A boldog, egészséges és eredményes ló egyik kulcsa a megfelelő edzés. Ezért az anatómiai szempontból helyes lovaglás is helyet kap a 2017-es EQUITANÁN, ahol erre a különleges területre specializálódott szakembereket és speciális edzésmódszereket ismerhetsz meg. Látogass el az EQUITANÁRA, hogy megtanuld, hogyan lehet lovad fitt egy életen át.
A megelőzés a legfontosabb
Idehaza is egyre több lovas fordít figyelmet a lovaglás kapcsán a lóanatómia, ló-biomechanika témakörére. És szerencsére egyre több az olyan lovas, aki, amennyiben lova viselkedésében, teljesítményében, fizikai kondíciójában problémát észlel, megpróbálja a probléma okát felderíteni, ahelyett, hogy segédszár vagy egy erősebb zabla után nyúlna.
De persze ahogyan az embereknél, úgy a lovaknál is a megelőzésen van a hangsúly, hogy négylábú társad hosszú életű, fitt és egészséges maradjon.
Az Anatómiai Szempontból Helyes Lovaglás Központja (német rövidítése ARR) lókiképző és rehabilitációs intézmény is egyben. Az itt dolgozó csapat nem a megszokott módon edzi a lovakat. Céljuk nem az izomtömeg, erő vagy állóképesség növelése, hanem hogy a ló azon a képességeit fejlesszék, melyek segítik majd őt abban, hogy hátaslóként adott feladatában, a lehető legjobban megállhassa a helyét. Segédszárak, kikötőszárak, speciális kantározási módok helyett ők inkább időt adnak a lónak, s rávezetik arra, hogyan találja meg egyensúlyát és ütemét.
A funkcionális tréning során az alapozó és a korrekciós munka is három fázisban zajlik. A 3-4 hétig tartó, körkarámban végzett gimnasztikával párhuzamosan a ló, ha szükséges, kiropraktikai és homeopátiás kezelésekben is részesül. A második, egyhetes fázis a földi munkáról szól, míg az utolsó etapban a ló 3-4 héten keresztül már korának, használati céljának, fajtájának és fizikai adottságainak megfelelő, célzott tréninget kap.
A ló ízületeinek elhasználódási esélye a minimumra csökken
A ló természetes ferdeségének korrekciója két fázisban zajlik. Első a földi munka, ami nem futószárazás, hanem kapicánnal, kézen, vagy hosszúszáron történik. A „jobb-és baloldalasság” kiegyenlítésével, az izmok egyensúlyának helyreállításával, a hajlékonyság, hajlíthatóság fejlesztésével párhuzamosan válik a ló izomzata alkalmassá arra, hogy lovasa súlyát hordozza. Ekkor már felnyergelik, s következhet a második fázis – többnyire a ló saját lovasával.
Az egyenesre igazíthatóság, egyenesség elérése lehetővé teszi, hogy a ló háta rugalmas, lengő mozgást végezzen a lovas alatt, kényelmesen ültetve őt. A túlkompenzáló, a mozgás és a használat szempontjából funkcióval nem bíró izmok (pl. a túlfejlett alsó nyakizom) leépítése, az izomegyensúly helyreállítása az izomzat vérellátásának javulását hozza magával, ami aztán hatással van a teljes anyagcserére.
A mozgás a ló számára kellemessé, megerőltetés nélkülivé válik, megtanul bánni a testével, önbizalma nő, és ízületei is tovább maradnak egészségesek.
A lovasnak is elkél a szakértő segítség
Ám nem csak a lovak, lovasaik is korrekcióra szorulnak. A lovasokat saját lovaikon a képzés második fázisában futószárazzák.
A korrekciós képzés alatt a ló mozgásmintája, az érzés, amit lovasának nyújt, alapjaiban változik meg. Előfordulhat, hogy az a ló, amelyik korábban hátfájósan, a fejét rázva, merev háttal próbálta hordani lovasát, fájdalmától megszabadulva lengő háttal, dinamikusan megy majd előre – az új érzéshez pedig a lovasnak hozzá kell szoknia. A nyereg alatti munkában a lovasnak meg kell tanulnia érezni, ha lova elveszíti egyensúlyát, ütemét, ha az elejére esik, ha a hátsó lába nem dolgozik eleget és így tovább.
A patanyomfigurák lovaglása, a gyakori kézváltás, ütem- és iramváltás vezeti rá a lovat és lovasát az egyensúly, a lendület és az egyenesség megtalálására. Enélkül pedig nem létezik sem támaszkodás, sem pedig összeszedettség.
A lovadhoz illő nyereg kiválasztásában is segítenek
A nem jól illeszkedő nyereg fontos anatómiai képletekre és izmokra, izomcsoportokra gyakorolhat nyomást. A következmény – csökkent vérellátás, izomgörcs, fájdalom, mely adrenalint szabadít fel s így a ló hátát beejtve, fejét magasra emelve, ellenszegülve próbálja magát kivonni a kellemetlen hatás alól.
Az ARR munkatársai a megfelelő nyereg kiválasztásában is segítenek. A csapat munkáját nyerges-szíjjártó is erősíti, aki mindig az adott ló-lovas párosnak segít megtalálni a megfelelő nyerget, vagy ha lehetséges, átalakítani a már meglévőt.
A lovasközpont rendszeresen tart képzéseket, továbbképzéseket, bentlakásos és utazó kurzusokat Németország-szerte és a szomszédos Svájcban.
Az ARR csapata a Lovassportok Világvásárának teljes időtartama alatt képviselteti magát az EQUITANÁN. Standjukat megtalálod a kettes csarnokban, F43-mas jelölés alatt.
2017.01.16. Andics Bernadett, Lovasok.hu
Forrás:
– Equitana.com
– Tajty-Szalay Márta: Anatómiailag helyes lovaglás
– ARR.de
Lektorálta: Dr. Tornyi Katalin
Fotók: Arr.de