Klímaváltozás kontra lótartás: mi is felelősek vagyunk?

A klímaváltozás ma már sokak számára egy ismert és rémisztő fogalom, amiről a média nap mint nap beszámol. De vajon a lovas társadalmunkat mennyire érinti?

Sajnos nagyon, túlságosan is, mivel a klímaváltozás nem kerül ki se országokat, se társadalmi csoportokat, így minket lovasokat sem.

A tudósok még ma sem tudják megmondani 100%-os bizonyossággal, hogy a klímaváltozást mi emberek okozzuk vagy egy természetes változás eredménye.

A klímaváltozás nem kopogtat, már berúgta az ajtót! 

 

Lótartási formák, melyek kimagaslóan hozzájárulnak a klímaváltozáshoz

A lovak a természetben naponta több tíz kilométert tesznek meg, természetes forrásból oltják szomjukat, azokat a növényeket eszik, melyekhez útközben hozzájutnak. A modern lótartás egyes formái azontúl, hogy a lovak egészségét is veszélyeztetik, olyan ökológiai lábnyommal is járnak, amelyek szintén hozzájárulnak a világunk megborulásához.

Melyek azok a tényezők, melyek hozzájárulnak a klímaváltozáshoz?

  • Fűthető istállóban való lótartás.
  • A lószállító buszok legtöbb esetben dízelüzeműek – a dízelről pedig jól tudjuk, hogy erősen környezetszennyező üzemanyag.

Biztos sokan hallottatok arról, hogy egyes állatfajok táplálkozásuk során (például a kérődzők) metánt eregetnek, mely üvegházhatást okoz.

A lovak emésztőrendszere eltér a szarvasmarhákétól, ezért fajlagos metánkibocsátásuk lényegesen kisebb, 18 kg / év, amivel hozzájárulnak a klímaváltozáshoz.

A klímaváltozás tényével, a lótartás ökológiai lábnyomán nem érdemes vitatkozni, de tudatosan csökkenthetjük annak nagyságát.

Összegyűjtöttünk 5 tippet arra, hogy hogyan csökkentsük a lótartásból származó ökológiai lábnyomodat:

Első és legfontosabb! Minél inkább törekszel a természetes lótartásra, annál kisebb lesz az ökológiai lábnyomod is – arról nem beszélve, hogy lovad is hálás lesz érte! A legelőn tartott lovak nem igényelnek felesleges energiafogyasztást (fűtést és áramot), a természetes vízforrással nem kell számolnod a felesleges vízhasználattal és még sorolhatnánk.

Ha a legelőn való tartást nem tudod biztosítani a lovadnak, akkor:
  1. Kerüld az istállóban került a felesleges energiafogyasztást (áram és fűtés).
  2. Használj megújuló energiát (napelem, biogáz).
  3. Figyelj oda a vízhasználatra.
  4. Olyan egyszer használatos eszközöket használj, amelyek lebomlóak vagy könnyedén újrahasznosíthatóak.

Bízunk benne, hogy ez a pár egyszerű megoldás hozzásegít mindenkit az ökológiai lábnyomának a csökkentéséhez. Minden csak rajtunk múlik, hogy változtatunk-e rajta. Egy biztos, a jövőnk a tét.


Csatlakozz a Paci trashtag kihíváshoz!

Felvettél egy műanyag palackot a földről, eltakarítottál néhány törött üveget, esetleg elszállítottál néhány zsák hulladékot?

Posztold közösségi csatornáidon #pacitrashtag és a #horsetrashtag használatával a lovaglás alkalmával talált szemetet és az ott általad kitakarított helyszínt.

Részt kívánsz venni a programban? Köszönettel várjuk képeidet, videóidat a szerkesztoseg@lovasok.hu e-mail címre!

2019.07.01. Szebenyi Péter Lovasok.hu külső szerkesztő
Kép: Canva
Frissítve: 2022.08.10.

Hozzászólások