Lovasok az Olimpiai Bizottság előtt

A múlt héten a Magyar Lovas Szövetséggel folytatódtak az olimpiai sportági konzultációk a MOB tanácstermében. A sportág vezetői értékelték az elmúlt év eredményeit, és felvázolták a jövővel kapcsolatos terveiket.

Az egyeztetéseken a Magyar Olimpiai Bizottságot Fábián László, a MOB sportigazgatója, dr. Bartha Csaba, a MOB sportigazgató-helyettese, Medvegy Iván, a MOB sportszakmai főmunkatársa és dr. Téglásy György, a válogatott kereteket ellátó szolgálat igazgatója képviselte.

A Szövetségtől Stróbl Dorottya főtitkár és a díjugrató szakbizottság elnöke, Szotyori Nagy Kristóf jelent meg az egyeztetésen.

A díjugrató szakág vezetője szakága eredményeinek összefoglalásával kezdte az ülést. Idén végre volt mire büszkének lenni, hiszen Weinhardt Virág gyermek Európa-bajnoki címet hozott a magyar lovas sport számára. Ugyanezen az Eb-n 22 csapatból bronzérmet tudott szerezni a magyar gyermekcsapat is.

Sajnos nem büszkélkedhetnek ilyen eredményekkel a felnőtt lovasok, az olimpiai sportágakat (díjlovaglás, díjugratás, military) tekintve. Míg a nem olimpiai kettes- és négyesfogat-hajtásban többször is dobogóra állhattak hajtóink, díjugratásban és díjlovaglásban még messze vagyunk az igazán nagy nemzetközi eredményektől.

Annak érdekében, hogy változhasson a helyzet és közelebb kerülhessen Magyarország a világ élvonalához, a Magyar Lovas Szövetség erőfeszítéseket tesz nemzetközi versenyek szervezésével és az európai lovas szövetségekkel való együttműködéssel.  „A tavalyi CSIO versenysorozat valódi lökést adott a lovassportnak”- mondta Stróbl Dorottya. „Minden esély meg van rá, hogy jövőre is megrendezhessünk egy nemzetek díja állomást, hiszen az idén is Budapest volt a térség legnépszerűbb versenyhelyszíne”- tette hozzá.

Medvegy Iván az olimpiai szakágak lóállománnyal kapcsolatos kérdéseiről érdeklődött, hisz a sportág nem csak a lovastól kíván meg kiemelkedő teljesítményt. „Nincs nagy csoda egyik évről másikra, de a tenyésztők abban az irányban haladnak, hogy minél tehetségesebb lovakat adhassanak a lovas ágazatnak, így a lovassport komplexen a sporttal és a tenyésztéssel együtt haladhat tovább.” Követve ezzel a lovassportokban jóval sikeresebb Hollandiát, akivel sikeres partnerkapcsolatot tudott kiépíteni a szövetség. Az együttműködés következtében holland mintára, a magyar mesterek mellett holland edzői segítséggel indulhat tehetséggondozó program Magyarországon, amely nagyon komoly előrelépést jelenthet az utánpótlás számára. „Jövőre el szeretnénk indítani a programot, amelynek hozományaként képzett lovasaink lesznek, akik jobbat tudnak kihozni az átlagos képességű lovakból is”- mesélt a tervekről a főtitkár.

A sportági gyűlésen szóba került az edzőképzés hiányosságai mellett, az EMMI Felzárkóztatási Program révén kapott támogatás felhasználása is, amellyel kapcsolatban Bartha Csaba felhívta a figyelmet a versenysport támogatásának fontosságára, annak érdekében, hogy a lovassport újra a közönség és a sportszakma figyelmének központjába kerülhessen.

Összességében úgy tűnik, „megindult valami” és a Kincsem – Nemzeti Lovas Program és a nemzetközi kapcsolatok segítségével lendületet kaphat a magyar lovaglás, és talán újra kiváló tehetségek és magyar tenyésztésű lovaik tölthetik meg az újjá épülő létesítményeket edzéseken és versenyeken egyaránt.

2013.12.03. Forrás: Mob.hu
Fotó: Kovács Anikó


KapcsoLÓdó cikkek:

A Magyar Lovassport Szövetség beszámolója a 2012. február 11-én tartott közgyűléséről >>

Hozzászólások