CHIO Aachen 2011

Totilas ismét triplázott Aachenben

Díjlovaglás Aachen

A korábban Edward Gallal versenyző Totilas új lovasával, Matthias Alexander Rath-tal is triplázni tudott Aachenben. A Nagydíjat, a Speciált és a Kűrt is meg tudták nyerni, habár nem olyan magas pontszámmal, mint amilyen rekordokat Edward Gal elkönyvelhetett a világ legjobb díjlovával.

A kép illusztráció

A vasárnapi Nagydíj Kűrben Juan Manuel Munoz Diaz és a tisztavérű spanyol ló, Fuego de Cardenas koreográfiája nyűgözte le igazán először a közönséget, aki a spanyol zenére gyönyörű lovával például egy kezes minden egyre ugrásváltást és passage-t is bemutatott.

Adelinde Cornelissen lova, Jerich Parzival kissé belevágtázott először a jobb traverzálásba, majd a balba is, de olyan nehéz technikai elemeket is bevállalt, mint a nyújtott vágtából piruett, majd ebből ugrásváltás-sorozat, a végén pedig piaffe-piruett jobbra és balra. Laura Bechtolsheimer és Mistral Hojris a nyújtott ügetésben vágtáztak bele egy kicsi, és az ugrásváltás-sorozatuk sem volt hiba nélküli, de a szép piaffe-ok és a passage traverzálás ezeket kissé feledteték.

Őket követte az a ló, akit mindenki várt, és aki miatt sokan nagyon messziről is elutaztak Aachenbe: Totilas. A tizenegy éves fekete mén kevésbé könnyed piaffe-passage átmeneteket mutatott, mint Edward Gallal, és az ugrásváltás-sorozatok nekik is kisebb hibákat eredményeztek, de összességében Totilas és Matthias Alexander Rath meg tudták nyerni a versenyszámot.

Totilas után még két páros következett. Az amerikai színekben versenyző Steffen Peters és Ravel íven mutatott be ugrásváltás-sorozatokat, és eredményével végül nagyon megközelítette a vezető párost. Végül pedig Isabell Werth, az Aacheni Nagydíj tízszeres győztese lépett pályára El Santo NRW nevű lován. El Santo sajnos valamit meglátott az A betű környékén, ami miatt a nyújtott vágtából a piruett mindkétszer megakadt, de összességében a hatodik helyen végeztek.

A versenyszám győztese tehát Matthias Alexander Rath és Totilas lett 82,825%-os eredménnyel, másodikként Steffen Peters és Ravel végzett 82,000%-kal, harmadik pedig Adelinde Cornelissen és Jerich Parzival lett 81,775%-os kűrrel.

Bardóczky Veronika
Lovasok.hu

Német női győzelem az Aacheni ROLEX Nagydíjban

Díjugratás Aachen

A vasárnapi ROLEX Nagydíjjal véget ért az idei CHIO Aachen. A 40 fős mezőnyből csak 18-an juthattak a második fordulóba. Egyedüli dupla hibátlanként Janne-Friederike Meyer és Cellagon Lambrasco nyerték meg az Aacheni Nagydíjat és ezzel a 110.000 eurós pénzdíjat.

Az első fordulóban néhány lovasnak meggyűlt a baja egyes ugrásokkal. Christian Ahlmann lova, Taloubet Z megállt a liverpool oxerekből álló kombináció második eleménél kétszer is, így kizárták a versenyből. Penelope Leprevost egy szerencsétlen verőhiba után adta fel a versenyt. Az első forduló alatt nem kímélte meg a lovakat és lovasokat az eső sem. Pablo Barrios pályája alatt mintha dézsából öntötték volna, úgy elkezdett szakadni az eső.
Itot du Chateau sajnos rálépett a vizesárok szélére, majd leütötte a következő meredeket, így elszálltak Edwina Alexander esélyei a második fordulóba jutástól. Az olimpiai ezüstértmes Rolf-Göran Bengtsson lova, Ninja la Silla az utolsó akadályig, a hármasugrásig gyönyörűen ugrott, majd sajnos az A elem előtt megállt, így ők sem számíthattak a második fordulóra. Laura Kraut és Cedric egy csúnya vízbelépés után feladták a versenyt.

Az eseménydús első fordulóból 10 hibátlan és 8 négy hibapontos páros jutott a második fordulóba. A második forduló elején Lauren Hough lova, Quick Study a vizesárok fölé épített meredeknél megállt. Második indulóként Ludger Beerbaum és Gotha FRH (Goldfever x Prestige Pilot) lenulláztak, de az első pályáról sajnos 4 hibapontot hoztak. Rajtuk kívül még Sergio Alvarez Moya, Carsten-Otto Nagel és Kevin Staut is hibátlanul lovagolt a második fordulóban.

Utolsó előttiként Janne-Friederike Meyer és Cellagon Lambrasco (Libero x Coriolan) érkeztek a pályára. Egyetlen dupla hibátlan lovasként izgulva várhatta az aacheni közönséggel együtt, hogy az utolsó lovas hogyan teljesít. Luciana Diniz és Winningmood (Darco x Cassini) egészen az utolsó akadályig nyerő formát mutatott, és reménykedhettünk egy izgalmas összevetésben, azonban sajnos az utolsó akadályt leütötték.

A legszebb stílusért az Aacheni Nagydíjban Luciana Diniz kapott különdíjat. A verseny legeredményesebb lovasa Ludger Beerbaum lett. A CHIO legeredményesebb lova pedig a Nagydíj győztes Cellagon Lambrasco lett.

Hiányzott a mezőnyből a már 18 éves Shutterfly (Silvio I x Forrest xx), akit a verseny után búcsúztattak el. Meredith Michaels-Beerbaum 7 évesen indult vele először versenyen, akkor még Struwwelpeter néven. 2005-ben megnyerték az Aacheni Nagydíjat, és többször nyert Aachenben Nemzetek Díját a német csapattal. Összesen pályafutása során Shutterfly 3,5 millió eurót nyert, illetve 5 Mercedes autót.

A verseny után a nyolcvanöt éves Hans Günter Winkler, minden idők legeredményesebb lovasa köszöntötte az aacheni közönséget.

Fogathajtás Aachen

Három magyar fogat vett részt az aacheni CHIO-n idén: Lázár Zoltán, Dobrovitz József és ifj. Dobrovitz József.

A kép illusztrácó

A csütörtöki versenyszámban, a csapatverseny díjhajtásában Lázár Zoltán az 5. helyen végzett négyesfogatával, Dobrovitz József 12. lett, fia pedig 13. helyen zárt.

A szombaton megrendezett maratonhajtásban ismét Lázár Zoltán volt a legeredményesebb magyar, aki a versenyszámban 4. helyet ért el. Dobrovitz József a maratonhajtásban 10. helyen végzett, ifj. Dobrovitz József pedig a 21. helyen zárt.

A vasárnapi akadályhajtás után a magyar csapat a Nemzetek Díja versenyszámban a 4. helyen végzett a holland, a német és a svájci csapat mögött. Az egyéni összetett versenyben Lázár Zoltán 5. lett, míg Dobrovitz József 13., ifj. Dobrovitz József 18. helyezést ért el. Az összetett versenyt idén is Boyd Exell nyerte.