Csongrád megyei díjugrató bajnokságról

Bajnok lettem…

Szeptember 22-23. között rendezték meg Szegeden a Csongrád megyei díjugrató bajnokságot. Ezen a helyszínen már közel 40 éve nem rendeztek versenyt.

Sokan kételkedtek benne, hogy lehetséges-e itt bajnoksághoz méltó színvonalas versenyt rendezni. A válasz egyértelműen az, hogy igen. Volt olyan vállalkozó szellemű ember, aki hitt abban, hogy lehet hangulatos versenyt rendezni a szegedi SZEOL pályán. Berente Sándor, a program főszervezője mindent megtett azért, hogy csak jót lehessen mondani erről a versenyről. Amikor nem a számok zajlottak, akkor különböző előadások színesítették a napot. Közel 2000 ember látogatott el a versenyre. Kezdő lovas, kezdő ló, ifjúsági és felnőtt kategóriákban hirdették meg a bajnokságot.

A szombati nap a  B1 nyitott számmal kezdődött. Az eredmények nem voltak túl biztatóak. Úgy tűnt, hogy az új helyszín nehéz feladat elé állította a lovasokat. A helyzet nem volt azért ennyire kritikus, mert kezdő lovasaink megmutatták, hogyan kell szépen és magabiztosan lovagolni.

3. Kertész Lilla – Antónió

Az eddigi évektől eltérően idén az ifjúsági számban a szombati napon stílusbajnokságot, vasárnap összevetéses számot rendeztek. A stílusbajnokság 13 indulót számlált. A legjobb 5 versenyző között visszahívással döntötték el, ki legyen a bajnok. A bírói vélemény alapján a legstílusosabb lovaglást Kocsis Flóra mutatta be Rémusszal, az M és Társa Szabadidő és Sportegyesület lovasa. Második helyezett Nagygéczi Rebeka a Tisza Volán Sport Club lovashölgye Fekete Gyémánttal, harmadik helyezett lett Szőke Zsuzsanna Equest Lindával.

A közönség szórakoztatására rendezték meg a vezess és lovagolj versenyszámot, amelyben bár nem volt népes a mezőny, de annál nagyobb izgalmakat hozott. Ezt a számot Kovács Kaarlo nyerte Agropoint Cassiussal, a Morris Lovas Club versenyzője.

A felnőtt elődöntőben 20 lovas indult. A pályát megyei döntőhöz méltóra építették, megfelelő nehézségűre. A leggyorsabb hibátlant Nagy Józsefnek sikerült lovagolnia Bognár-Hóhányóval (Tisza Volán SC). Második helyezett Zajzon András Apollóval (M és Társa Sz és SE) harmadik helyezett Szekeres Ágota Jo Jo-val (Equest-sport LC) lett.

Vasárnap a verseny ismét a B1 nyitott számmal indult. Ezt követte a kezdő lovas versenyszám. A bajnokságért és magáért a számért kellett lovagolni ifjú lovasainknak. A számért összevetést rendeztek. Igazán izgalmas volt a mindent eldöntő küzdelem, ugyanis Szőke Zsuzsanna és Rácz Ágnes a bajnoki címért versenyeztek. Végül Szőke Zsuzsanna lett a 2007. évi Csongrád megyei kezdő lovas bajnok Equest Lindával, Rácz Ágnes Gézengúza és Kinyó Karolina Gasthoterm Delfinje előtt.

A kezdő lovak ugyanezen a pályavonalon versenyeztek. Ugyan Ecsegfalva Durbincs az összevetést 4 hibaponttal zárta, így is győzni tudott a bajnokságban. A 2007-es év legjobb kezdő lova címe őt illette tehát. Második Makai Zsolt Dámája, harmadik Nagy József Quell Capitola nevű lova lett.

A vasárnapi összevetéses ifjúsági szám tehát a 2007-es év Csongrád megyei bajnoki címért folyt. A pálya vonalvezetése ismét olyan volt, ami feladhatta a lovasoknak a leckét. A meglepetést az okozta, hogy nem a hármasugrásban és nem is a kőfalon történt a legtöbb hiba. Két lovasnak sikerült hibátlanul lovagolni az alappályán, de egyikük csak a számért indulhatott. Tehát ekkorra eldőlt már, hogy ki a bajnok. Összevetésre visszahívták még Nagygéczi Rebekát, Horváth Petrát és Kocsis Flórát. Közülük Rebeka lovagolt hibátlanul, Petra 8 hibaponttal zárt, míg Flóra 4-gyel. Tehát a 2007. évi Csongrád megyei bajnok Török Sándor lett Cadizzal (Morris Lovas Klub), Nagygéczi Rebeka és Kocsis Flóra előtt.

A nap egyik legizgalmasabb versenyszáma a korlátugratás volt. Ekkorra a közönség száma is jócskán meggyarapodott, így adott volt a hangulat. 4 felállítást kellett a lovasoknak teljesíteni. A negyedik kör végén az utolsó akadály már 170 cm volt. Három lovas holtversenyben végzett az első helyen. Kovács Kaarlo Lindgraffal (Morris Lovas Klub), Makai Zsolt Rémusszal (M és Társa Sz és SE) és korát meghazudtolóan lovagló, a mezőny rangidőse Forrai István Soleroval (Makói Gazd. Egyesület).

A két nap zárószámaként következett a felnőtt bajnokság döntő versenyszáma. A hibátlanok ’’zsinórban’’ követték egymást. De az összevetésbe csak 8 lovas került be. Emelt magasságon kellett versengeni az elsőségért. Az összevetésben Zajzon András lovagolt leggyorsabban hibátlanul a mindössze 5 éves Apollóval. Őt követte a szombati nap győztese, Nagy József Bognár-Hóhányóval. Harmadik helyezett a bajnokságban Lukács Lóránd lett Akirával. A győztes egy hímzett lótakarót tudhatott magáénak.

Úgy gondolom, hogy ez a két nap mindenki számára tanulságokkal szolgált. Meg kell vallani, hogy az elmúlt évekhez képest ez egy igen színvonalas verseny volt, viszonylag sok résztvevővel. Remélem, hogy jövőre ugyanitt, ugyanekkor, ugyanezért találkozik a Csongrád megyei lovasközösség és a program főszervezője a siker által lelki erőt kapott, hogy ez meg is valósulhasson.

Írta: Kocsis Flóra
Frissítve: 2023.05.05.
Fotók: Pixabay