„Dél-Alföld – EU” többcélú Közhasznú Egyesület korábbi hírei

    Leonardo Da Vinci Program
    2010.12.19.



    Egyesületünk által koordinált Leonardo da Vinci Mobilitási program résztvevői -diákok és szakoktatók – a megszerzett külföldi szakmai gyakorlatukról Uniós partnereinknél EUROPASS bizonyítványt kapnak.


    Ez a dokumentum a megszerzett munkatapasztalatok és elsajátított készségek, innovatív kompetenciák igazolására szolgál.


    Az igazolványt a Szalagavató Ünnepségen adtuk át a szülők, diákok, tanárok és meghívott vendégek előtt a tanulóknak és gyakorlati oktatóknak.


    Békés és boldog Karácsonyi ünnepeket, projektekben eredményes Új esztendőt kívánok az Egyesület nevében.






    Francia diák Békés megyében
    2010.11.25.


    A francia partneriskola tanulója, Yoanne Lavenue két hetet töltött Gyomaendrőd és vonzáskörzetébe tartozó lovas vállalkozóknál a Leonardo da Vinci program keretében. Yoanne szakmai gyakorlatát töltötte Békés megyében, a Bethlen SZKI diákjaival együtt.

    A szakmai gyakorlat keretein belül magyar és külföldi diákok együtt lovagoltak, és tartalmas szakmai és kulturális programokon vehettek részt.


    A magyar diákok 2011-ben készülnek szakmai gyakorlatra a Leonardo program segítségével. A szakmai gyakorlatok és az Uniós diákokkal való közös felkészülések segítségével fontos szaknyelvi és lélektani tapasztalatokat sajátíthatnak el a Békés megyei iskolák tanulói.


       






    3 hetes tréning a Janow-i Ménesben
    2010.06.


          


    2010. június 13 – án öt Békés megyei lótartó – tenyésztő képzésben részt vevő diák három hetes szakmai gyakorlatra indult Lengyelországba a Janow -i Ménes – hez és vállalkozói köréhez, mely a tervek szerint halad.
     
    Tanulóink valódi munkafeladatokat látnak el a Ménes – ben (több mint 500 db. arab és anglo-arab ló) és helyi lovas vállalkozóknál, részt vesznek a mindennapi tevékenységekben az állattartás és lóápolás terén, lovagolnak. Diákjaink tapasztalt lovas edzőkkel segédkeznek az állatok felkészítésében ménszemlére Svédországban. A hétvégeket a lengyel diákokkal töltjük, aminek szerves része részvétel a vasárnapi istentiszteleten, illetve izgalmas kulturális programok.
     
    A tanulók a gyakorlat végén Nemzetközi Europass bizonyítványt kapnak, amely jelentősen megkönnyíti belépésüket a munkaerőpiacra. A kedvezményezettek a Leonardo da Vinci Mobilitás program keretében, az Európai Unió támogatásával végzik kötelező szakmai gyakorlatukat, mleyet a projektet a Dél-Alföld – EU többcélú Közhasznú Egyesület koordinálja.


          









    Egy hetes szakmai tréning Lengyelországba
    2010.04.


    2010. április 25 -én hat Békés megyei külső gyakorlati oktató indult  egy hetes szakmai tréningre Lengyelországba.

    A világhírű Janow-i Ménes és helyi szakközépiskola munkatársaival tanulmányozzák a lovas és agrár képzéseket, túraútvonalak kialakítását helyi vonzerők felhasználásával. Kinttartózkodásunk ideje alatt találkozunk a lengyel polgármesterekkel és megyei vezetőkkel is, ami alapja lehet számos magyar önkormányzatnak tevékenységi alapú Uniós és egyéb programok  megcélzására.


    A magyar kedvezményezettek a Leonardo da Vinci szakképzési program keretében, az Európai Unió támogatásával tartózkodnak Lengyelországban.


    A projektet a Dél-Alföld – EU többcélú Közhasznú Egyesület koordinálja.






    Uniós szakmai gyakorlat Franciaországban
    2010.04.



