A galopp versenyek típusai: sík-, gát- és akadályversenyek

A galopp versenyek típusai

Sík-, Gát- és Akadályversenyek

 

2011 folyamán steeplechase cross country pálya épült a Kincsem Parkban, így az eddigi sík és gátversenyek mellett akadályversenyeket is rendezhetnek majd a fővárosban. A hír kapcsán utánajártunk, mi a különbség a galoppversenyek egyes típusai között.

A lósportnak két ága van: a galopp és az ügető. A galoppon belül megkülönböztetünk sík- és ugróversenyeket, az ugróversenyek pedig lehetnek gát- vagy akadályversenyek.

Síkversenyek

A síkversenyeknek is több típusa van, de ezek könnyen elkülöníthetők az ugrószámoktól, hiszen itt nem nehezítik ugrások (gátak vagy akadályok) a pályát, a lovak különböző hosszúságú sík távokat futnak. A síkversenyeket hagyományosan a márciustól novemberig tartó galopp szezonban rendezik meg, angol telivérek (esetenként versenyfélvérek) futják, és a pályáik egyenletesen laposak.

Itt minden a sebességről szól, a lovak versenyvágta jármódban haladnak, amely során a lónak csak legfeljebb két lába éri egyszerre a talajt, a lebegő szakasz megnyúlik; a lebegés után a talajfogás sorrendje: külső hátsó láb, belső hátsó láb, külső elülső, belső elülső láb. Síkversenyeket az angliai Newmarketben rendeztek először, de ma már Európa-, sőt világszerte elterjedtté váltak, a Távol-Kelettől egészen Amerikáig.

Ugróversenyek

Az ugróversenyek Írországból, pontosabban Dél-Írországból erednek, a 18. század során alakultak ki, és hazájukban még mindig rendkívül közkedveltek.

Az ugróversenyek egyik változata a gátverseny, ahol a lovak a síkversenyhez hasonlóan egy nagyjából ellipszis alakú pályán futnak, ám ezt a pályát különböző, kisebb méretű ugrások, úgynevezett gátak tarkítják.

Az akadályverseny (más néven: steeplechase) abban tér el a gátversenyektől, hogy a pálya az ellipszistől eltérő vonalvezetésű is lehet, és magasabbak az akadályok, de még mindig a gyorsaság számít. A steeplechase elnevezés onnan származik, hogy eredetileg nem erre a célra elkészített pályákon, hanem kint, a szabad téren futották, toronyirányt, árkon-bokron, patakokon, folyókon keresztül.

A cross country pályán már technikás, szűk fordulók is lehetnek, és jelentős terepakadályokat (sövény, deszkakerítés, kőfal, vizesárok, szárazárok, stb.) kell átugrani a lovaknak. Az első bejegyzett akadályversenyre 1752-ben az írországi Cork-ban került sor, amikor a lovak 4,5 angol mérföld (7242,048 m) hosszúságú cross country pályán mérték össze teljesítményüket.

Az ugróversenyek folyamán megtett távolságok versenyszámoktól függően különböző hosszúságúak lehetnek, de mindenképpen lényegesen nagyobb távot tesznek meg a lovak, mint a síkversenyek során.

Bardóczky Eszter, Lovasok.hu
Frissítve: 2023.05.16.
Fotók: Canva

Hozzászólások