Nyugat-Nílusi vírus hazánkban
A nyugat-nílusi vírusról
Magyarországon három beteget ápolnak kórházban a nyugat-nílusi vírus okozta megbetegedéssel, Romániában már két halálos áldozata van a betegségnek és további hét ember fertőződött meg, Görögországban már több mint 100 megbetegedést regisztráltak, a halálos áldozatok száma pedig kilencre emelkedett.
A nyugat-nílusi vírusra (WNV – West Nile Virus) az 1999-es New Yorkban regisztrált fertőzések kapcsán figyelt fel a világ. A kórokozót először 1937-ben, Ugandában diagnosztizálták, majd 1950-ben, Egyiptomban okozta az első nagyobb járványt. A vírust egyes szúnyogfajok terjesztik.
A nyugat-nílusi vírus magyarországi és európai jelenléte már régóta ismert. 2003 óta minden évben megjelenik Magyarországon, és jellemzően azokban a megyékben okoz megbetegedést, amelyek területén a költöző madarak tömegesen fordulnak elő.
Emberek esetében a fertőzés általában tünetmentesen, lázas betegségként zajlik le, a legtöbben nem is tudnak róla, mert az influenzához hasonló tüneteket produkál. A fiatalok, az idősek és betegek azonban súlyosan megbetegedhetnek, ami akár halállal is végződhet. A vírus agyvelő-, valamint agyhártyagyulladást is okozhat. A betegség vérből kimutatható, lappangási ideje két naptól két hétig terjedhet.
Lovak esetében láz, izomrángások, az izmok merevsége, mozgáskoordinációs zavarok, levertség utalhatnak a betegségre. A súlyos idegrendszeri szövődmények miatt a kezelés eredménye általában kétséges, nyugat-nílusi vírus miatt megbetegedett lovak 10%-a nem éli túl a betegséget, vagy maradandó idegrendszeri károsodást szenved.
Hazánkban növekvő számú megbetegedést regisztrálnak. 2008-ban 18 beteg lóból 5 elhullott, és a megmaradt 13-ból 3-nak maradandó idegrendszeri elváltozásai vannak.
A nyugat-nílusi vírus okozta megbetegedések elleni védekezés egy fontos eleme a szúnyogok irtása, valamint távoltartása. És bár emberi hatóanyagot még nem fejlesztettek ki, lovainkat már védhetjük oltással a betegség ellen. Az alapimmunizáláshoz két injekció beadása szükséges, az oltások között a jelenleg forgalomban lévő vakcina esetében legalább 3 hét várakozási idővel. Az alapimmunizálást célszerű még a szúnyogszezon előtt, március-áprilisban elvégezni. A védettség kialakulása után már csak évente egyszeri ismétlő oltásra van szükség.
Dr. Pallós Andrea, Dr. Ozvald István, Magyar Dorottya
Frissítve: 2023.05.09.
Fotók: Canva