Nagy Kálmán

Nagy Kálmán, nyugállományú huszár ezredes

Közöttünk élő történelem

A huszár ma már valóban a mesék, mondák, legendák hőse, aki meg is érdemelte az elismerő, dicsőítő jelzőket.

Olyan erénnyel, erkölcsi tartásról és mentalitásról tanúskodva, amely a magasabb rendű emberi tartás megteremtője és gyakorlója. Azt az értékrendet fogadva el, melyben az igazságosság, a tisztesség és a bátorság alkotja az emberi közösségeket. Volt idő, amikor kardja hegyével Ö írta a történelem legszebb lapjait, hazai földön és messze idegenben. Ezek közé tartozik egy rangidős huszártiszt, hazánk legidősebb huszár ezredese, Nagy Kálmán aki a napokban ünnepelte 97. születésnapját.

A Huszár és Lovashagyományőrző Társaság évzáró ünnepi elnökségi ülésén 97. születésnapja alkalmából köszöntötték Nagy Kálmán ny. huszár ezredest. A Nemzeti Lovarda Dísztermében megtartott ünnepségen Nagy Kálmán ny. huszár ezredes életútjáról dr. Zachar József professzor, hadtörténész tartott ismertetőt, amelyet most olvasóinkkal is megosztunk.

1909. december 8-án Nyíregyházáról, egy polgári család gyermekeként, indult el a huszadik századból a huszonegyedik századba vezető, nehézségekkel teli, és mégis oly szép életútján Nagy Kálmán. Iskolai tanulmányait szülővárosában kezdte meg, majd a serdülő ifjú a budapesti főreáliskolába került. Felsőfokú tanulmányait a Magyar Királyi Honvéd Ludovika Akadémián végezte, ahol 1931-ben avatták huszárhadnaggyá.
Ezt követő évtizedben a felvidéki magyarlakta területek, Észak – Erdély, Székelyföld, és Délvidék visszacsatolását követően, az ifjú tiszt szolgálat helyszíneit, Nyíregyháza, Budapest, Pápa, Munkás, Nagyvárad, és Rimaszombat, helyőrségei jelentették.

Közben három részletben, összesen tizenöt hónapig tartó, első vonalbeli frontszolgálatot teljesített, ahol 1939. március 15-én, Kölmény és Szolyva közti harcokban esett át először a tűzkeresztségen.1941-ben, a második világháborúba belesodródott magyar haderő részeként, az I. lovasdandár élén, a Körösmezei és a Tatár – hágón harcoló csapatokhoz osztották be. 1944 júniusától 1945 áprilisáig már az előrenyomuló szovjet hadsereg elleni hazai honvédelmi harcok részese volt a Kárpátok mentén, miközben háromszáz legényét a Dnyeszertől a Muráig igyekezett megőrizni a háború borzalmas következményeitől. Ennek során, 1944. október 6–án, Gyula és Békés közötti terepszakaszon huszárszázada élén egy zsilip menti keskeny földsávon, szinte veszteség nélkül áttört az Élővíz – csatorna mentén felsorakozott Plijev lovas-gépesített hadtest harckocsijai között.

A harcok befejeztével Ausztriában, – századosként- esett amerikai hadifogságba, ahonnan azonban még 1945-ben hazatért. A kor viszonyai közt természetesnek tűnő B- listázás után, a hadseregből eltávolították, ami a hívatásától való eltiltás mellett, a kenyérkereset megszűnését is jelentette. A megkezdett földosztás adta lehetőségével élve, földmérőként helyezkedett el, így gondoskodva a családjáról. Később innen is elbocsátották, ez után ecetmesterként próbált elhelyezkedni. Miután az újabb békediktátumot követően napirendre került a hadseregfejlesztése, 1948-ban önként jelentkezett, hogy eredeti hivatását folytathassa. Szolgálatát a Honvédelmi Minisztériumban, őrnagyi rangban, hadtörténeti előadóként kezdte meg.

Munkája eredménye alapján sikerült elérnie a Hadtörténeti Levéltár és a Múzeum újjászervezését valamint a Hadtudományi Könyvtár felállítását. Ezzel egy időben igyekezett új beosztásához a szükséges végzettséget megszerezni. Később az újonnan szervezett Zrínyi Miklós Katonai Akadémia hadtörténelem tanára, majd alezredessé előléptetve a Hadtörténelem Tanszék helyettes vezetője lett. Szerepet játszott az 1956-os forradalmi megmozdulásban, a Honvédelmi Minisztériumba vezényelését követően, ő menekítette az ország legmagasabb rangú egyházi vezetőjét, – Mindszenthy bíborost – az Egyesült Államok nagykövetségének budapesti épületébe.

A forradalom leverését követően folytatta oktató – vezető munkáját a Zrinyi Akadémián, de másfél év után,” ellenforradalmi” cselekedeteiért első fokon tizenöt évre ítélték, amit másodfokon nyolc évre mérsékeltek. Hatvankét havi börtönbüntetés után az 1963-as általános amnesztia keretében szabadult, a márianosztrai szigorított börtönből. Arról azonban szó sem lehetett, hogy hivatásához visszatérjen.

Ötvennégy évesen ismét új szakmát tanult, egy további negyedszázadig nyomdai korrektorként dolgozott, és onnan ment nyugdíjba. Helyzetében az újabb fordulatot a hazai viszonyok alapvető megváltozása jelentette. 1990-ben rehabilitálták, és nemcsak becsületét állították helyre, hanem egyúttal nyugállományban előléptették, ezredesnek. Ezt követően aktívan vesz részt a tudományos közéletben. Könyveinek, tanulmányainak közzétételén túlmenően, a hadtörténelmi tanácskozások állandó résztvevője. Aktivitására jellemző, hogy a Zürichi Magyar Történelmi Egyesület örökös tagja, a Sárvári Huszár Múzeum Baráti Körének elnöke, a Magyar Huszár és Hagyományőrző Egyesület elnökségi tagja.

Munkássága elismeréséül, a honvédelmi miniszter a Honvédelemért Érdemérem I. fokozatával, míg lakóhelye, Budakeszi, a díszpolgárság adományozásával ismerte el. Nagy megtiszteltetés és elismerést jelentett számára, hogy az 1952-ben, Kossuth Lajos születésének 150. évfordulóján kiadott Kossuth Emlékkönyvbe írt tanulmányát a 200. évfordulón, – 2002-ben,- szintén megjelentette a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem. Tudományos megalapozottságú, politikai frázisoktól mentes, szép magyar nyelvű tanulmánya egy fél évszázad elteltével is aktuális mondanivalójúnak bizonyult. Írott művein kívül az 1943-ban a Don menti harcokban ezredéből elesett huszárok emlékére Rimaszombaton, az általa állított hősi emlékmű is maradandónak bizonyult, máig hirdetve bajtársai hőstetteit.

Nagy Kálmán nyugalmazott huszár ezredes életének 98. évében jár. Fáradhatatlanul tanítja az ifjúságot, a huszárság történetére, a haza szeretetre. Fontosnak tartja a huszár emlék és szellemiség megőrzését az ifjúság szívében, a mindig újrakezdés hitét és akaratát, ezt vállalva még a reménytelenek látszó helyzetekben is.

Budakalász,
Herneczky Frigyes, k, 2006-12-19
Forrás:  Fogatsport
Kép: Canva
Frissítve: 2024.04.22.

Hozzászólások