Lóháton a székely szent hegyre
Már több mint 300 kilométert tettek meg lóháton Erdélyben az Együtt Határok Nélkül Szent Imre Millenniumi Emléktúra résztvevői: a lovasok augusztus elsején kezdték meg az egy hónapon át tartó túrájukat.
– A rendezvénnyel államalapító Szent István királyunk fiának, az ezer évvel ezelőtt született Szent Imre hercegnek állítunk emléket – tudtuk meg Csontos János országgyűlési képviselőtől, a túra szervezőjétől.
– A túra egy ötnapos kiképzéssel kezdődött, amelynek Szentegyháza adott otthont, és az ottani huszárbandérium vendégszeretetét élveztük.
Ez idő alatt megkoszorúztuk a csíkszeredai Petőfi -szobrot, és a székelyek szent hegyére, az 1801 méter magas Madarasi Hargitára is felmentünk lovainkkal. Az összesen több mint 500 kilométeres túra során több, a herceg nevét viselő települést meglátogatunk.
Az utolsó napon
Imre herceg a legenda szerint Hegyközszentimrén vesztette életét: 1031. szeptember 2-án egy vadkan áldozata lett. Ezen a szent helyen fejeződik be az emléktúra szeptember 1-én.
Az egész napos program során a püspökladányi idős Csenki Imre Vegyeskar is fellép, este pedig a Kabai Nyári Színház tagjainak előadásában csendülnek fel az István, a király című rockopera jól ismert dallamai. Az előadás előtt Szörényi Levente ünnepi koncertjével és köszöntőjével várják az érdeklődőket.
A csapat állandó részvevői a Debreceni 2. Honvéd Huszérezred lovasai, a szentjobbi Huszár Hagyományőrző Egyesület tagjai, álmosdi, ópusztaszeri, hortobágyi, nádudvari, püspökladányi és berettyóújfalui hagyományőrzők. Utunk során a helyi huszárbandériumok is csatlakoznak hozzánk, így létszámunk többször is meghaladta a 60 főt.
Huszárbál Szentjobbon
– A túra ünnepélyes indulása augusztus hatodikán volt Csíkszentimre-Büdösfürdőn, ahol többek között a Magyar Parlament alelnöke, Lezsák Sándor indította el a csapatot – vette át a szót a hortobágyi Szabó Gábor, a túra résztvevője. – Utunk során ünnepségen vettünk részt Zetelakán, Farkaslakán megkoszorúztuk Tamási Áron sírhelyét, majd Korondon és Parajdon is tiszteletünket tettük.
– A Sóvidék legnagyobb településén, Szovátán a helyi huszárok zászlóavató ünnepségén vettünk részt, majd Sóvárad, Nyárádszentimre, Marossárpatak, Mezőpanit, Kolozs, Tordaszentlászló és Kalotaszentkirály érintésével jutottunk el a Szilágyságba – tudatta velünk Csoma Sándor, a Nádudvar Turizmusáért Egyesület elnöke, a túra résztvevője. – Augusztus végén érkezünk Szentjobb településre, ahol 31-én egész napos programmal és huszárbállal várjuk az érdeklődőket a határ mindkét oldaláról az I. Partiumi Huszártalálkozó keretén belül.
A túra résztvevői
Adorján Csaba (Álmosd), Adorján Rita (Álmosd), Antal József (Debrecen), Borbély Gyula (Szentjobb), Cseppentő Attila (Ópusztaszer), Cseppentő Réka (Ópusztaszer), Cseppentő Regő (Ópusztaszer), Csoma Sándor (Nádudvar), Csontos Izabella (Debrecen), Csontos János (Debrecen), Ifj. Kiss István (Szentjobb), Kiss István (Szentjobb), Kárai Sándor (Püspökladány), Kovács János (Nádudvar), Szabó Gábor (Hortobágy), Szabó István (Berettyóújfalu), Kohelka István (Szentjobb), Kalmár András (Szentjobb), Zatykó István (Szentjobb), Zatykó Jácint (Szentjobb), Zatykó Mátyás (Szentjobb), Bujdosó Zoltán (Konyár), Vitéz Szoboszlai Endre (Debrecen), Ármos Zoltán (Álmosd), Gombos Ferenc (Berettyóújfalu), Lendvai Csaba (Sárrétudvari), Polgár Imre (Nádudvar), Kiss Tamás (Püspökladány), Sós Andrea (Püspökladány).
Forrás: Hajdú Online
2007-08-22
Kép: canva
Frissítve: 2023.08.15.