Jönnek a Székelyek: A lóháton érkező székelyek bemutatása
Szeretettel üdvözlik a magyarországi lovasokat és lóbarátokat székely testvéreik!
Hargita megye lovasai június 25-én indulnak el Csíkból Ópusztaszerre, hogy mintegy húsz nap alatt megtegyék a hozzávetőlegesen 700 kilométernyi utat és találkozzanak lószerető barátaikkal.
Elkészültek a székelyföldi utunk videói is. Ezekben egyenként bemutatkoznak a csíki lovasok. Elsőként Lutz Levente Csíkcsicsóból, aki székely lovasíjász-bajnok, amatőr színházszervező és lókiképző.
Így vall magáról: “Székelyföld keleti határánál, Csíkcsicsóban élek feleségemmel és két gyerekemmel. 2005-től vagyok szoros kapcsolatban lovakkal, belekostóltam sportágakba amelyekben a ló játszik központi szerepet. 2006-ban találkozatam először a természetes lókiképzéssel. Három éve találkoztam Mészáros Gyulával, akinek segítségével azóta is próbálom megérteni a lovak nyelvét. Egy 6 éves Arab telivér ménnel fogok nekivágni a több mint 700 km-es útnak. Remélem, hogy alkalmam lesz még jobban megismerni magamat és táltos paripámat, valamint még szorosabb kapcsolatba kerülni vele.”
Keresztes Mátyás vagyok, Csíkszeredában születtem 1989 május 20.-án. Jelenleg Kolozsváron vagyok egyetemista gyógytorna szakon. Édesanyám neve Keresztes Zsuzsanna, van egy fiú testvérem Keresztes Tamás. Édesapám 2008-ban hunyt el. A lovak iránt egész kis koromban kezdtem el érdeklődni. Az elején egy Hargitán található lovardában lovagoltam. Itt csak kimondottan terepre jártunk a lovakkal. Ötodikes lehettem, amikor beleszerettem a lovakba, a lovaglásba és a gyönyörű tájba, ami körülvett minket.
Később egy csíksomlyói lovardában lovagoltam. Ezután egy jó pár évre abbahagytam a lovazást különböző okok miatt. Tizenhat éves koromban újra nekifogtam a lovazásnak és egy évig voltam rendszeres látogatoja a csíkzsögödi lovardának. Itt díjugratást tanultam. 2006-ban beteljesült a nagy álmom és megvettem első és eddig egyetlen lovamat, egy kettő és fél éves kancacsikót.
Ekkoriban kezdtem el érdeklődni a hagyomanyőrzés iránt. Megvettem első ijamat, karikásostoromat és kaftánomat is. Barátaimmal a Kassai Lajos által megalkotott lovasíjász rendszert tanultuk, többször is voltunk nála. Sok meghívást kaptunk a környező faluktól, hogy díszítsük egy lovasíjász bemutatóval a falunapjaikat.
A baranta harcművészettel is megismerkedtem. 2008-ban helybéli barátaimmal megalkottuk a Csíkcsicsói Csodaszarvas Lovasíjász Egyesületet.
Ezekben az időkben ismerkedtem meg az erőszakmentes lókiképzéssel, amely minden tetszésemet elnyerte. Először egy régi barátotmtól tanultam a módszert, majd Lutz Leventétől tanultam sokat. A lovamat is e módszer segítségével képeztem ki. Nagyon bevállt módszer. Egy rövid ideig dolgoztam arab telivérek nyereg alá tanításával is. 2009-ben elvégeztem az iskolát, ahol erdész szakon voltam. Kolozsvarra mentem egyetemre. A lovamat ekkor már bértartásban tartottam, de nem bizonyult jó megoldásnak. Egy jó barátomnak adtam el.
Az egyetem befejeztével mindenképpen szeretnék lovat tartani, elmélyülni a természetes lókiképzés gyakorlásában és segíteni más embereknek és lovaiknak, hogy megtanulhassák ezt a módszert.
Benedek Ákos vagyok Hargita megyében, Szentegyházán születtem, 1971. június 7-én. Jelenleg Csíkszeredában lakom, itt is neveledtem, tanulmányaimat is itt végeztem. Nős vagyok, van egy 9 éves kisfiam.
