Magyar Lóért 3.Toyota Kupa

Remek verseny, sok nézővel
Magyar Lóért 3.Toyota Kupa díjugratóverseny
Somoskőújfalu

Ismét igazi ünnepe volt a magyar lovassportnak augusztus 20-án Somoskőújfaluban, a Platthy József lovasstadionban, a Magyar Lóért 3. Toyota Kupa elnevezésű országos meghívásos díjugratóverseny mára – a résztvevők egybehangzó véleménye alapján – az ország legjobb versenyeinek sorába emelkedett.

A kép illusztráció

Ennek a sikernek a főbb tényezői: a gyönyörű fekvésű jó talajú pálya, a minőségi akadálypark, a versenyzők és a nézők ellátását, kényelmét szolgáló infrastruktúra messze az átlag feletti színvonala, az igényes rendezés, a verseny kiemelkedő díjazása, amelynek együttesen Kakuk József versenyrendezőt dicsérik, különös tekintettel arra, hogy mindezt kizárólag magánerőből hozta létre.

A nap programja Platthy József tavaly felállított emlékművének koszorúzásával kezdődött, amivel a résztvevők azelőtt a nagyszerű lovas előtt tisztelegtek, aki nyolcszoros magyar bajnokként a honi lovassport mindmáig egyetlen olimpiai érmét szerezte és akinek szülőföldjét és végső nyughelyét egyaránt szűkebb pátriánk, Karancskeszi adta. Nemes gesztus volt a szervezők részéről, hogy Platthy „Zsiga” mellett a jelen kiváló lovasai egy-egy mécses meggyújtásával emlékeztek a nagy elődökre, a már elhunyt magyar lovas olimpikonokra. A nap első versenyszáma, a Platthy József- emlékverseny már zsúfolásig megtelt lelátó előtt indult.

A 12 akadályból álló, 125 cm magas pályán vadászugratásra került sor, amelynek 44 induló vágott neki, köztük számos egyéni és csapatbajnok lovas. Az izgalmas, látványos versenyben végül a fiatalság diadalmaskodott; a még mindig csak 17 éves Kovács Henri, a 2007-es ifjúsági Európa-bajnokság negyedik helyezettje 3,57 másodperccel előzte meg testvérét, Kaarlót, míg a harmadik helyre a sokáig vezető „nagy öreg”, a háromszoros magyar bajnok Göttler Vilmos jött be.

Az ifjúságiak versenyét az idei magyar ifibajnok, Szabó Lőrinc nyerte, míg a hagyományos magyar lovak számára kiírt versenyt Aranyági Fruska (Aldato Furioso 182 – Masetta XX) nyerte, nyergében Herczeg Csabával. Külön említést érdemel, hogy a Nógrád megyei versenyzők közül – csak egyedül – Németh Zoltán két lovával (Wendy és Aktív) is helytállt: a rendkívül erős mezőnyben a 20. és 22. helyen végzett. A két versenyszám közötti szünet sem telt eseménytelenül. A színpadon először Tamás atya (a salgótarjáni születésű, jelenleg Bécsben élő Szomszéd Tamás) jezsuita szerzetes emlékezett Szent Istvánra, majd megáldotta az új kenyeret és a versenyt. Ezt követően Somoskőújfalu polgármestere, Lichner András mondta el ünnepi gondolatait. A lelátóra – és már a környező domboldalra is – visszatérő nézősereg a Maklárról érkezett lovas kaszkadőröknek, Bíró Nórának és Dangó Zoltánnak tapsolhatott, akik a 12 éves pej, Báró nyergében mutattak be látványos trükklovaglást.

A nap fő versenyszámát, a Toyota Kupát 135 cm-es magasságon kétszeri összevetéssel rendezték és erre 28 induló jelentkezett. A Kiss István nemzetközi minősítésű pályaépítő által épített pálya alaposan feladta a leckét a mezőnynek és ennek megfelelően az alappályát tízen tudták alapidőn belül és verőhiba nélkül teljesíteni. A hibátlan lovasok első összevetése után heten maradtak versenyben. A második összevetésben a 155 cm-re emelet akadályokon a tavalyi kupagyőztes, Stróbl Dorottya igen sportszerűen – lovát kímélendő – feladta a versenyt. Sokáig úgy tűnt, hogy senkinek sem sikerül hibátlanul teljesíteni, mígnem Janik Attila, (a korábbi kétszeres magyar csapatbajnok, egyéniben ezüstérmes és negyedik helyezett lovas) – igaz csak a második legjobb idővel – de verőhiba nélkül teljesített, s ezzel a 3. Toyota Kupa győztese lett. A hagyományos magyar lovak versenyét ebben a versenyszámban is Aranyági Fruska nyerte Herczeg Csabával.

Az ünnepélyes eredményhirdetés – és ez is a rendezők figyelmességét dicséri – programját további díjazások egészítették ki: Kovács Henri az ifjúsági Európa-bajnokságon nyújtott kiemelkedő teljesítményeiért, míg Bencsik József, a verseny szakmai felelőse és Kiss István pályaépítő a rendezvény sikeres lebonyolításáért részesültek külön elismerésben. Sokan elérzékenyültek – de Kovács Szilveszter tenyésztő és tulajdonos biztosan – amikor a második helyezettnek járó szalagozás után ismét előre szólították fiát, Kovács Kaarlót Penny nyergében. Túlzás nélkül sporttörténeti pillanat volt ezt, hiszen Penny, az 1992-ben született szürke kanca az utóbbi évek legeredményesebb magyar tenyésztésű lova ezen a versenyen fejezte be sportpályafutását, hogy ezután a magyar lótenyésztést szolgálhassa.

A 3. Toyota Kupa győztes és helyezett versenyzőit és a külön tiszteletkört kapott Pennyt hatalmas ováció köszöntötte és ez igazán méltó befejezése volt ennek a lovasünnepnek.

A nap krónikájához tartozik még, hogy a verseny befejezését követően – a díjugratás hazai kitűnőségei után – az operett sztárjai: Csonka Zsuzsa, Teremi Trixi, Berkes János és Csere László szórakoztatták a hálás közönséget a Kakuk- lovasudvar-ban.

Eredmények: Magyar Lóért 3. Toyota Kupa. C/4 Platthy József-emlékverseny: 1. Kovács Henri (Morris Lovas Klub) – Agropoint Akva, 2. Kovács Kaarlo (Morris Lovas Klub) – Penny, 3. Göttler Vilmos (Állatorvos-tud. Kar TLC) – Hízelgő … 20. Németh Zoltán (Kis-Cserhát SE) – Wendy … 22. Németh Zoltán (Kis-Cserhát SE) – Aktív.

Ifjúságiak: 1. Szabó Lőrinc (Gödöllői Lovas SE) – Cobra, 2. Körtvélyessy Péter (Heves Lovas Baráti Kör) – Fenstherm Kán-I, 3. Gazdóf Anita (Tiszta-Hús Kft.) – Laruso H.

C/5 Toyota Kupa a Magyar Lóért: 1. Janik Attila (Gödöllői Lovas SE) – Cavalor Colonado), 2. Kovács Kaarlo (Morris Lovas Klub) – Penny, 3. Cser Attila (Canton Lovas Klub) – Azurino 2.

Forrás:  Nógrád Hírlap 2007-08-27

képgaléria: TOYOTA Kupa a Magyar Lóért (Fotó: Gyurián T.)

Frissítve: 2023.10.18.
Fotó: Canva