Westernlovaglás felsőfokon - Reining
A reininget, a western versenyszámok "királyát" magyarul talán "western díjlovaglásnak" nevezhetnénk, bár a klasszikus díjlovaglástól első benyomás alapján is erősen eltér, mert verseny közben is ugyanolyan dinamikusan kell lovagolni a lovat, mintha egy ranchen dolgoznánk vele. Ez a versenyszám egyre terjed és mind' közkedveltebb Európában. (Amerikában a nyeremények összege a csillagos égig emelkedhet, elérheti akár a 100 000 dollárt vagy még ennél is többet!)
A versenyeket legtöbbször az AQHA (American Quarter Horse Association - Amerikai Quarter Horse Tenyésztő Szövetség) és a saját szövetsége az NRHA (National Reining Horse Association - Nemzetközi Reiningló Szövetség) felügyeli.
Az AQHA által elismert versenyeken csak quarter horse-ok indulhatnak, viszont az NRHA-versenyek már minden lófajta számára nyitottak, hiszen az NRHA a reining versenyszám hathatós támogatását tűzte ki célul. Magyarországon az MWE által megrendezett versenyeken természetesen szintén bármely lófajtával lehet nevezni.
2000 áprilisában a FEI (Nemzetközi Lovas Szövetség) a már meglévő hat szakága mellé (díjugratás, díjlovaglás, military, fogathajtás, távlovaglás, voltizs) hivatalosan elismerte hetedik szakágaként a reininget is. A 2012-es olimpián már hivatalos versenyszám lesz.
A reininglovaglás célja a ló alkatának, mozgásának és képességeinek harmonikus kifejlesztése. A szakszerű kiképzéssel a ló izomzata lazává, elengedetté, mozgása lendületessé, rugalmassá, maga a ló nyugodttá, figyelmessé és együttműködővé válik.
Jim Willoughbys a következőképpen határozza meg a reininget. (Ez a kitétel irányelvet mutat a versenyzők számára a sikeres szerepléshez, és követendő "aranyszabály" a bírók számára is!)
"A reining lovaglása nemcsak a ló irányítását jelenti, hanem azt is, hogy a lovas képes lova minden mozdulatát uralni. Egy jól képzett (átengedő) ló a segítségeket készségesen, ellenállás nélkül vagy legfeljebb minimális ellenállással fogadja el, és teljes mértékben engedelmeskedik lovasának. Pluszponttal jutalmazzák a könnyedséget, a finomságot, a figyelmességet, a készségességet, a gyorsaságot, valamint a különböző manőverek végrehajtásának stílusát, és a megfelelő, de kontrollált sebességet, ami megemeli a feladatok nehézségi fokát, mely által a lovaglás izgalmas és tetszetős képet mutat..."

A reininget négyszögben nyitott vagy zárt lovas pályán (arénában) lovagolják, ennek ideális mérete 30 m x 60 m. Speciális talajú pályára van szükség, ami lehetővé teszi egyrészt a nagy sebességgel megtett vágtakörök lovaglását - tehát a ló nem csúszkálhat -, de ugyanakkor végre lehet hajtani rajta a több méteres sliding stopok bemutatását is. Általában az ilyen pályák altalaja agyag, amire néhány centiméteres homok és fűrészpor keverékéből álló laza réteg kerül. A pálya minősége természetesen függ a rendszeres karbantartástól is (simítás, öntözés stb.).
A westernlovaglás során a lóval bemutatott gyakorlatok elméletben megfelelnek a marhák körüli munka egyes elemeinek. A feladatok a mai versenysportban a követelmények növekedésével természetesen egyre kifinomultabbá váltak, és kissé megváltoztak.
Reiningfeladatok
Minden egyes pálya - különböző sorrendben és mennyiségben - tartalmazza az alábbi feladatokat (manővereket).
Kör lovaglása: Az előírt helyeken eltérő nagyságú, szabályos köröket kell lovagolni, vágtában mindkét kézre. A nagy köröket gyorsan, a kis kört lassan, jól látható méret- és sebességkülönbséggel, vagyis "speed kontrollal" kell lovagolni.
o Ugrásváltás: Az ugrásváltást pontosan az adott pontnál (középen), akkor kell végrehajtani, amikor az egyik kézre végrehajtott körről átlovagolunk a másikra.
o Spin: (ejtsd: szpin) Gyors, 360°-os fordulat a belső, hátsó láb körül, miközben az elülső lábak ügetésszerű mozdulatokkal kívülről keresztezik egymást. Végrehajtása nem vágtaugrásszerű fel-le emelkedő, hanem lapos ügetőmozgással történik.
