Kalmyk – Kalmykskaya – Astrakhan

Kalmyk – Kalmykskaya – Astrakhan

 

A fajta eredete és története

Eredetileg mongol vonalról származik, a Volga és az Urál folyók környékén tenyésztik. Fizikailag hasonlítanak a kirgiz fajtára, de magasabbak és keményebb felépítésűek.

A Kalmyk nép a 17. században érkezett Oroszországba, Mongol eredetűek voltak és hozták magukkal jószágaikat és lovaikat. A lovak a szívósságukról és kiemelkedő kitartásukról híresültek el, még akkor is, ha nem éppen szemet gyönyörködtetők.

A mezőgazdaság gépesedésével az igény ezekre a lovakra csökkent és 1943-ra szelektív tenyésztésük megtorpant. Később, 1986-ban a Kalmyk-i Marhatenyésztő Egyetem feladatának tűzte ki, hogy megtalálja és megszámlálja az ősi Kalmyk fajtájú állatokat (bár úgy gondolták tisztavérű állatok már nincsenek). Céljuk a legtisztább vérű állatok felkutatása volt és hogy felállítsanak egy tenyészprogramot a fajta megmentésére. A legjobb példányok a keleti területekről kerültek elő, ahol az állatok fizikailag jobban el voltak szigetelve.

A fajta jellemzői

Átlagos marmagassága 145-152 cm. Feje durva kosfej. Nyaka és háta rövid, lábai szárazak és erősek. Sárga vagy pej színű.

Hátaslónak, hámban, hús- és tejtermelésre használják.

 

Fordította: Szakál Bianka
Frissítve: 2023.05.03.
Fotó: Canva

 VISSZA A LÓFAJTÁKHOZ

Hozzászólások