A magyar sikerek folytatására készülünk
Duna-Alpesi Kupa Fábiánsebestyén, augusztus 23-26.
A Duna és az Alpok által érintett országok 1979-ben, 33 évvel ezelőtt alapították a Duna-Alpesi Kupát kettesfogatok részére. A kölcsönösen előnyös lehetőségeket kihasználva, az akkori lovasszövetségi elnökünk – dr. Pál János – támogatta az osztrák, gróf Alexander Mensdorf-Poully „kupa-alapító” szándékát, hogy a „Duna” és „Alpok” által érintett nemzetek, évente szervezzenek baráti nemzetközi kettesfogat versenyt, egy egységes versenykiírással. Az első versenyt 1979-ben Ausztria rendezte. Az alapító nemzetek – osztrák, magyar, német, svájci, olasz, francia, csehszlovák, jugoszláv, román – sorban vállalták a versenyek rendezését, teljes baráti ellátással, költségvállalással a határállomástól. (Az alapítás óta – a társadalmi változások következtében is – 12-re nőtt a résztvevő nemzetek száma.)
A versenysorozatban Magyarország eddig már három alkalommal 1981-ben Kecelen, majd 1992-ben és 1996-ban Szántódpusztán rendezett Duna-Alpesi Kupát.
A Duna-Alpesi Kupa sorozat olyannyira sikeres volt, hogy a FEI 1985-ben hivatalosan kiírta az első kettesfogathajtó világbajnokságot. Ettől kezdve a Duna-Alpesi Kupa rendezése megváltozott, 1986 óta kétévente kerül megrendezésre páros években, páratlan években pedig világbajnokságot rendeznek a kettesfogatok részére. A Duna-Alpesi Kupa ma már nemcsak az alapító nemzetek csapatainak nyújt lehetőséget a versenyzésre, hiszen nyitott versenyként kerül kiírásra. Ez azt jelenti, hogy Európából bármely nemzet kettesfogathajtója nevezhet, a verseny díjaiért ,,harcba szállhat”, de a Duna-Alpesi Kupát csak a résztvevő nemzetek hajtója illetve csapata nyerheti meg.
A kettesfogatok számára így külön is jelentős a fábiánsebestyéni lehetőség, hiszen már 4 éve nem tudták megmérettetni magukat ezen a rangos versenyen.
– szzs –
Frissítve: 2024.04.29.
Fotó: Canva