    A sikeres lovas képzés feltételrendszere a kedvező adottságokon túl a kiváló tanári kart, a jól működő tehetséggondozást és a folyamatos külföldi szakmai kontaktust foglalja magában. Az Európai Uniós Egész Életen át Tartó Tanulás programja lehetőséget biztosít szakmai partnerkapcsolatok kiépítésére, egymás tapasztalatainak megismerésére és hosszú távú együttműködés kialakítására.

    Városunk és kistérsége gyakorlati lovas oktatói egy hetet töltöttek Franciaországban szakmai tréningen, ahol a Pompadour – i Ménes és helyi szakiskola, KKV-ék együttműködését tanulmányoztak a lovas képzések elméleti és gyakorlati megvalósítása céljából.

    A kint tartózkodás az Unió támogatásával valósult meg a Leonardo da Vinci program keretében. A projektet a „Dél-Alföld – EU” többcélú Közhasznú Egyesület koordinálja. A lovas szolgáltatással a város és a vidék összekapcsolható, ami egyértelműen hasznos folyamat minden érintett fél számára. Alábbiakban közöljük a szakemberek észrevételeit és tapasztalatait.


    Kohut Gyöngyi rendszeresen képviseli városunkat a Nemzeti Vágtán, a Rubin Panzió keretein belül mellet működő nyitott lovardában képezi a tanulókat. A francia szakmai úton lovas oktatási központok működését és az ott tanuló és gyakorlatozó diákok, gyerekekkel való tevékenységeket tanulmányozta.
    A Naves – i, kistérségi összefogással épült és működő Lovas Centrum példa lehet nekünk, gyomaendrődieknek. Én a Bethlen Gábor Szakiskola diákjait oktatom gyakorlati lovaglásra. A francia diákok heti rendszerességgel lovagolnak általános iskolásokkal is, így a központ folyamatos kihasználtsága és profitorientált működése biztosított. A központban szakképzett lovas oktatók dolgoznak. Én is szeretnék egy ilyen Lovas Centrumban dolgozni Gyomán, ahol lehetőség lenne a gyomai gyerekeknek egész évben hasznosan eltölteni az idejüket. Szeretném francia lovas oktató kollégáimat és a diákokat tapasztalatcsere formájában Gomaendrődön viszontlátni és tovább folytatni a cserekapcsolatot, mondta Gyöngyi.


    Hartmann Árpád a Kilenc Farmer oktatási és képzési KFT lovas oktatója a gyakorlati helyek működését és a diákokkal elvégzett munkaműveleteket tanulmányozta. Nagyon tetszett, hogy a tanulókat önálló munkavégzésre ösztökélik, a tanár közvetlenül átadja a tanulónak szakmai ismereteit. A diákok az elméleti órákon tanultakat a gyakorlat folyamán hasznosítják, értékelik. Én hosszabb időre szeretnék visszajönni Franciaországban a lovas partnereinkhez és tudásomat gyarapítani. Köszönöm, hogy részt vehettem ezen a szakmai tréningen és mindenképpen ajánlom kollégáimnak, hogy használják ki a Leonardo program által biztosítót lehetőségeket, tanácsolja Árpád. 


    Murányi Norbert. A lovas vállalkozásom Kőszigeti telephelyén fogadom a Bethlen Szakiskola diákjait. 27 sportlovam van. A tanulók nálam tanulják a lóval való bánásmódot, állattartást és lovak kiképzését.  A gyerekek megfigyelik az állatok viselkedését, sokat lovagolnak. Részvétel a Leonardo projektben lehetőség számomra a látóköröm bővítésére, szakmai ismereteim fejlesztésére. Nagy lehetőséget látok vállalkozásomon belül egy lovas oktatói központ kialakítására nemzetközi jelleggel. A francia Pompadour – i Ménes partner ebben a kezdeményezésben. Szabó Anna munkatársam a hátrányos és fogyatékos gyerekek gyógyítására és fejlesztésére szakosodik, a francia szakiskola képzésének egy része ezzel is foglalkozik. Anna Franciaországban fogja elsajátítani az ott használt és bevált képzési módszereket, hogy itthon hasznosítsa a megszerzett tudást.


