Ki farmot varázsolt a pusztába

Ki farmot varázsolt a pusztába

Papp Péter Debrecen melletti gazdaságával Európa legjobb fiatal innovatív gazdája lett.

Egy Debrecen melletti farm tulajdonosa, a harmincéves Papp Péter érdemelte ki a Fiatal Gazdák Európai Tanácsa (CEJA) által kiírt versenyen 270 gazdafarmer között az Európa legjobb fiatal innovatív gazdája címet.

Papp Péter kisgyermekkora óta állatok között szeretett volna élni. Aktív gyermekként emlékszik vissza debreceni kisiskolás éveire. Szüleinek gondot okozott, miként lehet lekötni energiáit. Végül a pallagi lovardában kötöttek ki. Papp Péter ott ragadt a lovak között.

Egy tanyát szeretett volna, ahol kutyákkal, lovakkal élhetne. Azt mondja, nem a divat, hanem az állatszeretet – különösen a lovak szeretete – motiválta. A tehenek mellett ma is négy lovát karámozza, ezek mindegyike a már nyugdíjaskorban lévő telivér versenykancájától származik.

Az állatszeretet pályaválasztását is meghatározta, de a mezőgazdasági szakiskolában nem támogatták a fiatal lovas sportolót. Harmadik osztályosként ezért iskolát kellett váltania, így került Berettyóújfaluba, ahol az iskola már büszke volt a lovastornákról rendszeresen trófeákkal visszatérő diákjára. Sikerrel szakvizsgázott és érettségizett. A középiskola befejezése után egy száz tehenet tartó német gazdánál kezdett dolgozni Saalhausenben. Sokat tanult, főképpen azt, hogy a legjobb minőségű a tulajdonos munkája, és azt, hogy a munka és a hobbi jól megfér egymással. A német gazda a tehenek mellett lovakat is tartott.

Hazatérve jelentkezett a Kaposvári Egyetemre, hogy a Lovasakadémia közelében lehessen. De közben saját gazdaságot is akart. Szülői segítséggel vásároltak egy tanyát a Debrecen melletti Sámson-kertben, ahol haszonállatként 150 anyabirkát és néhány tehenet tartott. Ekkor kapta az első pofonokat, ugyanis az alkalmazottak kezén sok minden kárba veszett. Néhány évig eltartott, míg sikerült kiszállnia a sámsoni birtokból.

Fél évtizede került a mostani halápi farmra. Pontosabban a puszta földre. Debrecentől keletre, Halápi környékén egy fából ácsolt fogadókapu áll. Rajta a felirat: Papp Farm. Alatta: Cégtulajdonos: Papp Péter.

A ma már 310 hektáros takarmánytermő terület közel 700 szarvasmarhát tart el. Az apródonként, a mindenkori saját anyagi erőtől, a megszerezhető banki hiteltől és a támogatott programoktól függően hosszú ideig tartó fejlődés után jutottak el a mostani állapothoz. A bővülés nem áll meg, most épül egy 400 férőhelyes új istálló. Az állatokra a gazda már alkudozik.

A következő nagyobb lépés egy biogázüzem létrehozása. Ha ez elkészül, a trágya elhelyezése már nem a gazda gondjait szaporítja, hanem egy újabb tevékenységgel a pénztárkönyvben érzékelhető bevétel forrása lesz. Miközben a legtöbb tehenészet a tej alacsony árával bajlódik, a Papp-farmon már egy tejfeldolgozó építését tervezik.

Az elmúlt évek tapasztalatairól beszámoló gazda szavait összegezve kiderül, hogy növekedni csak az állami és uniós támogatással lehet, de ezzel is csak úgy, ha felszámolásra ítélt, csődbe jutott vállalkozások értékesítésre kínált javait megvásárolja. Ezzel együtt szükség van a szakmai újdonságok ismeretére, s ha lehet, mielőbbi alkalmazására. A birtok sikeres működtetésének titkai közé tartozik az is, hogy a tulajdonos egyelőre nem spórol erejével, s idejével sem. Ha kell, fuvarozó, traktoros, kombájnos, állattenyésztő, tmk-lakatos, tetőfedő és még sorolhatnánk.

De még ez is kevés, ha a gazdaság nem áll több lábon. Papp Péter ezért is működtet egy fuvarozó vállalkozást. A négy kamion nemcsak a tejtermelő telepnek szállít, hanem bérfuvart is vállal. Az utóbbi időben, kihasználva az uniós tejhiányt, már Olaszországba szállítja a tejet. Ha sikerül hosszabb távon megegyeznie a vevővel, vásárol két hűtőkamiont, s maga szállítja a tejet, hogy a fuvarozás haszna is megmaradjon. Ezektől a tárgyalásoktól függ az is, hogy Halápin megépül-e a parmezán félkész terméket gyártó üzem.

Papp Péter mostanában nem csak a gazdaság fejlesztésére gondol: nősülni készül. Jövendőbelije a szomszédos homokbánya tulajdonosának a lánya.

 Czauner Péter

Forrás: Népszabadság
2007-01-25
Kép: canva
Frissítve: 2024.04.15.

Hozzászólások