist.

Kincsem: Máig ő a legtöbb versenyben győztes veretlen ló a világon, 54-ből 54 versenyt nyert. Magyarország és Ausztria mellett Németországban, Angliában, Franciaországban és Csehországban is. Egy alkalommal Baden-Badenben a bírák holtversenyt állapítottak meg, ezt idomárja nem fogadta el, és a kor szokásainak megfelelően újrafutást rendeltek el, amit 6 hosszal nyert. Néhány alkalommal „walk over” győzelmet aratott, azaz valamennyi ellenfele visszalépett, és a versenyt futás nélkül, csupán a pályára felvezetve nyerte. Hatévesen, ízületei elkopása miatt vonultatták vissza.

Magyar sikerek Angliában: 1876-ban Kisbér nyerte az Epsom Derbyt. Kétévesen még névtelenül versenyzett, a korabeli sajtó szerint csupán a Derby előtt nevezték el szülőhelyéről. E győzelme után még megnyerte Franciaország legnagyobb versenyét, a Grand Prix de Paris-t, majd nem sokra rá visszavonultatták, és sikeres fedezőmén lett.

Adular (a Sütvényi Ménes tenyésztése) 1914-ben megnyerte a Royal Ascoton a King’s Stand Stakes-t, ám haza már nem jöhetett, mert kitört a világháború, és hadizsákmányként lefoglalták. Angliában tenyésztésbe került, jó képességű csikókat nemzett.

Az Angliában született és Angliában is versenyző, 9 versenyében veretlen St. Simon tenyésztője Batthyány Gusztáv herceg volt. Megnyerte az Ascot és Epsom Gold Cupot, utódai megnyerték szinte az összes angol nagyversenyt. Az egyik legsikeresebb fedezőmén, kilenc évben is ő lett Anglia és Írország vezető apaménje (az ő ivadékai nyerték a legtöbb versenyt). A XIX. század legjelentősebb angol lovainak listáján a 4. helyre rangsorolták. Apja, Galopin szintén Batthyány Gusztáv herceg tulajdonában állt, ő háromszor lett Anglia és Írország vezető apaménje.

Patience (akit a magyarok mindig Pasziánsznak hívtak): 1901-ben veszi meg vemhes anyját Festetics Tasziló, a sárga kanca pedig sorra nyeri versenyeit, háromévesen egy héten belül a Kancadíjat és a Millenniumi Díjat, majd egy nagyon sűrű sorozattal az Osztrák Kancadíjat és Derbyt, valamint a Német Derbyt. Trénere a tervezett angol túra előtt magával vitte egy nyári meetingre, hogy mindig a szeme előtt legyen. Itt idegen kovács patkolta, ami miatt savós patairha-gyulladást kapott. Tréningben tartották a következő év tavaszáig, de Overdose-zal ellentétben az ő visszatérése nem sikerült. Unokája, Pázmán is veretlen maradt, igaz, „csak” öt versenyben, ám Patience vérvonala – elsősorban a német tenyésztésben fennmaradva – rajta keresztül él tovább.

Imperiál: 1960-ban született a Kisbéri Ménesben, idehaza veretlen maradt, a Magyar mellett Osztrák Derbyt is nyert. Németországban a Grosser Preis von Badenben második, csupán egy angol lótól kapott ki, a németeket és a franciákat mind megverte. Meghívást kapott Amerikába, az akkori nemzetközi versenynaptár egyik legrangosabb meghívásos versenyébe, a Washington D. C. Internationalbe, ahová a szezon végén fáradtan érkezett, és csak hetedik lett. Mivel a hatvanas években nem mindenkit engedtek külföldre, hazai versenyeiben Németh Ferenc, külföldön Gelics Mihály lovagolta. Ötévesen lábai meggyengültek, ezért visszavonultatták. 1971-ben a Magyar Derby dobogójának mindhárom fokán az ő ivadékai végeztek, fedezőménként 12 derbygyőztest nemzett.

Veretlen lovak: A rangsort Kincsem vezeti 54 győzelmével, akit a ma is aktív Black Caviar követ (2012 tavaszán 22 győzelemmel). Ha Overdose-t visszavonultatták volna 14. győztes versenye után, 11. lenne e listán. Amin még egy magyar lovat találunk, Patience-t, 9 győzelemmel.

Veretlenségi sorozatok: Sok értelme nincs részletekbe menően foglalkozni vele, mert e lista élmezőnyében Kincsem mellett négy Puerto Ricó-i, és egy dominikai ló szerepel, akik kizárt, hogy akár csak megközelítően olyan erős mezőnyökben futottak volna, mint bármely európai, észak-amerikai vagy ausztrál ló. Így e lista meglehetősen komolytalan, ám a világban mégis velük együtt tartják nyilván. További Puerto Ricó-i, dominikai és indiai lovak jelenléte miatt Overdose 14-es győzelmi sorozatával ezen „csak” a hatvanadik helyre jó.

További rekordok és furcsaságok: A legtöbb Group I-es versenyt (16-ot) John Henry és Kauto Star nyerte. A 14-ig jutó Goldikova 2011-ben a Royal Ascoton az Overdose futama előtti versenyben is indult, s ugyanebben az évben vonultatták vissza, miután kancaként a mének között negyedszerre már nem tudta megnyerni a Breeders’ Cup mérföldes futamát.

A legtöbb pénzt nyerő ló a japán Deep Impact, több mint 17 millió amerikai dollárral. A legjobb ötből csak egy ló nem japán.

Két ló, Middleton és Amato is csupán egyszer-egyszer futott versenyt életében, igaz, akkor (1825 és 1838) mindketten megnyerték az Epsom Derbyt.

A legtöbb versenyt az 1884-es születésű ausztrál Kingston nyerte, 89-et a 138-ból. A szintén ausztrál Jorrocks 1846-ban, 13 évesen, 31 versenyéből 30-at nyert, az akkor megszokott 2 és 3 mérföldes távokon. E rekordok ma már megközelíthetetlenek, hiszen a lovak közel sem futnak ennyiszer, de anno megszokott volt, hogy a telivérek munka helyett is versenyeztek, szinte minden héten. Ugyan a távok hosszabbak voltak, de azokat a futamokat a hajráig lassabb tempóban futották, így kevésbé terhelték meg a lovak szervezetét.

Hozzászólások