    Brezsnyik György lovas és agroturizmusi vállalkozó. 120 ha gazdálkodom. Mezőgazdasági termékek előállításával – búza, napraforgó, kukorica – foglakozom. Lucerna, gyep és borsó termelése is a vállalkozásom tevékenysége. Mangalica sertések is tartok. A falusi vendégasztal termékeit így megteremtem, saját termékeimmel kínálom a vendégeket: szalonnával, kolbásszal, feldolgozott hússal. Négy lovam van, amit lovaglásra és a vendégek kocsikáztatására használok. Tenyésztéssel is foglalkozom. Miért is akartam részt venni a francia szakmai úton? Akartam látni, hogyan hasznosítják a lovakat vidéken, hogyan működik egy kis és középvállalkozó egy Uniós országban. A Tréphy farmon, amit tanulmányoztam, szabadtartásban vannak az állatok. Lovaglás, gyermekcsoportok fogadása és sétakocsikázás a vállalkozás főbb jellemzői és bevételi forrása. Erre van igény, ez működik. Patrick készít helyi ételeket, kihasználja a vidék és természetes adottságokat. A Leonardo program nekem is lehetőség egy modern istálló megépítésére és a vállalkozásom gazdaságos és sikeres fenntartására. Akarok együttműködni a szakiskolával és gyerekeket fogadni gyakorlatra. Szeretnék a továbbiakban is részt venni oktatási és képzési Uniós programokban.


    A szakma munkacsoport miden tagja tovább akarja fejleszteni lovas szakmai ismereteit, részt szeretne venni a nemzetközi együttműködésben és hatékonyan felhasználni az Uniós forrásokat. A francia partnerség, az olasz és lengyel intézményi és KKV – ékkal kiépített együttműködés alapja lehet ezeknek a törekvéseknek.


    Davidovics László
    programkoordinátor







    Lovasoktatók is Franciaországban
    2010.03.


    2010. március 13 – án öt Békés megyei gyakorlati lovas oktató egy hetes szakmai tanulmányi útra indul Franciaországba.

    A kint tartózkodás konkrét munkafeladatok elvégzésével párosul a lótartó – tenyésztő és lovas túravezető szakmák moduljainak megismerése céljából. Az oktatók a Pompadour-i Ménes és helyi szakképző iskola, lovas központok munkatársaival gyakorlatoznak.


    A francia Mezőgazdasági és Halászati Minisztérium képviselőivel munkaértekezleten tárgyalunk diákok és felnőttek Mobilitási gyakorlatainak továbbviteléről, közös képzési programok beindításáról.


    Az egyhetes tréning az Egész Életen át Tartó  Tanulás program – Leonardo da Vinci alprogram  – keretében, az Európai Unió támogatásával valósul meg







    Szakmai értékelés a Franciaországi Gyakorlatról
    2010.01.















    A cikk képei kattintásal nagyíthatók!







    „Dél-Alföld – EU” többcélú Közhasznú Egyesület korábbi hírei


    << Vissza a friss Leonardo hírekhez


    Szakmai gyakorlat Franciaországban
    A képek kattintással nagyíthatók


      


    A Dél-Alföld Európai Unió többcélú közhasznú Egyesület Leonardo da Vinci Mobilitási programjának második állomása Franciaország. A lótartó – tenyésztő szakmát tanuló nyertes diákok három hetes szakmai gyakorlatot töltenek  egy francia lovas központban, a Pompadour – i Ménesben és más lovas vállalkozóknál. A tanulók együtt lovagolnak hasonló képzésben részt vevő francia diákokkal, és új ismereteket szereznek valamint tökéletesítik szakmai és nyelvi tudásukat. A program részeként francia diákok is eljutnak Magyarországra, akik szakmai gyakorlataikat 2010 folyamán kezdik el hazánkban.


