Világhírű lógyógyásztól tanultak a hazai lódokik

November utolsó hétvégéjén rekordszámú lógyógyász állatorvos gyűlt össze, hogy hazai és külföldi előadóktól tanulva még többet tehessenek a lovak egészségéért.

Az állatorvosok két napon át 22 előadótól 20 előadást hallgathattak meg. A szigorúan állatorvos-szakmai témák mellett helyet kaptak a programban olyan, a lógyógyászathoz csak tágabban kapcsolódó témakörök is, mint a lóútlevél, a lovak etológiája, valamint a lókiképzés.

Prof. Dr. Sótonyi Péter nyitotta meg a rendezvényt. Fotó: Magyar Dorottya, Lovasok.hu

Utazás a lógyógyászat hőskorába: volt egyszer egy lókórház Gödöllőn

Idén először ítélték oda a „Dr. Plósz Béla – Magyar Lógyógyászatért Díjat”, amit Dr. Bucsy László, az egykori gödöllői állatkórház vezetője vehetett át.

„Amikor köszönetet mondok ezért a megtisztelő elismerésért, abban a meggyőződésben teszem, hogy ez nem csak engem, hanem a kórház valamennyi egykori dolgozóját illeti” – mondta dr. Bucsy László.

„A Domosedan forgalomba kerülése előtt az állatkórházi lópraxis egyáltalán nem volt veszélytelen, a személyes rátermettségen és odafigyelésen túl szerencse is kellett. Azt szoktam mondani a gyakornokoknak, hogy gyerekek, ezt a szakmát túl kell élni, vigyázzatok magatokra. Mi is vigyáztunk rájuk. A mára a lópraxisban nevet szerezett kollégák jó része nálunk kezdte.

Nagy súlyt fektettünk a gyakorlat oktatására. Igaz, hogy ebben a kazalrakástól, trágyázástól a lópucolásig, futószárazásig, lólábfogásig, sántaságvizsgálatig, varrástechnikákig és műtétekig minden benne volt, a büszkén viselt fehér köpeny így hamar mosásra szorult” – mondta Dr. Bucsy László.

A jelenlévők a gödöllői állatkórházban készült videófelvételeken is bepillanthattak a magyar állatorvostörténelem ezen fejezetébe, a lógyógyászat hőskorába.

Vissza a jelenbe

A Kongresszus első napját a sebészetnek szentelték a szervezők, a nap sztárelőadója Dr. Jim Schumacher, a Tennessee Egyetem Állatorvos-tudományi Karának professzora volt. Nevét a világ öt legjobb lógyógyásza között jegyzik, rendkívül sokoldalú szakember, akinek több területen is úttörő volt munkássága.

Prof. Dr. Jim Schumacher a bőrátültetés lehetőségeiről, a rejtettheréjűség sebészeti kezeléséről, a kancákon végezhető korrekciós műtétekről, valamint a pata és a lábvég leggyakoribb betegségeiről beszélt a magyar állatorvosoknak.

Prof. Dr. Jim Schumacher – Fotó: Dr. László Enikő

Dr. Schumacher munkatársa, Dr. Tóth Ferenc egy, a díjlovaknál különösen gyakran jelentkező problémáról, a csüdfüggesztő szalag eredésének gyulladásáról, illetve a lovakon álló helyzetben elvégezhető sebészeti beavatkozásokról beszélt. Utóbbiak jelentősége nem csupán az, hogy a lótartók költségei csökkennek az altatással járó műtétekhez viszonyítva, hanem sokkal inkább az, hogy az álló helyzetben, bódításban és helyi érzéstelenítéssel elvégzett beavatkozásokkal az altatási kockázatot, valamint a felállás közben bekövetkező katasztrofális törések kockázatát is ki lehet iktatni.

„Nagyon jó volt a szombati nap, nagyon szakmai. Nagyon tetszettek Tóth Ferenc humoros, jó stílusú, de egyben rendkívül hasznos előadásai” – mondta Dr. Pallós Andrea lógyógyász specialista.

Dr. Tóth Ferenc – Fotó: Dr. László Enikő

„Üdítő volt a két Amerikából érkezett előadó. Dr. Jim Schumacher sok hasznos lágysebészeti technikáról beszélt és mutatott be, ezzel új ötleteket adott és új lehetőséget nyitott saját praxisomban is” – emelte ki Dr. Szeghő Zsolt, az Észak-Magyarországi Lógyógyászati Kft. vezetője.

A Kongresszus második napja a belgyógyászat, kutatási témák, nemzetközi szakmai rendezvények és a lovas határterületek jegyében zajlott. Szó esett az ikervemhesség diagnózisáról és menedzsmentjéről, a helytelen féregtelenítő protokollok egyre súlyosabb következményeiről és arról is, hogy a gyomorfekély talán nem is civilizációs betegség, hiszen a vadlovakat is érinti. Kiemelt figyelmet kapott a fertőző kevésvérűség és ennek kapcsán a lóútlevél-kiváltás is.

Dr. Vincze Boglárka – Fotó: Dr. László Enikő

A XXIII. Lógyógyászati Kongresszus különlegességei idén a lóetológiáról és a lovak kiképzéséről szóló előadások voltak.

Kappel Edit díjlovas, lovasedző, lókiképző kiemelte, hogy bár az állatorvos feladata az, hogy minél hatékonyabban ellássa a gondjaira bízott lovat, fontos, hogy megpróbáljon bizalmas kapcsolatot kialakítani az állattal. Nem mindegy, milyen irányból, vagy épp milyen arckifejezéssel közelít az állatorvos az állathoz, pedig ilyen apró részleteken is múlhat a ló bizalma és a kezelés sikeressége.

Tóth Bettina és Dr. Nagy Krisztina a lovak etológiájáról tartottak előadást.

Több ilyen konferencia kellene

„Nagyon boldog vagyok, hogy ilyen sokan eljöttek: 200 látogató a két nap során, köztük tizenöten külföldről. Mindkét szám rekord” mondta Dr. Bába András, a Kongresszus egyik főszervezője, az MLGYÁE elnöke.

Hatalmas megtiszteltetés, hogy Prof. Dr. Jim Schumacher elfogadta a meghívásunkat, mert hasonlóan, mint névrokonát az autósportban, a professzort a világ öt legnevesebb lógyógyásza között tisztelhetjük”.

„Sokan voltunk, rekord létszám jött össze, ráadásul külföldi résztvevőket is üdvözölhettünk – emelte ki Dr. Molnár József lógyógyász specialista, a LovasPraxis Kft. vezetője is. „Tavaly a patkolókovácsok, idén más határterület felé nyitottunk: Kappel Edit a lovak kiképzéséről tartott egy zseniális előadást, Tóth Bettina és Dr. Nagy Krisztina pedig a lovak etológiájáról.”

„Öröm látni, hogy minden évben fejlődik a rendezvény, és hogy minden évben egyre többen vagyunk. Jó lenne, ha több ilyen konferencia lenne”. – összegezte a két nap eseményeit Dr. Földvári-Nagy Csaba, a Sportlógyógyász Kft. munkatársa.

2015.12.15. Magyar Dorottya, Lovasok.hu
Kiemelt kép: canva.com
Frissítve: 2022.08.23.

Hozzászólások