Magyar Lovas Kör
Bemutatkozunk
A Magyar Lovas Kör 1988-ban a Magyar Lovas Szövetség tagszervezeteként, de önálló társadalmi szervezetként alakult meg azzal a céllal, hogy a magánlótartókat, tenyésztőket, lovassport-kedvelőket, szabadidő lovasokat, valamint a lovas és kézműves hagyományőrzőket egységbe tömörítse.
Elnökség tagjai:
Elnök: Pajlócz András Értesítő szerkesztője, összetett gazdaversenyek rendezője
Alelnök: Vér Imre Túralovas kör vezetője
Fogathajtó kör vezetője: Muszkán István
Informatikai adminisztráció: Lukács Judit
Kézműves kör vezetője: Lengyel Magdolna
Jelenleg regisztrált tagjaink létszáma 110 fő, akik az ország különböző tájegységein élnek és tevékenykednek. Sorainkban számos nagy múltú lovas szakember adja önzetlen munkáját céljaink megvalósításáért. Fogathajtó, túra lovas, lovas hagyományőrző és kézműves szakágat működtetünk. A magyar lovas élet számára kívánunk olyan gondolkodni és fejlődni vágyó lovasokat adni, akik képzettségükkel, kulturáltságukkal körünk hírnevét gazdagítják és egyúttal megteremtik maguk számára az életminőségüket. A már említett lovassport szakágakban folyamatosan rendezünk kezdő lovasainknak felmérő versenyeket, hogy minél gazdagabb utánpótlást adjunk a minőségi sportnak. Az elmúlt két esztendőben a legdinamikusabb fejődést póni fogathajtóink érték el.
Szoros kapcsolatban állunk több huszár- és lovas hagyományőrző szervezettel. Országos elismerést vívtunk ki mikor 1999-ben felújítottuk és újraavattuk a Komáromi Katonai Lovas-emlékművet. Az emlékműnél minden ősszel koszorúzási emlékünnepséget rendezünk a harcok során áldozattá vált katonalovak emlékére. Tagjai vagyunk tanácskozási joggal a négypárti egyetértéssel megalakított Nemzeti Lovas Programot Előkészítő Eseti Bizottságnak. A 2004 novemberében befejezett egy éves előkészítő munkában nyújtott aktív szakmai tevékenységünkért a Magyar Köztársaság Országgyűlése Ezüst Érmét vehettük át. Itt kívánom megjegyezni, hogy a Magyar Lovas Kör mentes bármely vallási vagy politikai hovatartozástól. Programjainkról, eredményeinkről és gondjainkról a kéthavonta megjelenő Értesítőnkben számolunk be tagjainknak, illetve a lovas és hagyományőrző társszervezetek, a szakmai sajtók, a média képviselőinek, valamint hazánk lovas életében kiemelkedő szaktekintélyeinek.
Legtöbben nem sport célból tartanak lovat, hanem saját örömükre, kielégítve azt a vágyat, amit eleinktől örököltünk, ösztönösen hordozva magunkban a lószag szeretetét. Ezzel a „fertőzöttséggel” megáldottak vihetik tovább a magyar tradicionális lófajták és népi lovas kultúránk fennmaradását. Ennek érdekében kell hiteles forrásokra támaszkodva kurzusok, bemutató programok és versenyek formájában oktatni, ápolni a népies fogathajtást. Az erre vonatkozó előírás és szabályzat-rendszer kidolgozását fejeztük be 2004. nyarának végén.
A gyűjtő munka a régmúlt szakirodalmainak elemzésén túl személyes tapasztalatokra is épül, de döntően a több évtizedes szakmai múlttal rendelkezők adták nélkülözhetetlen, önzetlen segítségüket. Többek között néhai dr. Várady Jenõ, Fehér István, Galkó Ernő, Mátyus Viktor és a még hála Istennek közöttünk tevékenykedő dr. Fehér Dezsõ, Ernst József, Váczi Ernő, dr. Elek Sándor, vitéz Márkos Attila, Etter Jenő, dr. Mátray Árpád, Muszkán István, Ornyik Sándor, dr. Pál János, dr. Pataki Balázs, hogy csak a legismertebbeket említsem. Igyekeztünk gondosan összeállítani ezt az elsősorban szakmai anyagot. Néhai alelnökünkre emlékezve Menthy Árpád Népies Fogathajtó Emlékverseny a Magyar Lovas Kör Összetett Gazdaversenye címszó alatt.