    Felnőtt oktatók, lovas vállalkozók és intézményeink dolgozói között teljes az együttműködés, mely a közös modulok kidolgozása, és a lovas agroturizmus szakmáinak piacképessé tételének érdekében jött létre. A magyar diákok december elején térnek vissza Magyarországra. Tranzitszállás Párizsban lesz, ahol, ahol a fiataloknak lehetőségük lesz megismerni a főváros nevezetességeit: a Louvre múzeum kincsei, Notre – Dame, Eiffel torony…


    Davidovics László
    Dél-Alföld – EU többcélú Közhasznú Egyesület
    davidovicslaszlo@gmail.com
    +36 30 9742608


     





    A Leonardo Program 4 nyertes diákja Olaszországban



    A Dél-Alföld – EU többcélú Közhasznú Egyesület két Európai Uniós pályázatot nyújtott be az Eu oktatási Bizottságának. A pályázatot elfogadták, és a Leonardo Program keretében támogatják. Az egyesület 4 Békés megyei intézményt, a Mezőhegyesi Ménes kft-t, és számos lovas vállakozót fog össze.


    A pályázat keretében lehetőség van Dél-Alföldi szakközépiskolás diákok gyakorlatainak megszervezésére Franciaországban, Olaszországban és Lengyelországban. A gyakorlat végén a nemzetközi Europass bizonyítványt kapnak, amely feljogosítja őket munkavállalásra az Únió bármely országában agro – és lovasturizmus területen.


    Az idei pályázat 4 nyertese olaszországi lovas es agroturizmusi farmokon töltheti szakmai gyakorlatát, amely 3 hétig tart. A helyszínen kísérőtanár segíti a diákok munkáját, gördülékeny lebonyolítását, valamint a rendszeres kapcsolattartást, amely nem csupán a családtagokra, hanem vállalkozókra is kiterjed, valamint lehetőséget ad, további projektekben való részvételre. A pályázati idő végére a fiatalok gyakorlatot szereznek a lotartó-tenyésztő szakma ismereteiről, melyet a későbbiek folyamán teljes mértékben alkalmazni tudnak.


    A szakmai gyakorlaton részt vett diákok kellemes közösségben, valamint ideális természeti és szakmai környezetben és körülmények között végezhetik tanulmányaikat.


    A második nyertes pályázat a felnőttek 1 hetes tréningjeit teszi lehetővé a fent megnevezett országokban lovas vendégek fogadása és lovastúra útvonalak tervezése, lebonyolítása témában. Az egyesület a továbbiakban egy nemzetközi lovasturisztikai hálózat megszervezésén dolgozik.


    Ezekben a programokban minden olyan intézmény és vállalkozó részt vehet, mely tevékenységi alapon szeretne együttműködni a francia létesítményekkel. Az oktatási képzési kínálattal és szakmai gyakorlattal kapcsolatban további információ Davidovics László egyesületi elnöknél kapható, az alábbi előrhetőségeken.


    Davidovics László
    Dél-Alföld – EU többcélú Közhasznú Egyesület
    davidovicslaszlo@gmail.com
    +36 30 9742608








    Agroturizmusban a jövő


    A ,,Dél-Alföld Európai Unió” többcélú egyesület szervezésében francia, olasz vendégek találkoztak tegnap Mezőhegyesen, az Állami Ménes Kft.-nél, ahol a lovas oktatás fejlesztését előmozdító konferenciát tartottak.


