Néhány hete kezdtük el cikksorozatunkat Szikszai Szilviával, aki egyedülállóan tart babalovaglást Magyarországon. Sok kérdés merült fel Olvasóink részéről az oktatással kapcsolatban – cikksorozatunk mai részében megadjuk rájuk a válaszokat!
Milyen adapter csatlakoztatható a nyereghez, amely segítségével megvalósítható a babalovagoltatás?
„Mi magyarok magunkat lovas nemzetnek mondjuk, azonban más országokban – itt nem csak Mongóliára gondolok- sőt más európai országokban sokkal korábban kezdik el a leendő lovasok a lovaglást.
Mindenekelőtt tudni kell, hogy a babalovaglás felelősségteljes feladat, így az adapter sem szórakozási célra szolgál. A felszerelést Spanyolországból rendelem. Ott ez teljesen általános dolog, hogy a babák már egészen kis korban a lovas szülőkkel együtt lovagolnak. A spanyolok által használt adapteren és patracon kívül a németek is használnak egy speciális, úgy nevezett “mutter kind sattel“–t, illetve a western lovasok között igen elterjedt az a fajta tandem adapter, amelyet előre és hátulra is tudnak csatolni a nyereghez.
Sőt, a western lovasok leleményességét az is mutatja, hogy a nyereg méretéből adódóan egész egyszerűen a nyeregszarvra akasztanak egy kisebb méretű kengyelt és már jöhet is a fiatal lovasjelölt.
Annak idején több híres nyeregkészítőnél is próbálkoztam, hogy egy bock nyerget alakítsanak át a számomra, de azt hiszem mondanom se kell, hogy teljesen értetlenül néztek rám ebben a témában. Azt hiszem ezen a téren van mit tanulnunk más lovas nemzetektől.”
Kapható-e kobak ilyen fiatal gyermekek számára?
„A rendes lovasaim között már annak is tudok örülni, ha egy 5-6 éves lovasra találunk olyan kobakot, amit be tudunk úgy állítani, hogy az első ügető ütem alkalmával ne a gyerek szemébe legyen. Ennél kisebb méretben nem igazán gyártanak a gyártók kobakokat. Egy babalovas esetében meg nem is lenne értelme. Amíg egy teljesen egészséges baba sem tudná megtartani a kobak súlyút, addig ezt egyáltalán nem várhatjuk és nem is várjuk el beteg babától.
A súlyos egyensúlyzavaros babáknak, amikor tanulnak járni, akkor szokták javasolni a kutacsvédőt, hogy a lakásban a bútorokba ne üssék bele a fejüket. Ezek nagyon könnyű habszivacs anyagból készülnek – gyakorlatilag súlytalanok -, ám nem lovaglásra fejlesztették ki. Másfelől azért az oktató és természetesen a baba védelmére is gondolni kell. Nem lenne túl szerencsés, ha egy koordinálatlan mozgással rendelkező csecsemő orrba vágná az oktatót egy kobakkal és esetleg ezzel azt megkockáztatni, hogy mind a ketten leszédüljenek a lóról.
Elhiszem, hogy egy laikus számára a kobak nélküli lovaglás veszélyesnek tűnhet, de minden felszerelést arra kell használni, amire kitalálták. A kobakot lovagláshoz és nem babalovagláshoz fejlesztették ki. Természetesen, ha van lehetőség és egészséges a gyermek, vagy olyan feladatokat végzünk, ahol nem fordulhat elő a kobak használatából baleset, akkor mi is használunk, de ez mindig az adott feladattól és lovastól függ és ennek megállapítása is igen nagy szakértelmet igényel.
Mi a helyzet az oktatókkal?
“Amikor babát lovagoltatok, próbálok mindent megtenni annak érdekében, hogy se a mozgásomat, se a látásomat ne akadályozza semmi. Szemüveges lévén ilyenkor kontaktlencsét használok, amikor csak lehet, a téli időben pedig sem kapucnit sem sapkát nem veszek fel, ha csak nem muszáj.
Természetesen ugyanaz vonatkozik rám is, mint a babalovasra. Nem lenne túl szerencsés, ha egy fordítás közben egy koordinálatlan mozgással rendelkező baba vagy akár egy 10 éves sérült gyerek (hiszen az ő esetükben is baba lovaglásról beszélünk) egy kobakkal találkozna.
A lovas foglalkozásaim biztonságos körülmények között, szakmai tudáson alapulnak. Szemben például egy majálison történő lovaglással, ahol a szülők a kobak után soha nem érdeklődnek, pedig mikor 4 póni egymás után sétál egy kerékhez szorosan kikötve, ahol még igazán helyük sincs a póniknak, hogy kikerüljék az esetlegesen előttük lévő póniról lecsúszó kisembert.
2018.12.21. Frisch Andrea Lovasok.hu, Szikszai Szilvia – Tetrisz lovarda, Csömör
Kép: Canva
Frissítve: 2022.08.10.