Mindennek az alapja: a közös nyelv

A természetes lókiképzés sikerességét alapjaiban meghatározza a lóval kialakított bizalom valamint a lovas magabiztossága. Ha a lovas sikeresnek bizonyul, az olyan problémákra jelent megoldást, mint például a lószállítóra történő felvezetés, a nyugodt állás a patamosóban, vagy bármely nyeregben történő feladat megvalósítása.

Vezetés, bizalom, kommunikáció

A természetes lókiképzés tehát a bizalom erősségére épül, a kiváló ló-lovas kapcsolaton alapszik.

Mint ahogyan a hagyományos lókiképzésnek, úgy a természetes lókiképzésnek is az a célja, hogy kialakítsunk egy közös nyelvet, hatékonyan tudjuk kommunikálni szándékainkat a ló felé, mindezt erőszakmentesen. Ebben a kapcsolatban pedig az a legfontosabb, hogy a ló úgy tekintsen rád és úgy bízzon benned akárcsak a vezérkancában. Ha ezt az általános tiszteletet nem éred el a lovadnál, meg fogja kérdőjelezni a kért feladatokat is. A bizalom kiépítése nagyban függ attól, hogy hogyan reagálsz a lovad mellett adódó helyzetekben és problémák esetén. Nem várható el tőle, hogy félelem nélkül, vakon kövessen téged, ha te magad sem vagy biztos a dolgodban.

A közös nyelv kialakítása

A ló nem fog megtanulni emberi nyelven kommunikálni – neked kell elsajátítani a lovak nyelvét. Azokat a jelzéseket kell alkalmaznod vele szemben, amelyeket a ló a ménesben is tapasztal és megért. Egyben ez a fő különbség a hagyományos és természetes megközelítés között.

A modern, természetes lókiképzés forradalmának megindítói

Tom Dorrance és Ray Hunt a legnagyobb közreműködők közül valók a modern, természetes lókiképzés forradalmában.

Tom Dorrance konfliktus kezelő hozzáállása, eszméje, mely szerint nem az akaratunkat kell rákényszeríteni a lóra, hanem azt kell elérni, hogy maga a ló akarja megtenni azt, amit kérünk tőle, valamint Ray Hunt ugyanezen az elven alapuló tisztelettudó magatartása a lovakkal szemben megfelelőnek bizonyult – többek között ez az a két kulcstényező, amely forradalmasította a hagyományos lókiképzést.

A mai nagy természetes lókiképzők közül többen tanultak tőlük és építették be módszereiket a saját programjukba. Napjainkban már számtalan lovasiskola alapul ezen az elven.

Pszichológia alapú lókiképzés

Pszichológiát használni a lovak kiképzése során hatékony stratégiának bizonyul.

Megtanulhatod te magad is, mit gondol, mit érez a lovad abból, hogy megfigyeled a viselkedését. Természetesen ez nem elég, a képzés többről szól, minthogy a lovas megtanulja értelmezni a ló mozdulatait, hiszen jelzéseidet a megfelelő időben kell kommunikálnod felé, hogy aztán a kívánt “választ” adja a ló. A kiképzés a földről kezdődik, amely egyrészt a legbiztonságosabb hely a ló megismerésére és a kapcsolat kiépítésére. Másrészt pedig földről végzett munka során leszel képes minden segítséget megadnod a lovadnak ahhoz, hogy megértse mit szeretnél tőle.

Amikor kialakítottál a földön egy stabil alapot, utána azt alkalmazhatod a nyeregben is. Megdöbbentő lesz a különbség, hiszen ugyanazt a bizalmat fogja tanúsítani feléd, amelyet a földi munka alkalmával már elértél nála. Meg fogsz lepődni, hogy mennyi általános problémádnak inthetsz búcsút, pusztán azért, mert az ő nyelvén szólítottad meg, ezzel megszüntetve a korábbi félreértéseket.

Ha kialakult a szilárd kapcsolat, akkor máris sokkal több sikerélményed lesz a fejfájások, kudarcok helyett. Sokan állítják, hogy ez a fajta megközelítés több időt kíván. Azonban ha a lovas végiggondolja, hogy mennyi időt elvesz a mindennapos konfliktus, bosszankodás amiatt, mert nem az történik, amit lovas megkíván a lovától, máris máshogy látjuk ezt a kérdést. Ha ennek ellenére is úgy gondolod, hogy több időbe telik mint a hagyományos út, tedd fel magadnak a kérdést: nem éri meg egy fantasztikus kapcsolatért?

2019.01.15. Virág Dorottya, Frisch Andrea
Forrás: Lovehorsebackriding.com
Képek: Bigstockphoto.com

Hozzászólások