    Halasi Mária A Dél-Alföld többcélú egyesület egyhetes Békés megyei programjának első állomása volt a mezőhegyesi, mely arra hivatott, hogy a hét éve megkezdett kapcsolat részeként megbeszéljék a gyakorlati tennivalókat, valamint nemzetközi hálózatot hozzanak létre az uniós pályázatok érdekében. Szerdán egy lengyel csoport is társul a csoporthoz. Davidovics László, az egyesület elnöke elmondta, hogy a kapcsolatok építéséhez számítanak a megyei önkormányzat, illetve a régió és az országos szervek támogatására. A találkozó összehozza azokat a szakmabeliket, akik a lovas- és agroturizmusban érdekeltek. Segít a közös programok kidolgozásában, erősödik az együttműködés. Békés megye több intézményében szeretnék bevezetni a lovas oktatást, mellyel együtt a mezőgazdasági képzés is vonzóbbá tehető. A 2013-ig ígért pályázati források egy része már adott, a résztvevőknek kell ezeket megcélozni és minél hamarabb lépni, élni a lehetőséggel – emelte ki az elnök. A francia csapat vezetője, uniós koordinátora, Myriam Benoiton elmondta, hogy ők a fogathajtásban érdekeltek, ezért kíváncsiak a mezőhegyesi és a lovasközpontok képzési moduljaira. Szeretnék megismerni a magyar fogathajtás művészetét, hogy saját képzésüket is magasabb szintre tudják emelni. Sara Motta, az olasz agro- és lovasturizmus konzorcium elnöke kiemelte, hogy 180 mezőgazdasági és agroturisztikai vállalkozással van kapcsolatuk, köztük sok lovassal, akik fogadják a vendégeket, az ott gyakorlatozó diákokat. Azért jöttek, hogy közös oktatási tervet dolgozzanak ki és megpályázzák a uniós támogatásokat. Összefogással nagyobb az esély a pályázatokon Kovács József, a mezőhegyesi Ménes Kft. ügyvezetője azt reméli, hogy a több ország együttműködésével megcélzott uniós pályázatoknak nagyobb esélye lesz a támogatottságra. A közös programokkal a lovas képzés és a helyi turizmus fejlesztésében bíznak. Mezőhegyesen idén megkezdődött a lovas oktatás, de jövőre, remélik, nagyobb hírveréssel többen jelentkeznek erre a szakmára.


    Forrás:  Békés Megyei Hírlap 2007-09-24







    Él a francia kapcsolat


    A mezőhegyesi Ménes Kft. a Magyar Nóniusztenyésztők Országos Egyesületével és két, Békés megyei lovas kellékeket gyártó vállalkozóval nemrég bemutatkozott a párizsi nemzetközi mezőgazdasági kiállításon.


    Hat éve él a kapcsolat Békés és a franciaországi Deux-Sevres megye civil szervezetei között, amelyhez három éve a mezőhegyesi Ménes Kft. is csatlakozott. A koordinátor a Dél-Alföld-EU többcélú egyesület, mely szervezi, összefogja a hazai és külföldi partnereket. – Osztatlan sikert aratott a párizsi bemutatón a magyar stand. A nóniusz lófajta népszerűsítésére a hortobágyi csikósok által rendezett bemutató szintén sokakat vonzott. Nagy érdeklődés fogadta a francia nyelven készített ismertetőnket. Több megbeszélést folytattunk a partnerekkel oktatási, gazdasági együttműködésről. A partnerség kiszélesítésére svéd, olasz és belga érdeklődők is vannak – beszélt tapasztalatairól Davidovics László, az egyesület elnöke. A Ménes Kft. ügyvezető igazgatója, Kovács János is kedvező eredményekről számolt be lapunknak. – Kapcsolatunk célja a lovas képzés, lovas turizmus és az ebből fakadó gazdasági együttműködés. Mezőhegyes, mint a legrégibb hazai lótenyésztést folytató település jelentős szerepet kíván vállalni a hazai és a határon túli lovas szakemberek felkészítésében. A helyi szakiskola bevezette a lovas túravezető – érettségire épülő – képzést. A Ménes Kft. az oktatás gyakorlati bázisa, tanítják a lóápolást, az állattartást, a belovaglást. Ezáltal munkahelyeket tartunk meg és újakat létesítünk a térség lakosságának. Mezőhegyes távlati célja egy nemzetközi oktatási és gyakorlóközpont létrehozása a lovas ágazatban – emelte ki az igazgató.


    Hosszú távon mérhető a kapcsolat fontossága


    A francia kapcsolat eredményei az oktatás és gazdasági szervezetek hosszú távú együttműködésében tükröződnek. Terv a diákok, szakemberek kölcsönös fogadása, a hátrányos térségek felzárkóztatása. Szeretnének hálózati kapcsolatot kiépíteni a rokon szakmákkal, magyar lovakat, lovas kellékeket értékesíteni és a civil szféra lehetőségeit kiaknázni.


