Interjú Gedeon Tamással, a Tavlovas.hu oldal főszerkesztőjével és a szakág jeles képviselőjével

Interjú Gedeon Tamással, a Tavlovas.hu oldal főszerkesztőjével
és a szakág jeles képviselőjével

A versennyel és a bemutató távlovas hétvégével kapcsolatban beszélgettünk Gedeon Tamással.

Hagy gratuláljak a szép eredményekhez!

-Köszönöm, jómagam is nagyon büszke vagyok mind a tanítványaimra, mind a lovainkra.
A tapasztalatok sajnos azt mutatják, hogy távlovas versenyeken már az is dicsőségnek számít, ha a versenyző célba ér, hiszen az indulók körülbelül feléről ez nem mondható el. Dobogóra állni ehhez képest, már nem is akkora különbség.

Ennyire nehezek a pályák?

-A ló védelme érdekében elég szigorúak a szabályok. Az a ló amelyik felkészületlenül áll rajthoz, több mint valószínű nem tud a távon végighaladni. Az állatorvosi kapuban be kell a lónak bizonyítania, hogy képes a  következő szakaszt végig csinálni. Alapos vizsgálatokon megy a ló keresztül, ha bármi jele mutatkozik hogy erre nem képes, kizárásra kerül. A vizsgálatokon fontos a ló pulzusa, bélmozgása, vízháztartása, épsége (feltörések, sántaság).

Van aki azt gondolja, hogy van egy jó lovuk, amelyikkel szeretnek terepen menni, és felkészülés nélkül beneveznek a versenyre. Aztán az ellenőrző kapunál kiderül, hogy ez nem egyszerűen egy éremmel jutalmazott tereplovaglás, és különféle okok miatt a versenyzőt kizárják a további szakaszokról. Fontos a minimum átlagsebesség is.

Milyen különleges felkészítést igényel egy távlovaglásra szánt ló?

-A ló felkészítése tulajdonképpen már a kiválasztásnál megkezdődik. Ezt nagyon nehéz leírni, az ezzel foglalkozó szakemberek szeme azonban könnyebben észreveszi a tehetséget. Mindenképpen fontos, hogy az állat kitartó legyen, figyelmes, de nem túl ijedős, és az egyik legfontosabb, hogy lovasával jól tudjon együtt dolgozni. A ló és lovas összhangja határozza meg leginkább a páros eredményességét. Erre a bizalomra lehet a későbbiekben építeni, és kialakítani az olyan tulajdonságokat, mint a ’szóra hajlás’, vagyis hogy a ló nem elsősorban a csizma- és szársegítségekre reagálva mozog, vagy azt, hogy hátasunkat ne érdekelje a mellette elhaladó másik ló személye és irama. A ló kizárólag saját lovasával alkossa a „ménest”!

Ez más hozzáállást igényel a lovastól is.

-Természetesen. A ló-lovas párosból a lovas az, akinek fejben tisztában kell lennie mindennel, hiszen csak így várhatja el a lótól, hogy az teljesen rábízza magát. Például, egy verseny során a ló nem tudhatja a távolságot! Gyakorlások alkalmával mindig különböző hosszakat kell lovagolni, így a versenyen a lovas nem csak a ló jármódját, de annak iramát is tudja befolyásolni, ezáltal a sikeres taktikát tudja alkalmazni.

Mennyi időt vesz igénybe a felkészülés?

-Az nagyban függ a kiindulási szinttől és a készségektől. A lovas részéről a magam példáját említve, hét éves korom óta lovagolok terepen, de az első távlovas versenyre való nevezésemet két év kemény munkája előzte meg, amit kifejezetten az arra való edzéssel töltöttem. Mivel a hosszútáv volt a célom. Sokat kell a lóval lenni, hogy kialakulhasson a bizalom, és a lovas megismerje a ló fizikai adottságait, személyiségét. És sokat kell a szakirodalom olvasásával is eltölteni, hogy elméletben a lehető legtöbbet tudjuk!

Felkészítőként pedig… Nagyon fontos, hogy minden alkalommal a tanulóval kell menni! Nem lehet egy darab papírra leírt edzéstervvel kiküldeni az illetőt, hiszen akkor nem tudjuk, mi történik út közben, nem tudjuk a hibákat azonnal korrigálni, és ennek akár hosszútávú negatív következményei is lehetnek.

Igyekszem minden tudásomat átadni, és a váratlan helyzetekre is felkészíteni a tanítványaimat. Egy alkalommal a verseny előtti edzőkörön direkt letértem a pályáról, és vártam, mikor veszik észre a turpisságot. Kis idő elteltével mégis nekem kellett figyelmeztetni a csapatot: „Hohó, hát nem látjátok, hogy rossz irányba megyünk!” Elszégyellték magukat, de  jól a fejükbe vésődött, ha verseny van, ne lehessen őket megtéveszteni. Nem csak a lónak nem szabad a mellette elhaladó másik lóval foglalkozni, de a lovasnak sem.

Ezt a nagyon izgalmas szakágat mégis olyan kevesen űzik Magyarországon.

-Igen, ezen a helyzeten próbálok változtatni például a Gedeon Tanya-Panzió és Lovasudvarban, a tavasz folyamán megrendezésre kerülő távlovas hétvégékkel is. Itt lehetőség lesz megismerni a szakág mibenlétét, szépségeit. Lesz bemutató verseny, igény szerint lovaglás és előadás, sok érdekes programmal kiegészítve. Most főleg az általános iskola felső tagozatos diákjai számára, de a távlovaglást jó szívvel ajánlom 12-től 120 éves korig mindenkinek. Sokakban él a tévhit, hogy 30 éves kor után már nem lehet eredményesen sportolni. Ebben a szakágban eredményes versenyzőket jegyzünk 60 éves kor felett is.

Mit tegyen, aki még nem tudja eldönteni, milyen szakágat válasszon?

-Próbáljon ki minél többet, és olvasson, tájékozódjon! Távlovaglás tekintetében a magyar és nemzetközi eseményekről is tájékoztat a tavlovas.hu honlap, amelynek főszerkesztője vagyok. Jelenleg is zajlik Malajziában a világbajnokság, amelyről minden nap friss beszámolóval értesítjük olvasóinkat.

Csodálatos kikapcsolódás egy gyönyörű tájon eltölteni a napot teljes egyetértésben társunkkal. Az én életemet ma már teljesen kitölti a lovakkal és a lovasokkal való foglalkozás, oktatóként, túravezetőként, illetve lovas programok szervezője, vezetőjeként. A magyar távlovaglás fejlődését szem előtt tartva segítem a szakág munkáját. Ebben találtam meg a hivatásomat. Az érdeklődőknek bármikor szívesen megmutatom mindezt a Gedeon Tanya-Panzió és Lovasudvarban. Aki pedig szereti a kihívásokat, megmérettetni lovát és önmagát, az szálljon versenybe, de csak a megfelelő felkészülés után!

Szerző: Miklós Rita
Kép: canva
Frissítve: 2024.02.21.

Hozzászólások