CHIO Aachen 2010

Totilas győzött, a hollandok az élen
Díjlovaglás Aachen

A július 18-án rendezett Nagydíj Kűr abszolút holland győzelemmel zárult a díjlovaglásban. A Deutsche Bank díjáért rendezett versenyszám győztese Edward Gal és a gyönyörű Moorlands Totilas ezzel felkerül az aacheni győztesek listájára.

A kép illusztráció

A 15 fős mezőny a csütörtöki Nagydíj és a szombati Nagydíj Speciál versenyszámok után állt össze, amelyekben szintén holland egyéni győzelmek és csapat győzelem született. A nézők a Kűr utolsó indulóját várták legjobban, ám előtte is nagyon szépen összeállított nehéz kűröket láthattunk.

A tízszeres aacheni győztes Isabell Werth a már tizenhat éves hannoveri Satchmo-val indult (Sao Paulo x Legat). A páros 2007-ben és 2008-ban is nyerte itt a Nagydíj Kűrt. Most azonban Satchmo a piaff-ra és az ugrásváltás minden vágtaugrásra feladatokra kevés pontszámot kapott, de így is 80,786%-kal végzett a negyedik helyen. A szintén hannoveri tizenhat éves Hunter Douglas Sunrise (Singular Joter x Werther) és holland lovasa Imke Schellekens-Bartels 81,00%-kal végzett a harmadik helyen. A 2009-es windsori EB ezüstérmese Adelinde Cornelissen és Jerich Parzival (KWPN, Jazz x Ulft) egyenletesen jó teljesítményt mutatva 85,607%-kal most is második helyen végeztek.

Utolsóként érkezett a pályára a várva várt favorit, Edward Gal és a csupán tíz éves Gribaldi x Glendale származású fekete KWPN mén Moorlands Totilas. A páros az elmúlt egy évben közel mindent megnyert, ahol elindult, többek között a tavalyi EB Nagydíj és Nagydíj Kűr versenyszámait, illetve ők tartják a világrekordot jelenleg 92,300%-kal a tavaly karácsonyi londoni verseny óta a korábbi saját rekordjukat megdöntve. Totilas az ugrásváltás minden egyre feladatban sokszor hibázott már, ám most tizenhét szép ugrásváltást láthattunk tőle. A középvonalon bemutatott nyújtott ügetésbe egy kicsit belevágtázott a ló, ezt azonban elfeledtették a gyönyörű piaff-passage átmenetek, hiszen a passage-ra hét bíróból öt 10,0 pontot adott. Összességében Edward Gal és Moorlands Totilas 90,964%-kal nyerték meg az Aacheni Nagydíj Kűrt és az ezzel járó 30 000 eurós pénzdíjat.

Az őszi Kentucky Világjátékokat a holland csapat és az Edward Gal Moorlands Totilas páros várja a legnagyobb esélyekkel. A németek minden bizonnyal nem tudják most megismételni az eddigi töretlen győzelmüket.

Bardóczky Veronika
Lovasok.hu

Az olimpiai bajnok Eric Lamaze győzött
Díjugratás Aachen

Eric Lamaze és Hickstead nyerte az Aacheni ROLEX Nagydíjat. Frank Rothenberger pályáján az első fordulóban 20 hibátlan lovaglás született a 40 induló közül. A második forduló nehezebbnek bizonyult, hiszen a 20 lovasból csak négyen tudtak hibátlanok maradni. Az összevetés érdekes volt, mivel az első két hely a világranglista vezetői között dőlt el.

Az alappályáról nem mondható el, hogy az év legnehezebb pályája lett volna, ezt is mutatja, hogy 20 hibátlan és két csupán 1 hibapontos lovaglás született. A második fordulóban azonban a kettesugrás első elemén, a 4 méter 30 cm-es vízen és a hármasugrásban is sok hiba született. Többek között Luciana Diniz és Winningmood (Darco x Cassini I), Marcus Ehning és Noltes Küchengirl (Lord Z x Cambridge Cole), Jos Lansink és Spender S (Silbersee x Caretino) is nagyon jó formát mutattak, azonban begyűjtöttek 1-1 verőhibát.