Természetesen, amikor a ló a marhák mellett dolgozik, sosem tesz teljes fordulatokat. A versenyeken - a fokozódó elvárások miatt - azonban akár négy egymást követő teljes kört is megkövetelhetnek, miközben a ló öntartása és tempója lényeges értékelési szempontnak számít.
o Sliding Stop: (ejtsd: szlájding sztop). A sportlovaglásban lévő különleges követelmények egyik példája a Sliding Stop, vagyis "csúszó megállás", mely során a ló nagy tempójú, egyre gyorsuló "hegynek fel" vágtából, a két hátsó lábára "ülve", több métert csúszva áll meg, miközben az első lábai ügetésszerűen szabadon tovább futnak. Ez a fajta mozdulatsor, amikor a ló jó néhány métert csúszik a földön előre, a marhákkal végzett munkában már használhatatlan, hiszen ha a terelés közben, a marha egy hirtelen megállása és irányváltása miatt a ló így állna meg, és még mindig csúszna, akkor a jószág már régen máshol járna. A hirtelen megállás kialakulása azonban mégiscsak a szarvasmarhák körüli munkáknak köszönhető.
o Roll Back: (ejtsd: roll bek) Stop utáni 180°-os gyors fordulat a hátsó lábon, utána a ló azonnal - lépés vagy ügető lépés nélkül -, szinte azonos nyomon az ellenkező irányba vágtázik vissza.
o Hátraléptetés: Gyorsabban és hosszabban történik, mint a hagyományos, angol stílusban. Egyes lovak ennél a gyakorlatnál már szinte hátraügetnek.
Pontozás
Minden versenyző egyénileg, külön hajtja végre az adott pályát. A bírálat akkor kezdődik, amikor a ló és lovasa belép a pályára, és akkor fejeződik be, amikor a lovas az utolsó manővert is végrehajtotta.
A feladatok végrehajtása során a ló bármilyen önálló mozdulata, amit nem a lovas segítségadására hajt végre, a kontroll hiányának tekintendő. A pontosan leírt reiningprogramtól (Pattern) való legkisebb eltérést ideiglenes vagy teljes kontrollhiánynak kell tekinteni, és ez az eltérés, súlyosságától függően pontlevonással jár. A pontozás alapját a különböző manőverek irányított sebességű végrehajtásának minősége adja.
A pontértéket nulla és száz között határozzák meg, a hetvenes pontérték egy átlagosan jól végrehajtott programot jelöl. Amikor tehát a versenyző hibátlanul hajt végre egy gyakorlatot, amiben azonban nincs semmi "kunszt", akkor nulla pontot kap. Ha hibázik, akkor azt pontlevonással büntetik, tehát mínuszpontot kap. Ha a gyakorlatát gyorsan, mégis precízen és kevés látható segítségadással hajtja végre, lova engedelmesen reagál, akkor a 70-es pontértékén felül pluszpontokat szerezhet.
A ló által elkövetett olyan hibák - a teljesség igénye nélkül -, amelyeket a bíró megfelelően büntet, de nem járnak kizárással:
1. Túlzott szájnyitogatás, vagy a fej felemelése (pl. megálláskor).
2. Nem folyamatos és egyenes vonalú megállás.
3. Az ugrásváltás elmulasztása.
4. Megbotlás.
5. Hátraléptetés közben oldalirányba való kitérés.
6. A jelzőbóják feldöntése.
7. Kirívó engedetlenség, pl. rúgás, harapás, ugrálás és ágaskodás.
8. Nem megfelelő vágta, pl. minden alkalommal, amikor a ló nem a helyes lábára ugrik be, a bírónak 1 pontot kell levonnia.
9. Rossz ugrásváltás pl. a bíró fél hibaponttal kell, hogy büntesse azt a lovat, amelyik az ugrásváltást egy vágtaugrással később hajtja végre.
A lovas által elkövetett olyan hibák - a teljesség igénye nélkül -, amelyeket a bíró megfelelően büntet, de nem járnak kizárással:
1. A láb kicsúszása a kengyelből;
2. A lovas részéről minden felesleges segítségadás, mint például felesleges beszéd, becézés, sarkantyúzás, verés, a szárak megrántása stb.
3. A lovarda adottságainak megfelelően nem számít hibának, ha a leírandó körök vagy nyolcas alakzatok nem a jelzőbójákon belül történnek; azonban hibának számít a stop és a rollback alkalmával a nem megfelelő helyen való feladatvégrehajtás.
4. A leírt program teljesítésének elmulasztása, illetve a feladatok nem előírt sorrendben történő bemutatása.
5. A szárak között több mint egy ujj használata.
6. Spin esetében az előírttól eltérő számú fordulat, pl. fél pont levonás jár azért, ha a spin alkalmával a ló 1/8-ad fordulattal kevesebbet, vagy többet tesz meg;
A következő hibák - a teljesség igénye nélkül - a ló és lovas kizárását vonják maguk után:
1. Az állatok bántalmazása a versenyen vagy azt megelőzően.
2. Illegális felszerelés használata esetén.
3. Pálca használata esetén.
4. A ló és a felszerelések a bemutatásának elmulasztása.
5. A versenyző tiszteletlensége vagy helytelen viselkedése.
Összeállította: Istenes Csilla
(A cikk megjelent a Nemzetközi Lovas Magazin 2003.júliusi számában. )
Westernlovaglás felsőfokon - Reining II. rész
Ebben a részben Rick Weaver top reiningtréner, "NRHA Futurity Champion" és világbajnok néhány hasznos tanácsát szeretném önökkel megismertetni, ami hozzásegítheti a versenyzőket az eredményesebb szerepléshez, a sportág kedvelőit és a nézőket pedig az értékelés jobb megértéséhez.
