Eljön a robot lovak kora?
A lovak a kezdetektől fogva szolgálják az embert, nélkülözhetetlen társainkká váltak békében és háborúban egyaránt. A történelem folyamán többször is megpróbálták gépekkel helyettesíteni őket, napjainkban is folynak ilyen célú kutatások, mivel még ma is fontos szerepük van a hadászatban.
2012 decemberében került a nyilvánosság elé az első olyan robot ló, mely megkönnyítheti a katonák számára a szolgálatot. Ezt a DARPA, az Egyesült Államok Védelmi Minisztériumának kutatásokért felelős részlege fejlesztette ki. Itt már régóta kísérleteznek nagy teherbírású robotok létrehozásával, mivel a gyalogos katonák esetenként több mint 45 kilogrammnyi felszerelést is viselnek – ez értelemszerűen komoly fizikai megterhelés. A félautomata négylábú robot a Legged Squad Support System (LS3) névre hallgat.
Az LS3 leginkább egy lóhoz hasonlít, tervezői szerint a típus utódai a jövő hadseregének málhásaiként terjedhetnek el. A vélemények megoszlanak a robot lóval kapcsolatban. Egyesek szerint mókás, ahogy futkározik vékony lábain, mások ijesztőnek és nevetségesnek tartják.
Az utóbbi tábor aggodalma csak fokozódhatott, hiszen megjelent az LS3 új modellje is, ami a korábbiaknál sokkal stabilabban áll a lábain és sokkal összetettebb mozgásformákra képes. Képes például a “fejével” betontömböket felemelni és eldobni.
A lovak, szamarak és öszvérek napjainkban leggyakrabban málhásként szolgálnak, nehéz hegyvidéki terepen szállítják a muníciót, az élelmiszer- és gyógyszerkészleteket, olyan helyekre is eljutva, ahol a harci járművek csődöt mondanak. Ott voltak Afganisztánban az amerikai katonák mellett, ott vannak a berchtesgadeni Alpokban a hegyimentők segítőiként, sőt, a líbiai felkelők is hasznos szövetségesekre találtak néhány helyi hosszúfülű személyében.
2013.03.13. Szabados Bettina
Forrás: Horsenation.com
Frissítve: 2023.05.03.
Fotó: Unsplash