Varga Mihály miniszter úr részére
Nemzetgazdasági Minisztérium
tárgy: rendeletmódosítás kezdeményezése
Tisztelt Miniszter Úr!
"A nemzetgazdasági miniszter 31/2013. (VIII. 9.) NGM rendelete a lovas szolgáltató tevékenységről szóló 14/2008. (XII. 20.) ÖM rendelet módosításáról" meghatározza azokat a kritériumokat, mely alapján a jövőben lovas szolgáltató tevékenység végezhető. A rendelet alapvetései összhangban vannak a Kincsem – Nemzeti Lovas Program céljaival, mindemellett megteremti a lehetőségét a magasabb színvonalú, megfelelően kontrollált lovas szolgáltatásnak.
A több tízezres hazai lovas társadalom jelentős része támogatja a rendeletet, azonban egy kitétel sok működő családi lovarda életét lehetetleníti el. Erre a problémára szeretném a figyelmet felhívni, és módosító javaslatommal a rendeletet kiegészíteni.
A rendelet melléklete határozza meg a lovas szolgáltatásban résztvevő lovak alkalmassági feltételeit:
1. melléklet a 31/2013. (VIII. 9.) NGM rendelethez
„1. Melléklet a 14/2008. (XII. 20.) ÖM rendelethez
A) A vendég lovagoltatásával járó lovas szolgáltatásban résztvevő ló alkalmassága meghatározásának szempontjai
1. Általános elvárások a lovakkal szemben
1.1. Ismert származású, valamint azonosító számmal és lóútlevéllel van ellátva
1.2. Állategészségügyi státusza a szolgáltatás nyújtását lehetővé teszi
A jelenleg oktatásra, lovas szolgáltatásra használt egyedek túlnyomó része nem rendelkezik származással. A családi lovardák, lovasudvarok szolgáltatásaik elindításakor nem a ló származására, hanem annak viselkedésére helyezték a hangsúlyt. Azokat az egyedeket alkalmazzák ezeken a helyeken, melyek vérmérséklete megfelelő – s nem mellékesen áruk elfogadható volt.
(Éppen ezért a rendelet azon kitétele, mely szerint a lovakkal alkalmassági vizsgát kell tenni, a lovas szolgáltatásban jelenleg is dolgozók részéről támogatást élvez.)
A hazai lovaskultúra fejlesztése nemzeti érdek. Ezért született a Kincsem – Nemzeti Lovas Program is, melynek megvalósításában komoly szerep hárul a kisebb, családi lovardákra. A hazai lovas szolgáltatások túlnyomó része ezeken a kisebb lovardákon alapul.
A ló és lovas közötti kapcsolat nem fejezhető ki egy használati tárgy és tulajdonosa viszonyával. Egy lószerető ember nem válik meg lovától – nyomós indok nélkül. Mindemellett egy származással rendelkező ló ára legalább 1 millió forint. A rendelet előírásai szerint a lovas szolgáltatónak legalább 5 ilyen lóval kell rendelkeznie. Ha lenne is pénze egy kisebb lovardának – mint ahogyan sajnos ekkora befektetést egyszerre nem tudnak megoldani -, a ló megvételével az még nem lesz alkalmas lovas szolgáltatás végzésére. A lovak felkészítése erre a feladatra fél, de még inkább egy évet vesz igénybe.
Éppen ezért tarthatunk attól, hogy a rendelet által előírt származási követelmény ellehetetleníti a kisebb lovardákat, akik vagy megszüntetik szolgáltatásaikat vagy – és ez a valószínűbb – a kontrollált kereteken kívül folytatják tevékenységüket. Ezt elkerülendő, az alábbi módosító javaslatot teszem:
(1. melléklet a 31/2013. (VIII. 9.) NGM rendelethez)
A pontjának 1.1 bekezdése az alábbiak szerint módosul:
„1.1. Azonosító számmal és lóútlevéllel van ellátva”
B pontjának 1.1 bekezdése az alábbiak szerint módosul:
„1.1. Azonosító számmal és lóútlevéllel van ellátva”
A pontjának 1. bekezdése kiegészül:
„1.3. 2015. június 30-tól 5 év alatti lovaknál az alkalmasság feltétele az igazolt származás.”
B pontjának 1. bekezdése kiegészül:
„1.3. 2015. június 30-tól 5 év alatti lovaknál az alkalmasság feltétele az igazolt származás.”
Ezen módosítás lehetőséget teremt arra, hogy a már lovas szolgáltatásban használt, vagy jelenleg arra képzett lovak – amennyiben alkalmasságukat igazolják – továbbra is használhatóak legyenek, ugyanakkor a türelmi idő lejártát követően lezárja a származás nélküli lovak felvételét a rendszerbe.
A rendelet ilyetén módosításával lehetővé válik az eredetileg kitűzött cél megvalósítása úgy, hogy az a lovas társadalom részéről is elfogadhatóvá válik, s nem kényszeríti illegalitásba az ágazat jelentős részét, hanem új perspektívákat nyit és fejlesztésre ösztönöz.
Megértésében bízva,
Tisztelettel:
Budapest, 2013. november 19.
Kucsák László
országgyűlési képviselő