A Magyar Lovas Kör Kézműves Szakága 2000-ben alakult meg Mátray Magdolna vezetésével. Tagjai közül a mesterlevél megszerzése mellett többen dicsekedhetnek a „Népművészet Ifjú Mestere” és a „Gránátalma-díj” minősítéssel is. Szakágukról könyveket, albumokat jelentettek meg, állandó vagy alkalmankénti foglalkozásokat vezetnek. Munkáikból számos múzeum, kiállítóterem és emlékhely rendezett bemutatót. A közelmúltban készített maradandó alkotásként tartható számon fazekasunk Szücsné Szabó Kata Tarjánban felállított stációi a kálvária dombon és Kevi Farkas Zsolt ötvös mesterünk díszveretei, amelyeket a Magyar Köztársaság Lovas Díszegysége visel. Szíjgyártó nyergesmestereink pedig meghívott kiállítói voltak a Néprajzi Múzeumban tartott nemzetközi Nyereg Kiállításnak, amely a nyereg múltját és jövőjét mutatta be.
Kézműves körünkben a következő mesterek tevékenykednek:
Brandt László – nyeregváz készítő mester – Budapest
Cseszneg Ágnes – bőrműves – Eger
Fodor Balázs és Fodorné Máté Rita – szíjgyártó-nyerges – Enying
Ifj. Galbács Mihály – szíjgyártó-nyerges – Gyula
Gulyás Ferenc – papírmerítő– Budapest
Gyõriné Szécsényi Mária – magyar ruhás – Tura
Hidvégi Miklós – sallangkészítő – Budapest
Kányi József – történelmi lovas festő– Budapest
Kevi Farkas Zsolt – ötvös mester – Budapest
Libischné Zsóka – lószőrékszer készítő – Budapest
Loós Imre – nemezkészítő– Derecske
Lovas Nagy Anna – mézeskalács készítő– Áporka
Mátray Magdolna – csipkekészítő– Bábolna
Nyári Tibor – régi magyar nyergek és hámok restaurálója – Esztergom
Papp Ágnes – népi játszóház vezető– Ócsa
Pillerné Marton Emőke – tojásfestő– Budapest
Rácz János – képmíves – Budapest
Szeles László – csizmadia – Budapest
Szücsné Szabó Kata – fazekas-keramikus – Budapest
Tamus Antal – magyar nyerges – Eger
Tóth Árpád – magyar késes – Sárbogárd
Újházi Pál – szíjgyártó – Üllő
Várkonyi Andrea – lovas grafikus – Budapest
Kézműveseink rendszeres résztvevői a kiemelkedő lovas és kézműves találkozóknak hazánkban és külföldön egyaránt. Mesterségeikhez illő öltözetben tartanak kirakodóvásárt, kiállítást és munkabemutatót. A munkabemutatóknak a kézműves hagyományok népszerűsítésében óriási szerepük van. Ösztönözni próbálják a látogatókat, hogy ne csak külső csodálói legyenek gazdag míves múltunknak. Akár eredeti, akár stilizált formában öltözködésünkben, családi életterünkben is jelenjenek meg a népi motívumok.
Öröm és megtiszteltetés volt kézműveseinknek amikor a világ legrangosabb lovas találkozóján 2003-ban Aachenban a magyar megjelenésnek részesei lehettek. Kivételes történelmi eseménynek nevezhető számunkra, hogy az I. Parlamenti Lovas Szakmai Konferenciának, Körünk egyik szervezője volt 2004. május 5-én és a Parlament Felsőházi Terem körfolyosóján míveseink képviselték a magyar kézműves hagyományokat kiállításukkal.