Négy dupla hibátlan lovaglást láthattunk. Meredith Michaels-Beerbaum a tizenhét éves Shutterfly-t lovagolta (Silvio I x Forrest xx), akivel az összevetésben sokat kockáztatva kettőt ütött, így a negyedik helyen végzett. Shutterfly-nak valószínűleg ez volt az utolsó Aacheni Nagydíja, és ha minden igaz, Meredith nem őt, hanem Checkmate-et fogja lovagolni a Világjátékokon. Harmadik helyet szerezte meg a Monte-Carloi Global Champions Tour hatodik helyezett párosa, a spanyol Sergio Alvarez Moya és Action-Breaker (Heartbreaker x Lys de Darmen) egy biztos hibátlan pályával.

Az olimpiai bajnok és aktuális világranglista-vezető Eric Lamaze a Hamlet x Ekstein származású tizennégy éves KWPN mén, Hickstead nyergében hibátlan lovagolással és 51,62 másodperces eredményével feladta a leckét az összevetés utolsó résztvevőjének. Pius Schwizer Carlinát lovagolta (Carvallo x Landgraf I), akit korábban a második fordulóban a vizesároknál erősen támogatni kellett, mivel a ló rendszeresen átvágtázik csak a vízen. Most sikeresen megoldották a feladatot, és az összevetésben is hibátlanok tudtak maradni. Azonban 51,86 másodperces eredményükkel nem tudták megelőzni Eric Lamaze-t. Ezzel az egész verseny legeredményesebb lova Hickstead lett, a legeredményesebb lovas díjának viszont a svájci Pius Schwizer örülhetett.

Lovasok.hu

FEI ROLEX Press

Rövid helyzetkép Aachenből:
Súlyos hátrányban a magyar csapat a díjhajtás után

A magyar fogathajtó válogatott a hatodik helyen áll az első versenyszám után, miután Lázár Zoltán csak a 11., Dobrovitz József a 12., míg Váczi Csaba az utolsó, azaz 24. helyen zárta az első napot. A versenyszámot kimagasló teljesítménnyel a magyar tulajdonú német félvérekbol álló fogat nyerte Exell Boyd-dal a bakon. A 2004-es Kecskémeti Világbajnokság egyik arany kovácsa Vincze Tamás, Kecskeméti László egykori és Exell Boyd jelenlegi szponzora, ezzel a győzelemmel a hazai lovassport jelenleg legmagasabban elismert szakemberévé vált.

Szerző: ifj. Bozsik József

Lázár Zoltán győzött az akadályhajtásban!

Amennyiben az első napon Exell Boyd nevétől volt hangos az aacheni aréna, úgy a rendhagyó második napon megrendezett akadályhajtás még mindig a magyarok kedvenc száma, hiszen Lázár Zoltán bravúros idővel toronymagasan megnyerte a 4500 euró pénzdíjjal járó Zentis díjat. És ha ez még nem lenne elég, a díjhajtás után a magyar fogatokat élesen bírálók számára, Lázár Zoltán még egy meglepetéssel szolgált. Megnyerte ugyanis a díjugratók és fogathajtók közös JUMP & DRIVE versenyszámát is a lengyel Jaroslaw Skryzynski oldalán, ezzel további 3500 euróval gazdagítva a magyar fogatok győzelmi mérlegét. Ilyen kettős győzelemre az utóbbi évtizedekben nem igen volt példa, kivéve Bozsik József bravúrjat, aki 15 évvel ezelőtt két egymást követő nap tudott nyerni a díjhajtásban. Az összetett eredményeket nézve Lázár minden bizonnyal szívesebben cserélné két akadályhajtó győzelmét egy díjhajtás első helyre, mivel így is csak a kilencedik helyen áll jelenleg. Exell Boyd változatlanul az élen, előnye négy pont, azaz húsz másodperc a holland Theo Timmerman, az amerikai James Fairclough és a német Christoph Sandmann előtt. Dobrovitz és Váczi továbbra is a tizenkettedik, illetve huszonnegyedik helyen áll. A magyar csapat a negyedik helyre jött fel, és miután a díjhatás rossz eredménye már a múltté, az akadalyhatásban pedig Lázár nyert, így most a maraton specialista Dobrovitzon mindenki szeme, hogy behozza-e a csapatot a dobogó valamely fokára. Hajrá Magyarok!

