Van egy forrófejű sárga kancád? Vagy netán messziről kerülöd a sárga lovakat a jó öreg közhiedelem miatt? Bármi is ragadt rád a babonától a filmeken át lovas könyvekig a sárga lovakról, itt az ideje, hogy félretedd a sztereotípiákat.
A régi mondás szerint a jó lónak nincsen színe. Vagyis, mindegy milyen színű, és ízlés dolga, hogy kinek melyik tetszik. Ennek ellenére jó néhány babona és hiedelem kapcsolódik a derék patások megjelenéséhez.
A galoppon például úgy tartják, hogy a sárga, négy láb kesely ló könnyen lesérül. A csóka szemű lovakat pedig sokan megbízhatatlannak, kiszámíthatatlannak, gonosznak vélik. Vagy hallottad már például azt a mondást, hogy: “vörös kutya, vörös ló, vörös ember egy se jó“? Most azonban megdőlni látszanak ezek a babonák.
Svéd kutatók nemrégiben azt vizsgálták, hogy vajon tényleg őrültebbek-e a sárga kancák, mint más színnel megáldott társaik. A szakemberek közel 500 ló adatainak elemzése után arra jutottak, hogy semmiféle tudományos alapja nincs a lovak színéhez köthető előítéleteknek, melyek ráadásul a lovak jólétét is károsan befolyásolhatják.
“Fogalmam sincs, honnan jött ez a sztereotípia, de elképzelhető, hogy az egész csupán néhány rosszalkodó sárga lóra vezethető vissza” – mondta az állattenyésztést és genetikát kutató svéd Brandon Velie.
“Jóléti szempontból azt találom aggasztónak, hogy a lótartók a ló felszerelése, a különféle edzési, bemelegítési gyakorlatok, az istállózási szokások felülvizsgálata helyett egész egyszerűen a ló színére fogják, ha az rúg, harap, ágaskodik, vagy bármi más elfogadhatatlan dolgot művel. Rögtön az a magyarázat, hogy a sárga lovak már csak ilyenek.”
Velie és kutatócsoportja összesen 477 pej és sárga ló gazdáját kérdezte meg, és elemezte a lovak viselkedését, korát, nemét, versenykedvét, fajtáját és színét. A kapott információkból kiderült, hogy míg a kor, a nem és a fajta szoros kapcsolatban áll a viselkedéssel, addig a szín nem befolyásolta a lovak jellemét, hiába a lovasok által rájuk ragasztott “őrült” titulus.
“Sem a rúgás, sem az ágaskodás, de még csak a harapás tekintetében sem mondhatjuk, hogy a sárga lovak kiszámíthatatlanabbul, vagy agresszívebb módon viselkedtek volna, mint pej társaik” – mondta Velie. Azonban kutatásuk során felfedeztek valamit, aminek sok lovas örülhet: “A megfigyelt sárga lovak bátrabban viselkedtek, sokkal szívesebben közelítettek meg számukra idegen tárgyakat vagy más állatfajokat, mint pej társaik, ami igen hasznos tulajdonság, ha valaki gyakran jár terepre, vagy versenyekre.
A sárga kanca és élete első akadálya
Teljes bizonyossággal nem állíthatjuk, hogy a szín a bátorság oka, viszont előfordulhat, hogy a tenyésztésben a sárga fenotípus nem szándékosan, de továbbörökítette a bátorságot a szelekció során. Van még néhány élettani oka annak, hogy különböző színű lovak miért reagálnak különbözően az ingerekre, reméljük, hogy jövőbeli kutatásaink során minden részletre fényt tudunk deríteni.”
Brandon Velie kutatásaival a lovasok körében általánosan elterjedt tévhiteket szeretné eloszlatni: “Állandóan azt hallom az emberektől – barátoktól és idegenektől egyaránt – a telivér árveréseken vagy lóversenyeken, hogy arról beszélnek egymás közt, milyen bolondok a sárga kancák. Én kifejezetten szeretem őket, de ha egy picit is rosszalkodnak, máris megkapják, hogy a sárga lovak már csak ilyenek.”
Velie még több ló bevonásával szeretné folytatni kutatásait, hogy alátámassza eddigi ereményeit.
Neked milyen tapasztalataid vannak a sárga lovakkal? Írd meg kommentben! |
2016.03.30. Forrás: Thehorse.com,
Fordította: Horváth Annamari, Lovasok.hu
Fotó: Canva
Frissítve: 2022.08.10.