Világbajnoki ezüst a magyar fogathajtóknak

A háromfős magyar csapat az elmúlt évek legfényesebb érmét szerezte meg a bredai Négyesfogathatjó Világbajnokságon. Az idősebb és ifjabb Dobrovitz Józseffel, valamint Lázár Zoltánnal felálló magyar különítmény a második helyen zárta a versenyt Hollandia mögött, megelőzve Németország csapatát.

A szezon egyik legnehezebb maratonpályája

A címvédő ausztrál Boyd Exell rögtön a díjhajtás során magához ragadta a vezetést és meg is tartotta a verseny végéig. A legjobb magyarként Lázár Zoltán hetedik, a magyar csapat pedig negyedik helyen zárta az első versenyszámot.

Tóth Tamás szövetségi kapitány a díjhajtás versenyszám után így értékelte a magyar versenyzők teljesítményét: “A bemutatott programokkal elégedettek lehetünk. Amit előzetesen vártunk, azt elértük ebben a versenyszámban. Ez egy részeredmény. Egy feladatunk van – tovább versenyezni, a következő versenyszámra koncentrálni, hiszen két igen nehéz nap vár ránk. A cél az, hogy a versenyzők hozzák ki magukból és lovaikból azt, amire tudásuknak megfelelően képesek!

A második versenyszámban a szezon egyik legnehezebb maratonpályája várta a versenyzőket. Az 56 fogatból négy versenyzőt kizártak, egy feladta, megannyi verhető elem potyogott és sok segédhajtó szállt le a fogatokról.

Boyd Exell mindent vitt

A címvédő ausztrál Boyd Exell a díjhajtás után szombaton a maratonhajtásban is maga mögött hagyta a mezőnyt. A legjobb magyar ebben a versenyszámban ifj. Dobrovitz József volt, aki az ötödik helyen végzett, Lázár Zoltán a kilencedik helyen zárta a maratont, Dobrovitz József pedig a 15. lett. A magyar csapat a második helyről várta a folytatást.

A vasárnapi akadályhajtásban kizárólag Boyd Exell hajtott hibátlanul, aki így mindhárom napot győzelemmel zárta. A magyarok közül ifj. Dobrovitz József volt a legeredményesebb 4,19 hibapontjával, ennek köszönhetően pedig összetettben is a legjobb magyar eredményt érte el.

Ifj. Dobrovitz József az akadálypályán

A kettes- és négyesfogathajtásban összesen nyolcszoros világbajnok Lázár Zoltán viszont elrontotta a vasárnapi szereplését és 14,68 hibapontot gyűjtött össze, míg Dobrovitz József 8,83 hibaponttal zárta a versenyszámot.

Lázár Zoltán akadályhajtása

A csapatmunka és a nagy küzdelem ezüstérmet hozott

Összesítésben ezüstérmet nyert a magyar csapat, fogathajtóink a címvédő hollandok mögött, a németeket megelőzve harcolták ki a második helyet.

Az aranyérmet ismét az ausztrál Boyd Exell szerezte meg, aki sorozatban negyedszer győzött, ezzel utolérte a négy egyéni győzelmével eddig egyedüli rekorder holland Ijsbrand Chardont. Utóbbi ezúttal másodikként zárt, míg a harmadik a szintén holland Koos de Ronde lett.

Egyéniben ifj. Dobrovitz hatodik, Lázár Zoltán nyolcadik, Dobrovitz József pedig a tizedik helyen zárta a VB-t. A csak egyéniben érdekelt Váczi István a 19., Móró Lajos pedig a 29. helyen végzett.

A bajnokavatás után Tóth Tamás szövetségi kapitány így értékelt: “Igazi csapatmunka a második hely elérése! Amit előzetesen terveztünk, megbeszéltünk, azt hozta mindhárom csapattag a világbajnokság során. Nagy küzdelemmel tudtuk a négy versenynap során elérni ezt az eredményt, amihez a nagyszerű versenyzők és lovaik közreműködése elengedhetetlen volt!”