    Halasi Mária
    Forrás: Mezőgazdaság mellett lovasturizmus 2007-03-19





    Békés megyei résztvevők a párizsi kiállításon


    Békés megye franciaországi, Deux-Sevres testvérmegyei kapcsolatának legújabb eseménye a magyar vállalkozások és képzési intézmények részvétele a márciusi Párizsi Nemzetközi Mezőgazdasági kiállításon.


    Davidovics László, a program koordinátora elmondta: a kiállításon szerepel a mezőhegyesi Ménes Kft. lovas bemutatója és a lovas kellékeket előállító megyei vállalkozók termékeinek ismertetése. A megyénkben termelt cikkek kivitele a rangos rendezvényre a konkrét partnerkapcsolatok építését szolgálja. A kiállításon szakmai és gazdasági fórumokon is részt vesznek a magyar partnerek. Az oktatási-képzési együttműködés keretében véglegesítik az uniós pályázatokban érdekelt intézmények körét és igényeit, elvárásait. Fontos elem a kapcsolatokban az önkormányzatok együttműködésének kialakítása, figyelembe véve azok fejlesztési törekvéseit, munkahelyteremtési céljait. A résztvevőket fogadja a francia mezőgazdasági miniszter és hazánk párizsi mezőgazdasági attaséja. H. M. Az utazást és a programokat a Dél-Alföld-Európai Unió többcélú egyesület szervezi.


    Forrás: Békés Megyei Hírlap 2007-02-02





    Húzóágazat lehet a lovas
    Találkozó – Franciák és magyarok tapasztalatcseréje Mezőhegyesen


     Többtagú francia delegáció tett látogatást szerdán a mezőhegyesi Állami Ménes Kft.-nél. A tapasztalatcserén a lovaságazat szakemberei egyeztették a jövőbeni elképzeléseket, és megbeszélték a kölcsönös szakmai munka lehetőségeit.


    A mezőhegyesi francia—magyar találkozón, a lovasszakmán túl, az ágazathoz kötődő oktatásról, turizmusról, sporttevékenységről is szó esett. 
    A mezőhegyesi találkozó Békés és a francia Deux-Sevres megye partnerkapcsolatára építve, illetve a Dél-Alföld—EU többcélú egyesület szervezésével a tavaly létrejött együttműködés folytatását célozta. A pályázatokhoz a Leonardo-iroda nyújtott támogatást.


    Davidovics László programkoordinátor kiemelte: az egyesület folytatja azokat a kezdeményezéseket, amelyek a lovaságazat résztvevőinek öszszehozására, hálózatba történő szervezésére irányulnak. Cél egy több évre szóló projekt kidolgozása, amely sok embert, szervezetet von be a munkába és segítséget nyújt a kistérség életének fellendítéséhez.


    Kovács János, a Ménes Kft. vezetője — mint házigazda — elmondta, hogy a magyar félnek módja volt tavaly ősszel megismerni a franciaországi partnereket és az ottani lovasturizmust. Cserébe szeretnék bemutatni, hogy hazánkban, illetve a dél-alföldi régióban hogyan működik mindez.


    A delegáció tagja volt Anick Lapart, Deux-Sevres megye nemzetközi kapcsolatának referense, aki kiemelte, a két megye különböző intézményei 2002 óta sikeresen működnek együtt, feladatuk, hogy még több szervezetet vonjanak be ebbe a tevékenységbe. Deux-Sevres megyében a lovasszakma húzóágazat, amely szakembereket, vállalkozókat, oktatókat, tenyésztőket hoz össze úgy, hogy eredményesek legyenek. A vendégek között éppen ezért politikusok, megyei küldöttek is voltak, hogy tájékozódhassanak a kialakuló kapcsolatról, mely segíti őket a későbbi döntéshozatalban. A szervezők meghívták a párizsi követség mezőgazdasági attaséját, hogy nemzetközi vonalon is támogatni tudja az együttműködést.


