Fogathajtó-parádé a Madicsa-fürdőnél

Csíkkarcfalva volt az elmúlt hétvégén a romániai lovassport központja, a felcsíki településen rendezték a országos kettesfogathajtó-bajnokság 4. fordulóját. A karcfalvi versenyt a nagykárolyi Rákóczi Gergő nyerte, és kellemes meglepetés, hogy 5. helyen végzett Czirják Béla, a Csíkszeredai Forrás versenyzője. A háromnapos küzdelemsorozat első versenynapján két próbát is megtartottak: a fogatbemutatót és a díjhajtást. A fogatbemutató, avagy a küllemvizsga tulajdonképpen az állatorvosi minősítés, a drága paripák állták a próbát, mint egy divatbemutatón a hölgyek és fiatal urak a szakemberek árgus tekintetét.

A karcfalvi verseny első igazi küzdelmét csak a díjhajtás hozta. Ekkor a versenyzőknek a karcfalvi futballpályán különböző figurákat kellett bemutatniuk egy kötelező, előre megadott program szerint. Itt a bírók a program végrehajtása mellett a lovak és a hajtó közötti együttműködést, harmóniát és a járásmódok szabályosságát is figyelembe vették. A próba legjobbjai: Rákóczi Gergő (Nagykároly), 2. Bodó Zoltán (Csíkszentmárton/ Háromszék), 3. Pál Attila (Gyergyóalfalu).

Szombaton következett a maratonhajtás. A Madicsa-fürdőnél kialakított pályán több ezren követték a versenyt, kitűnő pályán, jó rendezés mellett zajlott a háromnapos vetélkedő leglátványosabb versenyszáma. Sajnos, a helyiek képviselője, Bartalis Attila feladásra kényszerült, a szentmártoni Bodó Zoltán fogata pedig felborult az egyik akadálynál, és 60 hibaponttal büntették. A próbát a nagykárolyi Rákóczi Gergő nyerte, második a homoródfürdői Benedek Lukács lett, harmadik pedig a gyergyószentmiklósi Pál Attila. Ez lényegében a fogathajtás terepversenye vagy éppen a “rallija”, amelynek célja, hogy próbára tegye a lovak erőállapotát, állóképességét, valamint a versenyzők ügyességét, hajtótudását.

Vasárnap újra a karcfalvi labdarúgópályán randevúztak a lovak és fogathajtók, következett az akadályhajtás. Itt az akadályokat megadott sorrendben kellett teljesíteniük a fogatoknak, a kapuk szélessége pedig mindössze 15-15 centiméterrel nagyobb a kocsi kerekének nyomtávjánál. Az akadályhajtás célja, hogy a maratonhajtás után újra próbára tegye a lovak erőállapotát, engedelmességét, illetve a hajtók ügyességét. Az első három sorrendje a következő volt: 1. Ivácsony Róbert (Gyergyószentmiklósi Aranypatkós), 2. Rákóczi Gergő (Nagykároly), 3. Pál Attila (Gyergyóalfalu).

A karcfalvi verseny (három nap utáni) végeredménye: 1. Rákóczi Gergő (Nagykárolyi Drosera), 2. Pál Attila (Gyergyóalfalvi Hypogriff), 3. Ivácsony Róbert (Gyergyószentmiklósi Aranypatkós), 4. Bajkó Tibor (Gyergyószentmiklósi Aranypatkós), 5. Czirják Béla (Csíkszeredai Forrás), 6. Bartha Róbert (Sepsiszentgyörgy/Lipicai Lovasklub).

A bajnokság korábbi fordulóinak győztesei: Bethlen: Kovács Imre (Gyergyóalfalu), Sepsiszentkirály: Pál Imre (Gyergyóalfalu), Gyergyószentmiklós: Rákóczi Gergő (Nagykároly). A bajnokság a szeptemberre tervezett marosvásárhelyi döntővel zárul.