Szőke mangalica és társai
Ságod – Kefír és Szamóca, a két póni, Bambi csikó és mamája Baba, valamint számos más őshonos magyar állat várja a látogatókat Ságodon, a megyeszékhelyi Páterdombi Szakképző Iskola tangazdaságában.
Az állatbemutató az intézmény által elkészített marketingterv részeként jött létre, s célja, hogy az érdeklődők megismerkedhessenek a növénytermesztés és állattartás gyakorlatával. Elsősorban óvodás, általános, valamint középiskolás csoportok jelentkezésére számítanak a szervezők, tudtuk meg Peresztegi István intézményvezetőtől, de családok is kilátogathatnak a tangazdaságba.
– Szeretnénk a telep mezőgazdasági profilját az idegenforgalom, a környezetvédelem és az ismeretterjesztés irányába eltolni, s ennek részeként egy erdei iskolát is létrehozni. A foglalkozási tervek a tananyaghoz kapcsolódva készültek el, az igényeket most mérjük fel – tudtuk meg az intézményvezetőtől.
A tangazdaságban számos őshonos magyar állattal ismerkedhetnek meg a látogatók. Az 1999-ben átadott istállóban 20 ló és két póni kapott helyet, a réten merinói és racka juhnyáj legelészik, körülöttük gyöngytyúkok szaladgálnak. A kerítésen belül parlagi magyar kacsák, pulykák és kopasz nyakú tyúkok kapirgálnak, mellettük – a vágósertésektől teljesen elszeparálva – négy mangalica – két szőke, egy vörös és egy fecskehasú – éli mindennapjait. Pár méterre innen pedig egy kecskemama próbálja óvni gidáját a betolakodóktól. S hogy még teljesebb legyen a bemutató, rövidesen remélhetőleg egy szürkemarhával is bővülni fog az állomány.
Az állatok gondozását három szakmunkás látja el, de – szakmai gyakorlatuk részeként – a gazdatanulók is jelentős részt vállalnak a munkából. Feladataik közé tartozik többek között az állatok ellátása, de segédkeznek például a tavaszi birkanyírásban és -fürdetésben is. Kustán Tibor tangazdaságvezető elmondta, ebben a tanévben mindössze 75 diák tölti náluk szakmai gyakorlatát.
– Mivel a mezőgazdasági pálya manapság egyáltalán nem divatos, ezen ágazatban is munkaerőhiánnyal küzdünk, így aki akar, könnyedén el tud helyezkedni. A tavaly végzett diákjaink közül röviddel a bizonyítványosztás után már mindenki dolgozott – tájékoztatott a tangazdaságvezető.
Az állatok ellátásához szükséges takarmánynövényeket a telep melletti 22 hektáros szántón, valamint egy 15 hektáros réten termelik meg. A tangazdaság bevételeinek egy része a fölös termények eladásából származik. Emellett vágósertés-eladásból, valamint a lovak és juhok szaporulatának értékesítéséből tesznek szert bevételre, s ehhez adódik még hozzá a területalapú támogatás.
Mivel tenyésztésükre nincs elég kapacitás, ezért az őshonos magyar vérvonallal az állatok bemutatásán kívül nincsenek egyéb céljai az intézménynek.
2007.03.05.
Forrás: Zalai Hírlap
Frissítve: 2023.07.19.
Fotók: Canva