Lázár Zoltán harmadik, a magyar csapat második a díjhatás után

Lázár Zoltán harmadik, a magyar csapat második a díjhatás után

Legjobb magyarként Lázár Zoltán harmadik a díjhajtás után a szlovákiai Kistapolcsányban zajló kettesfogathajtó-világbajnokságon, míg a magyar csapat minimális hátránnyal második a németek mögött.

A kép illusztráció

A mezőny első fele után, amely csütörtökön teljesítette az első számot, a hatszoros világbajnok Lázár Zoltán a második helyen állt 39,49 hibapontjával. A pénteki folytatásban aztán csak a címvédő német Carola Diener nyújtott nála jobb produkciót, sőt végül ő bizonyult a legjobbnak a lovak kezelhetőségét, irányíthatóságát és eleganciáját bemutató díjhajtásban.

Élete legjobb díjhajtásaként értékelte programját Lázár Zoltán. “Különösen boldoggá tesz az eredményem annak fényében, hogy a lipicai ló egyik hazájában értem el ezt a szép sikert, ráadásul az egyik lovam éppen itt született” – mondta a pénteki sajtótájékoztatón a hatszoros világbajnok, aki úgy érzi, sikerült bebizonyítania, hogy ez a lófajta igenis megfelel a modern fogathajtás követelményeinek.

A fiatalabb Lázár-fivér szerint régi rossz hagyomány szakadt meg azzal, hogy neki és az egész csapatnak is jól sikerült a nyitószám. “A lényeg, hogy most tényleg mindannyian kiváló díjhajtást produkáltunk. Személy szerint én életemben nem mentem ennyire jól kettesfogattal. A jobb eredményhez nagyban hozzájárult a felkészülés és a korábbi évekhez képest jobb lóállományunk”.

A 40 éves sportember sikere azért is figyelemreméltó, ugyanis alig három hét múlva már az izsáki négyesfogathajtó Európa-bajnokságon szerepel majd, márpedig a két szakág teljesen más technikát igényel.

“Inkább négyesfogathajtó vagyok már, de nem értek egyet azokkal, akik szerint visszalépés ismét kettesre váltani” – mondta Lázár, aki kettesben egyéniben egyszer (1997), csapatban háromszor (1999, 2001, 2003), négyesben pedig egyszer (2004) volt világbajnok. Hozzátette, mindig is szerette a lehetetlen vállalkozásokat, ezért is méreti meg magát idén mindkét szakág világversenyén. Ugyanakkor elismerte, hogy rendkívül nehéz a négyesről visszaszokni a kettesre. Elmondása szerint az év folyamán alapvetően a négyesfogattal foglalkozott, az utolsó egy hónapban viszont már csak a kettesre koncentrált.

A kép illusztráció

Arra a kérdésre, hogy melyiket szereti jobban, úgy válaszolt, ez olyan, mintha egy szülőt megkérdeznének, két gyermeke közül melyiket szereti jobban. Azt viszont kiemelte, a kettesfogatában lévő lovak négyesfogatának is oszlopos tagjai, így a mostani eredmény előremutató lehet a hazai rendezésű kontinensviadal tekintetében.

“A startvonalhoz nem azért állok oda, hogy nyerjek, hanem hogy mindent kiadjak magamból” – felelte az esetleges előrelépést firtató kérdésre Lázár Zoltán, s hozzátette, elvileg két olyan szám van hátra, amelyben kifejezetten erős a magyar csapat és ő maga is. Ugyanakkor megjegyezte, hiába a maratonhajtás a legerősebb száma, idén mindössze egyszer hajtott maratonpályát élesben ezzel a fogattal, így maga is kíváncsian várja, hogyan teljesít majd az amúgy is “borzasztóan technikás” pályán. A korábbi szövetségi kapitány Fintha Gábor által épített nyolc akadályból szerinte a négyes és a hatos kiemelkedően nehéz, de a többi esetében is időigényes feladat megtalálni a megfelelő útvonalat.

Bátyja, a hétszeres vb-aranyérmes és a magyar szövetség elnökeként is tevékenykedő Lázár Vilmos pénteken a harmadikról a hatodik helyre csúszott vissza, de még így is az elmúlt évek legjobb díjhajtását produkálta (42,94), hátránya pedig korántsem nevezhető tetemesnek, Diener valamivel több mint hét hibaponttal előzi meg.

A pénteki nap egyetlen magyar szereplője a szintén csapattag Nagy Tibor volt. Neki nem a díjhajtás a legerősebb száma, de a Lázár fivérek kiváló szereplése nyomán nem volt rajta nyomás, s ez meg is látszott a hajtásán: őt is az 50 hibapontos határon belülre (47,36) értékelték a pontozók. Nagy Tibor, aki elsősorban kiváló maratonhajtóként került a csapatba, a kilencedik helyről várhatja a folytatást.

A csak egyéniben induló vb-újonc, Osztertág Márk a 12. a díjhajtás után, így elérheti célját, a legjobb tízbe kerülést.

A kép illusztráció

Az elmúlt évek legkiválóbb magyar díjhajtó eredménye született – értékelte az első két napot Ladányi-Kovács Zoltán szövetségi kapitány. – Ez köszönhető annak a sok munkának, amit elvégeztek a versenyzők az edzőtáborban. Kifejezetten nagy hangsúlyt fektettünk a díjhajtásra, mert a közelmúlt tapasztalatai alapján ebben a számban jelentős hátrányba kerültünk, ezáltal a folytatásban túl nagy volt a nyomás a hajtókon. Most senkinek sem kell felesleges kockázatot vállalnia a szombati maratonhajtásban.” Hozzátette, különösen figyelemre méltó a fiatalok szereplése, mert azt mutatja, hogy van utánpótlás a fogatsportban, amit már csak azért is fontosnak tart, mivel két év múlva Fábiánsebestyénben lesz a vb, amelyen nyolc-kilenc hazai fogat is rajthoz állhat.

A szakvezető megjegyezte, a nagy rivális hollandok és németek is inkább a jó maraton- és akadályhajtóikat nevezték a csapatba, mert Fintha Gábor híresen nehéz pályákat épít. Így maradt ki a német trióból például a 2007-ben ezüstérmes Sebastian Warneck, aki díjhajtásban rendkívül erős, s ezt igazolva ezúttal negyedik lett.

Csapatban a németek kevesebb mint egy hibaponttal vezetnek a magyarok előtt, míg a harmadik íreknek már több mint tíz a hátrányuk. A csapatverseny eredményébe a három csapattag közül a két jobbik teljesítménye számít bele.  Szombaton a maratonhajtás, vasárnap az akadályhajtás vár a vb 72 fős mezőnyére.

 

Állás a díjhajtás után:

Egyéni:

1. Carola Diener (német) 35,58 hibapont
2. Barry Capstick (ír) 36,93
3. Lázár Zoltán 39,49
…6. Lázár Vilmos 42,94
…9. Nagy Tibor 47,36
…12. Osztertág Márk 48,38

Csapat:

1. Németország (Thorsten Zarembowicz, Carola Diener, Arndt Lorcher) 81,72 hibapont
2. Magyarország (Lázár Vilmos, Lázár Zoltán, Nagy Tibor) 82,43
3. Írország (Barry Capstick, Folke Rohrssen, Annika Rohrssen) 93,12

2013.08.30. Gergelics József, MTI
Frissítve: 2023.07.09.
Fotó: Canva

 

Hozzászólások