BeszámoLÓ: Jubileumi Lóárverés Szilvásváradon 2009. október 24-25.

BeszámoLÓ: Jubileumi Lóárverés Szilvásváradon
2009. október 24-25.

Immáron tizedik alkalommal rendezték meg, nagy sikerrel a Szilvásváradi Állami Ménesgazdaság és a Magyar Lipicai Lótenyésztők Országos Egyesülete a hagyományos ló árverésüket.

Magyarországon a ló értékesítés ezen módja rendhagyónak minősül. Az utóbbi évtizedek során számos kísérlet történ ugyan az egyéb területeken jól bevált értékesítési formára , de a ló esetében gyakorlatilag minden próbálkozás kudarcba fulladt. Ezért is érdekes a szilvásváradi példa ahol a Ménesgazdaság és a fajtát tenyésztő Egyesület összefogásának és kitartó munkájának köszönhetően – átmeneti kudarcok mellett – a lóárveréseket egyre nagyobb érdeklődés és értékesítési siker kíséri.

A jó szervezés és kitartás mellett a sikerhez természetesen  kell még egy olyan kitűnő fajta mint a lipicai. Az idei Kecskeméti kettes fogathajtó világbajnokságon nagyszerűen szereplő lipicai ló fajtára most még nagyobb figyelem irányult, mint az előző években. Nem véletlenül, hiszen a világbajnokságon, mind a három versenyszámban a díjhajtásban, a maratonon, és az akadály hajtásban is voltak kiemelkedő eredmények a lipicai fogatokkal. Emellett egyéniben Lázár Zoltán Szilvásváradi LKE hatszoros világbajnok versenyzője lipicai lovakkal szerzett egyéni világbajnoki bronzérmet. A magyar csapat pedig világbajnoki ezüstérmet szerzett ugyan csak lipicai lovakkal.

A hazaiakon túl a külföldi hajtók körében is népszerű a lipicai. Az idei kecskeméti mezőny egyik legszebbnek tartott Belgiumból érkezett fogata szintén Magyarországról származik. A fogat tulajdonosa korábban  a szilvásváradi árverésen vásárolta lovait és sikerei nyomán az idei aukción ismét megjelent és vásárolt. A lipicaival is versenyző nemzetek sorát gyarapítja  többek között Csehország, Lengyelország, Szlovénia és Szlovákia.

A Szlovák  Nemzeti Ménes lipicai lovai Kistapolcsányból szintén rendszeres résztvevői a nemzetközi fogathajtó versenyeknek. Ide tartozó friss hírünk, hogy a Hollandok világklasszis hajtója, Ijsbrand Chardon Magyarországon kiképzett szlovák tenyésztésű, apai ágon szilvásváradi eredetű lipicai lovakat vásárolt. A 430 éves tenyésztői múlttal rendelkező hagyományos fajtáink között nyilvántartott lófajtánk egyedei rendre utasítják maguk mögé a mai kor és teljesítményigény szülte modern sportfajtáit. Napjainkban minden fajtában a tenyésztői kedv, jelentős visszaesését tapasztalhatjuk. A lipicai talán az egyetlen ahol növekszik a regisztrált törzskanca létszám és ezzel nő az évente megszületett csikók száma is. A fajta népszerűsége töretlen.

Idén az árverésen az Állami Ménesgazdaság huszonkilenc lovat vezetett fel, ebből tizenegy ló került értékesítésre melyekből nyolc külföldre került. A lipicai magán lótenyésztők tíz felvezetett lovából, egy lovat adtak el melyet szintén külföldi vevő vásárolt meg. A még nagyobb nemzetközi vásárlói érdeklődés felkeltése érdekében a kistapolcsányi és a szilvásváradi ménes jövőre két közös lóárverést tervez ezzel is erősítendő Európa lipicai lovat tenyésztő állami méneseinek az együttműködését.

Szerző: Tóth István
Kép: Canva
Frissítve: 2024.02.21.

Hozzászólások