    A francia—magyar találkozó a lovasszakemberek fóruma mellett a lovasélethez kapcsolódó oktatás terén is előrevetített néhány újdonságot.


    — A megyei önkormányzat fenntartásában működő mezőhegyesi szakképző iskola alapító okiratában lehetőséget kapott a lovasképzés megvalósítására. Bár a szakképzésnek ilyen formája még nem volt, a helyi körülmények igen kedvezőek, hogy az oktatás a külföldi szakmai tapasztalatok alapján Mezőhegyesen is elkezdődhessen — mondta Kertész János, a megyei önkormányzat oktatási munkatársa.


    Csanádi István igazgató — hivatkozva a Ménesbirtok két évszázados lovashagyományaira — mindenképpen hasznosítandónak ítélte az itt fellelhető tárgyi, szellemi tőkét. ősztől egy belovagló, valamint a turizmushoz kötődő lovastúra-vezető képzést szeretnének indítani a középiskolában.
     
    Tartós kapcsolatot szeretnének a lovasszakmában
    Jacques Robin, a francia partnermegye lovasszövetségének elnöke is tagja volt a Mezőhegyesen járt küldöttségnek. Elmondta, egyesületi formában működnek, és összefogják azokat az ágazatokat, tevékenységeket, amelyek kapcsolatban vannak a lóval. Vezetőjük korábban járt Mezőhegyesen, és most azért jöttek, hogy pontosítsák az elképzeléseket, terveket. Szeretnének tartós oktatási, gazdasági kapcsolatot kiépíteni a Ménes kft.-vel és a vele együttműködő szervezetekkel.
     
    Halasi Mária
    Forrás: Békés Megyei Hírlap  2006-06-23





    A nóniusz ismét Párizsban
    Kapcsolatok Mezőhegyesi lovak bemutatója a francia kiállításon


     A Dél-Alföld—Európai Unió Többcélú Egyesület szervezésével, illetve Békés és a francia Deux-Sevres megye több éve kezdődő kapcsolatának köszönhetően sikerrel mutatkozott be a mezőhegyesi nóniusz a párizsi nemzetközi mezőgazdasági kiállításon.


    Az egyesület szervezője, Davidovics László és Kovács János, a Mezőhegyesi Állami Ménes Kft. ügyvezetője három napot töltött Párizsban, ahol a partnermegye által vásárolt nóniusz lovakat mutatták be. A küldöttséget fogadta Dominique Bussereau mezőgazdasági
    — A Dél-Alföld—Európai Unió Többcélú Egyesület a két megye kapcsolatait koordinálja, illetve a Leonardo da Vinci uniós programok keretében olyan együttműködéseket szervez, amelyek célja a hátrányos kistérségek felzárkóztatása, a helyi adottságok kiaknázásának segítése — fogalmazott Davidovics László programkoordinátor.


    Így jött létre több éve a francia és magyar lovasszövetség kapcsolata. Amikor tavaly itt jártak, két nóniusz lovat vásároltak a franciák Mezőhegyesről. A napokban az egyesület és Kovács János, a Mezőhegyesi Állami Ménes Kft. ügyvezetője a párizsi nemzetközi mezőgazdasági kiállításon mutatta be a nagyközönségnek a nóniuszokat. A lovak meghódították Párizst, nagy érdeklődésre tartottak számot. Kovács János szerint a kapcsolat pozitív, gazdasági eredményét az októberben létrejött lócsere jelzi, amikor a helyiek a nóniuszokért egy nagy értékű tenyészmént kaptak a franciáktól. A kiállítástól azt reméli, hogy megindul az érdeklődés Nyugaton — főként Franciaországban — a nóniusz lovak iránt, hisz a sportban, a fogathajtásban, a faluturizmusban várhatóan egyre nő szerepük. További cél a tudáscsere, közös programok kidolgozása, a nyelvtudás fejlesztése.


    Halasi Mária
    Forrás: Békés Megyei Hírlap 
    2006-03-07






    << Vissza a friss Leonardo hírekhez

    Hozzászólások