Portré: Ugróedzés Ludger Beerbaumnál

Portré: Ugróedzés Ludger Beerbaumnál

Talán nem szükséges bemutatnunk az olvasóknak Ludger Beerbaum urat, hisz minden bizonnyal hallottak már a most 38 éves, nős, kétgyermekes családapáról, aki nem utolsósorban a világ egyik legsikeresebb díjugratója.
Meredeken felfelé ívelő díjugratói pályafutása a középiskola befejezése után kezdődött, és már 1988-ban a szöuli olimpia csapat aranyérméhez vezetett. Négy év múlva, a barcelonai olimpián izgalomban alig túlszárnyalható döntőben Classic Touch nevű kancájával már egyéni olimpiai aranyérmet is szerezni tudott.

A kép illusztráció

Az 1993-as göteborgi világkupán szintén aranyat ért el, 1994-ben Hágában a világjátékokon az aranyérmes csapat tagja volt. 1996-ban az atlantai olimpiai csapat-aranyérem következett, majd 1998-ban szintén csapat-arany a római világbajnokságon és a hicksteadi Európa-bajnokságon. A 2000-es olimpián Sydneyben újabb csapat-aranyéremmel gazdagodott. Ludger Beerbaum eddig több mint 75 nemzeti díjat nyert meg, és számos német bajnoki címet szerzett.

Sok lovas verseny- és edzésszünetet tart a téli időszakban. Bár a tavasz még messze van, lassan közelegnek a szezon első fedettpályás megmérettetései. Mennyi időt kell rászánnia a lónak és lovasnak, hogy jól felkészülten menjen az évad első versenyeire?
A versenyszünet után két-három hétre van szükségük az erőnlét visszaszerzéséhez, de ha az edzések is szünetelnek, akkor véleményem szerint legalább két hónapot vesz igénybe a “visszarázódás” a versenyek követelményeibe.

Milyen tematika szerint épül fel az Ön edzésterve a téli szünet utáni időszakra?
Először erőnléti edzésekkel kezdünk, idomító munkával tarkítva, később ugrógimnasztika, aztán pályatréning következik.

Hány startot tervez évente az egyes lovaknak, és mitől teszi függővé a gyakoriságukat?
A lovak használatát egyedileg döntjük el, az illető ló fizikai és pszichikai alkatától függően.

Milyen Önöknél egy ugróló átlagos edzéshete?
Alapjában véve ugyanúgy épül fel, ahogyan az “újrakezdő” időszakban, vagyis erőnléti edzés, idomító munka, ugrógimnasztika és pályatréning váltakoznak. Az egyetlen különbség az, hogy az egyes fázisok az állandó munka során természetesen sűrűbben követik egymást.

Általános alapkoncepció alapján dolgoznak, vagy minden lónak egyedi edzéstervet alakítanak ki?
Az alapkoncepció mindig tartalmazza a fent említett edzéspontokat. Ezen felül minden ló számára egyedi súlypontokat határozunk meg.

Milyen gyakran ugrik az edzési időszakban versenymagasságú akadályokat a lovaival?
A fiatal lovakkal rendszeresen, vagyis hetente kétszer, az idősebbekkel, azaz a nyolcévesekkel és idősebbekkel nagyon ritkán, mindössze havonta egyszer-kétszer.

Néha olyan ugrásokkal is edzi a lovait, amelyek meghaladják a versenymagasságot?
Igen, ha úgy érzem, hogy motiválnom kell, illetve “fel kell ébresztenem” őket.

Priamos nevű lova sikereiről nyilatkozva ön korábban azt mondta, hogy viszonylag magas kora ellenére azért olyan fitt és teljesítőképes még, mert mindig nagyon kíméletesen használták. Mit kell érteni ez alatt?
Ez különösen karrierje első nyolc évére vonatkozik, amelyet Dirk Hafemeisternél töltött el, aki évente alig vett részt 12-15 versenynél többön.

“Szezonálisan” dolgoznak a lovai, vagyis a viszonylag intenzív versenyszezont hosszabb szünet követi, vagy az egyes indulásokat nagyjából egyenletesen osztják el?
A versenyek általában az év folyamán egyenletesen megoszlanak, a versenyek közötti megfelelő szünetekkel, így különösebb “sakkozgatás” nélkül ott tudunk lenni a legfontosabb megmérettetések szinte mindegyikén.

Milyen lehet egy tehetséges ugróló “életpályája” a nyers lótól a felső osztályokig? Mely állomásokat tartja különösen fontosnak?
Egy ugróló munkába vételének első két évében nagyon fontos, hogy messzemenően figyelembe vegyük felépítését, vagyis három-, négy-, ötéves korában ne dolgozzon túl sokat lovas alatt, csak hat-hét éves korától kezdve kapjon fokozatosan egyre több lovas alatti munkát. Persze jól el kell találni az adott lónak megfelelő szintű versenyeket, aztán tehetségétől függően fokozhatjuk a követelményeket.

Szöveg: Ute Forler
A cikk megjelent a Nemzetközi Lovas Magazin 2002.februári számában.

Frissítve: 2023.11.29.
Fotó: Canva

Hozzászólások