A 2005-ös esztendő fő feladatának tekintjük a Magyar Lovas Kör Hagyományőrző Együttes megalakítását és az erre alkalmas telephely, alkotóhely kialakítását. Egy élettérben kívánjuk működtetni a népies fogathajtás oktatását, a kézműves szakmák képzését, valamint alkalmanként az autentikus népzene és néptánc bemutatókat. Az elméleti és gyakorlati oktatások színhelye alkotó közösségünk telephelyén, az Izsák városához tartozó Anna-telepen történne majd.
Magyarságunk életében a ló és a kézművesség szoros kapcsolatban éli és képviseli évszázadok óta nemzeti sajátosságunkat. Annak érdekében, hogy ez további évszázadokon át folytatódjék, egyre többünknek kell „lóközelbe” kerülni, míves hagyományainkat ápolni, viselni, hiszen kötődésünket irántuk génjeinkben hordozzuk.
A Magyar Lovas Kör cikkei:
– Kedvtelésből tartott lovak „öltöztetése”
– MLK Programok 2006-ra
– Egy istálló 12 pontja
– Hatvan éve történt
– A tiszazugi arab félvér tájfajta
– A kombinált fogat
– Híres uradalmi ménesek
– Lovas polgárőr
– A magyar paraszt lószeretete
– Bábolnai M. Kir. Áll. Ménes-Intézet
– A gidrán ló monográfiája
– A fogathajtásunk kultúrája
– Kassai Lajos újabb világrekordja
– A csontkovács
– A Doni Hősök emlékére
– Dr. Elek István meséli – Hortobágyi évek III. rész
– Pásztorok ünnepe – Hortobágyi Lovasnapok 2002
– Katonalovainkra emlékeztünk 2002
– Az országos magyar lovasünnepségek és versenyek – 1929
– A magyar lóversenyzés 175 éve
– Nézni öröm, hallgatni szenvedés -televíziós kommentálások
– A lovas baleset-megelőzés főbb aranyszabályai
– A lovak lábainak megóvásáról
– Neveljük fel egészségesen!
– Hűség
– Esterházy Huszárezred
– Egy Guinness rekordkísérlet margójára
– Tanácskozás Kaposmérőn 2002
– Mészáros Ernő III. Fogathajtó Emlékverseny 2002
– A magyar lótenyésztés őskora
– Vér Imre: Lovas tereptan
– IV. Budapesti Lovas Juniális 2002.
– A westernlovaglás
– A Magyar Köztársaság Nemzeti Lovas Díszegysége
– Bojár
– Alternatív módszerek az állat gyógyászatban
– Medina születésnapjára
– Versenyrendezés: 2004 Négyesfogathajtó Világbajnokság
– A nóniusz fajta kialakulása
– Az új-zélandi militarysport eredményességének háttere
– A honfoglalásról egy mai lovaskatona szemével
– A ló jutalmazásának jelentősége
– Az ugró ló idomítása
– “Népek, viharok, maga az idő is lovon járt egykor”
– A csikónevelés a kistenyésztők szemszögéből
– Alternatív módszerek, III. Országos Konferencia 2000. március 10-11.
– Egy levél nyomán…
– A Caprilli iskola magyar vonatkozása
– II. Budapesti Lovas- Juniális
– Mi lesz veled telivér?
– Ruttner György díjugrató sportunk felemelkedéséért
– 2000-ben már Las Vegasban
– A lovak megbetegedései elleni küzdelmeink
– Lovak vasúton való szállítása
– Tenyésztésben is holland példa
– Gondolataim lovas ünnepeinkről
– II. Budapesti Lovas Juniális a Hajógyári-szigeten
– Lovaspóló 1929-ből
– II. Lovas Világtalálkozó
A Magyar Lovas Kör portréi:
– Csekonics József
– Balogh Lajos
– Váczi Ernő
– Némethy Bertalan
– Vitéz Czeczidlowszky H. Béla
– T.Nagy Ferenc
– Stöckler Ingrid
– Lénárd Béla
– Ézsiás Vencel
– Kevi Farkas Zsolt
Kép: Canva
Frissítve: 2024.04.22.