Árnyékból a fényre

Ír sikerrel párosult a francia bánat

Írországba került a Prix du Haras de Fresnay-le-Buffard – Jacques le Marois közel 100 millió forintos első díja, miután Excelebration úgy nyerte az 1600 méteres versenyt, ahogy akarta.

A négyéves pej mén favoritként várta a sztárvágtázóktól hemzsegő futam startját, s ennek megfelelően magabiztos sikert aratott a deauville-i Group 1-es viadalon, melyet hatalmas várakozás előzött meg a szakma, és a közönség részéről egyaránt.

Aidan O’Brien idomítottját, az előzetes információkkal ellentétben nem Ryan Moore lovagolta, hanem az általunk is oly jól ismert belga fenomén, Christophe Soumillon. Ennek oka, hogy a fiatal angol zsoké a versenynap egyik korábban megrendezett   küzdelmében sajnálatos, de szerencsére nem súlyos balesetet szenvedett.

A startot követően Soumillon a vezető páros mögé vette lovát, majd innen indított ellenállhatatlan támadást az utolsó 400 méteren. A meglepetést az angol Cityscape (James Doyle) szállította, aki outsiderként (esetleges győzelme 25-szörös pénzt ért volna) végül második helyen végzett. Harmadik, a szintén szigetországi színeket képviselő, és a versenyben sokáig élen álló Elusive Kate (Frankie Dettori) lett. A házigazda franciák harmatos teljesítményét a bombaformában lévő Moonlight Cloud (Thierry Jarnet) kozmetikázta némiképp, miután csak fejhosszal maradt le a dobogó legalsó fokáról.

„Nagyon sajnálom Ryan-t” – kezdte nyilatkozatát a futamot követően a győztes zsoké, majd így folytatta: „A verseny előtt azt mondta nekem, biztos benne, hogy ő maga is nyert volna.”

Excelebration tegnap „kilépett a fényre”. Bebizonyította, nem érdemtelenül tartják napjaink második legjobb mérföldes lovának. Igen, csak a másodiknak! Van ugyanis egy „gombóc”, ami rendre nem csúszik le a torkán. Ezt a „gombócot” Frankelnek hívják…