Megújult a kisbéri Kiskastély
2010. június 18-án adták át a kisbéri Kiskastély felújított épületét. A Batthyány család által építtetett kastély, amely mostantól helytörténeti kiállításnak ad otthont, bemutatja a Kisbéri Magyar Királyi Ménes történetét.
A Kisbéri Többcélú Kistérségi Társulás (KTKT) 2005-ben alakult 17 bakonyaljai települése közül a Kisbéri Kistérség 370 millió forintos turisztikai projektjében öt településen (Ászáron, Bakonyszombathelyen, Kisbéren, Súron és Móron) valósulnak meg fejlesztések. A KTKT a „Turisztikai desztináció létrehozása a Bakonyalja felzárkózásáért (KDOP-2.1.1/C-2008-0006)” című pályázatával 367 664 395 forintot nyert el a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség 2008. decemberi támogató döntésével európai uniós forrásból az Új Magyarország Vidékfejlesztési Program keretében, amelyből a térség turisztikai vonzerejét növelő látványosságokat építenek meg.
A kistérség központjában, Kisbéren a Kiskastély korábban leromlott állapotban adott otthont a helytörténeti és a Kisbéri Magyar Királyi Ménes történetét bemutató lovas kiállításnak, ám ezzel a felújítással egy országos jelentőségű helytörténeti és néprajzi múzeum alapjai teremtődtek meg.
„A turizmus a Kisbéri Kistérség egyik húzóágazata lehet, azonban jelentős beruházásokra van szükség ahhoz, hogy versenyképes ajánlatot nyújthassunk, hiszen a belföldi turizmust is egyre erősödő verseny jellemzi. Ezért is döntöttük arról, hogy pályázatot adunk be a Közép-dunántúli Operatív Program Integrált turisztikai térségfejlesztés pályázatára” – mondta Udvardi Erzsébet, a KTKT alelnöke. Éppen ezért a turisztikai fejlesztés fontos része továbbá a gyűjtemény bővítése, korabeli mesterségek műhelyeinek bemutatása, az eszközök kipróbálása, illetve interaktív bemutatók kialakítása. A kastély közvetlen szomszédságában egy szabadtéri kemence is épül, ahol hagyományos kenyérsütésben vehetnek részt az odalátogatók. A kastély körüli területen botanikus kertet alakítanak ki, ahol elsősorban a környék jellegzetes növényvilága kerül majd bemutatásra.
A Kiskastély külső homlokzata visszanyerte eredeti állapotát, megőrizve az elmúlt évszázadok időt álló építészeti megoldásait. Helyreállították a belső tereket is, köztük az üreges, dupla falakat, amelyek kellemes klímát biztosítanak, és az eredeti, kőagyag csövekből álló esővíz elvezető rendszert. A második világháború után a mintegy 450 négyzetméter alapterületű épület szolgálati lakásokká alakítása jelentős állagromláshoz vezetett, de a renoválás során sikerült a kis helyiségekre szabdalt épületből hét darab, egyenként 30-40 négyzetméteres termet kialakítani. Az épület 1853-tól, azaz a Kisbéri Magyar Királyi Ménes megalakulásától a ménesparancsnokok lakása volt, egészen a második világháború végéig. Mai formáját 1904-ben Bárány Pál helyi építőmester tervei alapján kapta.
A fejlesztés elsődleges célja, hogy a szezontól függetlenül is látogatható kiállítások az érdeklődő utazók számára nem mindennapi és hasznos programokkal szolgáljanak, odavonzva a vallási vagy kulturális érdeklődésű utazókat, a borturizmus kedvelőit, a természeti szépségek megrögzött országjáróit, illetve a kerékpáros és a lovas turizmus rajongóit.
Bardóczky Eszter
Lovasok.hu
Frissítve: 2024.04.25.
Fotó: Canva