VII. Négyesfogathajtó Európa Bajnokság

1971-ben Budapesten rendeztek először Négyes-fogathajtó Európa Bajnokságot, méghozzá óriási sikerrel. Akkor dobogó mind a három fokán magyar versenyző állhatott: Abonyi Imre, Fülöp Sándor, és Papp József. Csapatban szintén a magyar győzteseknek játszották a nemzeti himnuszt.

A kép illusztráció

1971-től 1981-ig hat EB-t rendeztek, amelyek szinte a magyarok házi versenyei voltak. Hiszen a hatból, csak egyszer nem ált magyar versenyző a dobogó legfelső fokán. Azt gondolom ez akár Guinness rekord is, lehetne.

2011-ben két jubileumot is ünneplünk, az egyik hogy 40 éve rendeztek Budapesten először Európa Bajnokságot, másik pedig, hogy 1981-ben volt 30 éve az utolsó Európa Bajnokság.

A Magyar Lovas Szövetség Elnökének, Lázár Vilmosnak az ötlete volt, hogy harminc év után újra fel kellene éleszteni a Négyesfogathajtó Európa Bajnoki sorozatot. Lázár Vilmos és a Magyar Lovas Szövetség javaslatának köszönhetően szeptember első hétvégéjén a hollandiai Bredában rendezték meg harminc év után a hetedik Négyesfogathajtó EB-t.

Hazánkat Lázár Zoltán, Dobrovitz József és ifj. Dobrovitz József képviselték Bredában. Hogy ez mennyire jó ötlet volt, mi sem bizonyítja jobban, hogy a magyarok nagyszerűen szerepeltek. Versenyzőink két ezüstérmet szereztek, ami ebben a nagyon nehéz nemzetközi mezőnyben önmagáért beszél. Arról már nem is szólva, hogy az utolsó napon egy kisebb fajta sport történelmet írtak hajtóink. Amellett ugyanis, hogy megnyerték az akadályhajtást, olyan teljesítményt nyújtottak, ami páratlan a fogathajtás történetében. Mind a három versenyzőnk hibátlanul és alapidőn belül teljesítette a pályát. Ez idáig egyetlen nemzetnek sem sikerült, még a kitűnő Holland Európa Bajnok egységnek sem!

Az első versenynap a díjhajtás, már hagyományosan nem a magyar fogathajtók napja volt. Igaz helyezésben nem volt olyan rossz eredmény, a csapat második és az egyéni harmadik helyezés. Ám pontszámban jelentősem lemaradtunk a folytatásban házigazda hollandoktól.

Az első napot a hollandok nyerték, Magyarország lett a második, a németek lettek a harmadikok. Maratonon szintén a hollandok győztek a német és a magyar csapat előtt. Vasárnap az első három helyen már nem történ változás: győztek a hollandok, a magyar csapat megtartotta második helyét, a németek lettek a harmadikok.

Egyéniben minden idők legeredményesebb négyes fogathajtója, a Holland Ijsbrand Chardon győzött, második Dobrovitz József, harmadik a szintén Holland De Ronde Koos lett.

Szerző: Tóth István, LovasPlaza.hu (2011.09.05.)

Frissítve: 2023.10.29.
Fotó: Canva