A szakmám üvegező, a lakásunk udvarán van egy kis vállalkozásunk, üvegező műhely, ami sajnos a mai válságos viszonyokban nagyon gyengén müködik. Zata nevű 6 éves kancámat és 2 kuvasz kutyámat Csíkszentgyörgyön tartom, mely község tölünk 16 km-re fekszik. Innen szoktam kilovagolni, edzeni, úgy magamat mint a lovamat. A lovasíjászat a kedvelt sportágam, de lovastúrázni is nagyon szeretek. Az Ópusztaszeri zarándokút lesz eddigi leghosszabb lovastúrám, amellyel egyben egyik gyermekkori álmom fog valóra válni, ugyanakkor lovastársaimmal együtt szeretném a székelységet képviselni az ópusztaszeri nyeregszemlén.
Köszönöm a nyeregszemle szevezőinek, hogy lehetőségt nyújtanak a zarándokút megvalósulásához, különösen Solymosi Bertoldnak, aki minden erőfeszítést megtesz, azért hogy ez a zarándokút valóra váljon!
A nevem Demény Elemér, egy ötéves kislány (Emese) és két fiú gyermek édesapja (Magor két éves és Etele hét éves), 1975 május 25-én születtem Székelyudvarhelyen. Általános iskolai tanulmányaimat itt végeztem el, majd 1990-től Marosvásárhelyen folytattam tanulmányaimat. 1995-ben berukkoltam katonának, 1996-ban szereltem le és munkába álltam.
Időközben autodidakta módon tanulmányoztam a népünk történelmét,és közvetlen kapcsolatba kerültem a hagyományos magyar harcművészettel (Baranta) ill. behatóan foglalkoztam a lovakkal. Kétszeres erdélyi baranta birkózó bajnok vagyok felnőtt (öskü) kategóriában (2008 és 2009). 2008-ban költöztünk Kecsetbe, itt szereztem meg első saját lovamat egy herélt öt éves hucult. Ezzel a lóval 2011 május 14-én megnyertem a Székely Lovas Haditornát. Ezenkívül van egy 8 éves gidrán kancám és egy 5 éves gidrán-magyar sportló félvérem. Jelenleg itthon próbálok megélni szíjgyártásból és lovasturizmusból. Fontosnak tartom múltunk ismeretét, fontosnak tartom a magyar ember kapcsolatát a lóval és fontosnak tartom apáink örökségét átmenekíteni gyerekeinknek, unokáinknak.
Kedves Lószerető Barátaink!
Most, hogy pár napja folyamatosan e virtuális térben is megismerhetitek az Erdélyből érkező lovas barátainkat, folytatom és le is zárom a múlt heti beszámolómat. Két mozzanatot szeretnék itt kiemelni: a Hargita megyei tanács és Kincses Kálmán, lelkész barátunk segítségét.
Hazai elöljáróságok már korábban jelezték, hogy vegyük fel a kapcsolatot Borboly Csabával, Hargita megye elnökével. Ott jártunkkor az elnök épp Brüsszelbe utazott, de munkatársaival Márton István, osztályvezetővel – aki maga is lovasember – Péterffy Katalin, külügyi munkatárssal és kollégáikkal átbeszéltük a székelyek “hadba indulását”.
És láss csodát! Váratlan meglepetés ért bennünket, mert Márton Istvánék jelezték, hogy az Ópusztaszerre induló ”székely hadosztály” túrájának költségeit egy jelentős részben vállalnák!
A Nyeregszemle összes szervezője nevében ezúton is köszönjük nekik!
A másik nagy segítség Kincses Kálmán barátunk nevéhez fűződik. Azonkívül, hogy nagyon sokat segít nekünk az erdélyi szervezésben, a református lelkipásztor Székelyszenterzsébeten a vasárnapi Istentisztelet prédikációjába és a hirdetnivalók közé is belefoglalta a Nyeregszemlét. Áldást kért munkánkra, ő maga pedig egy különleges dologgal készül a rendezvényre.
Kálmán hozzávetőlegesen tíz székely legénnyel Magyarországra utazik a rendezvény előtt két héttel és Jászszentlászlón Eördögh András tanyáján egy lovas edzőtábort tart a gyerekeknek. A székelyszenterzsébeti fiatalok azután ott fognak lóra ülni és ellovagolni a faluba, ahol a törvény szerint kérvényezik a magyar állampolgárságot, majd továbblovagolnak Pálosszentkútra, ahol csatlakoznak a nagy közös túrához és együtt nyargalunk le Ópusztaszerre! Már mindenhol várják őket.
Kép: Canva
Frissítve: 2024.04.17.