2010. július 9 és 18 között rendezik a „Lovassportok Világünnepét” Aachenben. Ez a verseny évről évre a lovassportok egyik legnagyobb eseménye. Öt szakág versenyez a két hétvége során: lovastorna, díjugratás, díjlovaglás, military, fogathatás. A fogathajtásban magyar hajtóknak is szurkolhatunk, hiszen Dobrovitz József, Lázár Zoltán és Váczi Csaba képviseli hazánkat négyesfogataikkal.

A verseny megnevezése CHIO, ami a „Concours Hippique International Officiel” rövidítéséből származik, hivatalos nemzetközi lovasversenyt jelent, azaz több szakág versenyei is láthatóak. A tavalyi évben 358.900 nézőt vonzott az aacheni verseny, ahol 1,67 millió euró pénzdíjat osztottak szét a helyezettek között. A legfontosabb versenyszámok díjugratásban a csütörtöki Meydan FEI Nemzetek Díja és a vasárnapi Aacheni Nagydíj lesznek. Díjlovaglásban a vasárnapi Nagydíj Kűr a fő versenyszám, a négyesfogatok pedig szombaton versenyeznek a maratonpályán.

Négyesfogatok maratonhajtás: szombat 14.25-től
MAGYAR RÉSZTVEVŐKKEL!

Aacheni Nagydíj díjlovaglás: vasárnap 10.00-tól

Aacheni Nagydíj díjugratás: vasárnap 15.00-tól

Az eredmények követhetők a CHIO Aachen weboldalán.

A legfontosabb versenyszámokról beszámolunk olvasóinknak itt a Lovasok.hu-n is!

Lovasok.hu

Exell Boyd rajt-cél győzelme!

Az Angliában élő, de ausztrál állampolgárságú Exell Boyd, hogy stílszerűen fogalmazzunk egy pillanatra sem engedte ki kezéből a gyeplőt az idei aacheni versenyen. Már az első versenyszámban érezni lehetett, hogy idén más kategóriát képvisel lovaival, mint a világ összes többi hajtója. A díjhajtást magasan nyerte, az akadályhajtás után biztosan tartotta pozícióját, semmit nem kockáztatott. A minden eldöntő maratonhajtásban pedig egy orrhosszal maradt le a győzelemről és lett második a holland klasszis Ijsbrand Chardon mögött, akinek egyik lovát pillanatnyi sántaság miatt kizárták az állatorvosi vizsgálaton. Az összetett versenyt így Exell nyerte Chardon előtt, míg tőlük jelentősen leszakadva a német Christoph Sandmann lett a harmadik. Lázár Zoltán tényleg mindent megtett, hogy feledtesse a díjhajtásban elszenvedett hátrányt. Az akadályhajtásban győzedelmeskedett, majd a maratonban negyedik helyen zárt. Összetettben így a tizenegyedik helyről felvágtatott az ötödik pozícióig. Az újonc Váczi Csaba végül a huszonegyedik helyen végzett, míg Dobrovitz József sajnos nem váltotta be az új fogatához fűzött reményeket és a maratonban egy komoly felakadásnak köszönhetően az összetett verseny utolsó előtti helyén zárt. A magyar csapat ezzel sajnos ötven hibaponttal leszakadva az első helyezettől és huszonhárom pontra a dobogó legalsó fokától lett a negyedik, épphogy megelőzve a szintén szebb napokat látó, mindössze kettő főből álló svéd válogatottat.

Frissítve: 2023.11.28.
Fotók: Canva