Nyeregszemle egy fiatal lovas szemével

Nyeregszemle egy fiatal lovas szemével


Csodaszámba menő lovas rendezvény – Szunyi Renáta beszámolója

Érezték már azt egy vidám kirándulásnak ígérkező program végén, elszorult torokkal és könnyes szemekkel, hogy soha többé nem akarnak hazamenni? Én igen!!

Megtört a jég! Végre egy olyan rendezvényt szerveztek, amelyre eddig még nem volt példa! S habár az első „próbálkozásra” kevesebben érkeztek, sikere mégis hatalmas volt. Második alkalommal a lovasok száma megduplázódott, a nézők pedig tízezrével jártak csodájára.

A kép illusztráció

Ez a lenyűgöző, óriási volumenű és sokakat megmozgató esemény a Nyeregszemle, a Kárpát-medencei Lovas Hagyományőrző és Ismeretterjesztő program, amely szerintem nem csak belőlem vált ki ilyen érzelmeket.

A Nyeregszemle főszervezője Solymosi Bertold, aki csapatával megteremtette azt a lehetőséget, amely által a lovas ágazat bármely képviselője egy olyan rendezvényen vehet részt, ahol például egy fogathajtó megismerkedhet egy díjugratóval vagy egy lovas tornász egy középkori lovaggal. Ahol több napon keresztül folyhatnak a tapasztalatcserék, az éjfélig tartó történetmesélések. S így Új barátságok kötődnek.

Pillantsunk bele kicsit a kulisszatitkokba. A rendezvényt hosszú hónapokig tartó szervezés előzi meg a szervezők részéről, a lovasok hónapokkal korábban kezdik felkészíteni lovaikat az útra (patkolás, lóútlevél, oltások, kondíció…), ami a rendezvény helyszínére vezet, és jó előre megtervezik a szabadság kérést. A helyszínen szintén hónapokkal korábban kezdődnek a munkálatok, hogy a lovasok fogadására, minden kész legyen.

Már közel hét éve végzem tanulmányaim a Kiskunfélegyházi Szakképző Intézmény és Kollégium Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Szakközép és Szakiskolájában! Lótenyésztőként kezdtem, megtanulhattam a szakma csínját- binját, de ahhoz hasonló ismereteket, mint amelyekre a Nyeregszemlén tettem szert, nem tanulhattam meg a tankönyvekből. Diák segítőként első és második alkalommal is a lovasok előtt pár nappal érkeztem az Emlékparkba néhány társammal, hogy a munkálatokban segédkezzem. Mostanra kijelenthetem, hogy a rendezvény „függőjévé” váltam.

Az első alkalommal megismertem egy új „lófajtát” melyről a későbbiekben még említést teszek. A kunkötést ismerem, de megtanulhattam székely módra megkötni a lovat és olyan lófajtákat láthattam, amelyekkel, nem minden nap találkozik az ember. Második alkalommal már hatalmas mosollyal köszönthettem a korábban megismert lovasokat, személyesen találkozhattam híres lovasokkal, és hasznos dolgokat tanulhattam meg vagy leshettem el.

Az már önmagában is hatalmas élmény számomra, hogy több száz lovas együtt sátorozhat egy csodás környezetben lovaik mellett.

Azonban a lovas programok, amelyek az arénában követik egymást, a hab a tortán! Minden lovas csapat bemutathatja tudományát. Nem lehet betelni velük, mert nincs két egyforma előadás, sem szabadidomításban, sem csikós bemutatóban, vagy lovagi tornában.

Mint említettem, megismerkedtem egy „lófajtával”, amely akkor lesz hivatalosan elismert lófajta, ha kiállta az idő próbáját. Ezek a középmagas termetű lovak a Kunfakók. Ők is szerves részét képezik a nyeregszemlének, hiszen a lovas csapat párbajban más lófajtákkal szemben és együtt mutatják be képességeiket a lovas- és az avatatlan szemű közönségnek.

A tavalyi évben a Kunfakósok Eördögh Andrással az élükön, a Pusztai Rókákkal vívtak lovas csapat párbajt. Nem díjlovagló programot, vagy magasiskolai elemeket mutattak be. A hétköznapi feladatokból állítottak össze ügyességi versenyt, ami a lovak ügyességét, engedelmességét, gyorsaságát, fordulékonyságát, valamint a lovasok helyzetmegoldó képességét tette próbára. Hatalmas lendülettel dolgoztak a lovak és lovasok minden részről, ami a nézők tapsviharát váltotta ki.

Ami a legszebb az egészben, hogy azon felül, hogy a lovas előadók tudják mikor lépnek fel az arénában, a legtöbb dolog spontán eseményeken alapul, így történhet meg, hogy a párbaj közepén a lengyel huszárok jókedvűen, kardot lengetve a fejük fölött, lovaikkal vágtatva csatlakoznak a két csapathoz, ami meglepetést okoz ugyan, de ettől olyan különleges az egész. Az idei évben a lovas csapat párbajra, már négyfős csapatok felsorakozásával kerül sor, ami még izgalmasabbá teszi.

A nyeregszemle egy olyan nemes program, amely a lovak és lovasok, valamint a nézők számának gyarapodásával, talán Európa egyik legnagyobb volumenű rendezvényévé teljesedhet ki! És hiszem, hogy ez így is lesz! Az első Nyeregszemle a Találkozás jegyében telt, hiszen az ország legkülönbözőbb pontjairól érkeztek lovasok, még Székelyföldről is.

A második Nyeregszemle a Vivát Huszár, amelyre nem csak magyarországi huszárok érkeztek, a lovasok létszáma növekedett, a hangulat pedig még fergetegesebb volt.

A harmadik Nyeregszemle az Árpád népe nevet kapta, akik mi vagyunk, tegyük hát tiszteletünket jelenlétünkkel a „Nagy” Magyarország szívében! S már én sem csupán csak segítőként, hanem lovasként készülődöm az indulásra, hisz mint említettem, „függő” lettem, de nem csak én, segítő társaim is és úgy gondolom azok a lovasok is, akik az elmúlt két évben is tiszteletüket tették.

2013.05.07. 
Forrás: Solymosi Bertold, Nyeregszemle.hu

A szervezők elérhetősége és általános információkérés:

info@nyeregszemle.hu
Tel.: +36 20 290-3320

Lovasok, ti ezt hívjátok: +36 70 220-3314
(ezen a számon csak fogadni tudjuk a hívásokat,
ha nem vesszük fel, hívjátok később újra)

www.nyeregszemle.hu

Frissítve: 2024.04.06.
Fotó: Canva

Hozzászólások