"...Ahhoz, hogy igazán eredményesek legyünk, mielőtt starthoz állnánk, meg kell terveznünk lovaglásunkat.
Fontos, hogy figyelembe vegyük lovunk erős oldalát, és próbáljuk meg azt meg is mutatni, hogy a bíró pozitív képet alakítson ki rólunk. Tisztában kell lennünk azzal is, hogy pl. a stopra való ráfutás, a stop és a roll back vagy a hátraléptetés az értékelés során együtt egy manővernek számít. Ugyanúgy, mint ahogy a vágtába való beugratás, a körök lovaglása és az ugrásváltás szintén együtt számít egy manővernek.
Legyél tehát okos, és ha pl. lovad nem a legjobb ugrásváltásban, akkor próbáld meg a köröket úgy lovagolni, hogy szerezz fél pluszpontot velük. Ekkor, ha elvesztesz is az ugrásváltás során fél pontot, még mindig csak 0-nál vagy, ami reális cél számodra.
Vigyázz! Csodák nincsenek! Ha többet kérsz lovadtól, mint amire pillanatnyilag képes, elveszted annak lehetőségét, hogy 0 esetleg +1/2 pontot szerezz, és gyorsan -1/2 pontnál fogsz kikötni! A versenyzés tehát azt jelenti, hogy lovad erősségeire fekteted a hangsúlyt, és megpróbálod elkerülni azt, hogy túlzottan "megkérdezd" a gyenge oldalát.
Ha betartod az "aranyszabályt", miszerint: "A reining lovaglása nemcsak a ló irányítását jelenti, hanem azt is, hogy a lovas képes lova minden mozdulatát uralni. Egy jól képzett (átengedő) ló a segítségeket készségesen, ellenállás nélkül vagy legfeljebb minimális ellenállással fogadja el, és teljes mértékben engedelmeskedik lovasának. Pluszponttal jutalmazzák a könnyedséget, a finomságot, a figyelmességet, a készségességet, a gyorsaságot és a stílust, amivel a különböző manővereket végrehajtja és a megfelelő, de kontrollált sebességet, ami megemeli a feladatok nehézségi fokát, s általa a lovaglás izgalmas és tetszetős képet mutat..." Ekkor van esélyed a győzelemre!
A jobb megértés kedvéért nézzük, hogyan is kellene ezt csinálni. Vegyük pl. alapul a AQHA 6. számú reiningprogramját:
1. Kezdés: lépés a lovarda közepéig, majd 4 spin jobbra, nyugodt várakozás, majd
2. 4 spin balra, nyugodt várakozás
3. Vágtában három nagy kör balra, az első két kör nagy és gyors, a harmadik kicsi és lassú. Ugrásváltás
4. Vágtában három nagy kör jobbra, az első két kör nagy és gyors, a harmadik kicsi és lassú. Ugrásváltás
5. Gyors nagy kör balra, a kört nem kell bezárni, és a következő hosszú falon vágta a középjelzésen túl, stop, roll back jobbra, minimum 6 méterre a faltól
6. Vágta vissza a hosszú fal mentén, majd a másik hosszú falra érve vágta túl a középjelzésen, stop, roll back balra, min. 6 méter a faltól
7. Vágta a hosszú fal mentén, majd a másik hosszú falra érve vágta túl a középjelzésen, stop és hátraléptetés a középvonalig vagy minimum 3 métert
(Emlékeztetőül a pontozás menete: minden ló-lovas páros egy átlag pontszámmal, a 70-es pontszámmal kezd. A 70-es pontszám (Score) egy korrekt módon végrehajtott közepes, különösebb hiba nélküli teljesítményt mutat. Minden manőver során ehhez lehet +11/2 pontot gyűjteni, illetve ebből lehet -11/2 pontot veszíteni. Pl. +1/2 pontot kap a jó manőver, + 1 pontot a nagyon jó manőver és +11/2 pontot a kimagaslóan jó manőver. Természetesen ugyanannak a gyakorlatnak az elbírálása szubjektív módon, bírótól függően különbözhet. Mivel a bíró is ember! Ez azonban egyáltalán nem okoz addig gondot, amíg következetesen történik.)
Tételezzük fel, hogy lovunk a jobb oldalára közepesen, a másik oldalára jól forog, közepesen futja a köröket és nem túl jó az ugrásváltásban. Igen jól stoppol, átlagosan hajtja végre a roll backet, és nagyon jól megy hátra.
A 6-os feladatban tehát az egyik oldali forgással +1/2 ponttal számolok, 0 pontot várok a körök lovaglására, és +1/2
- 1/2 pontot a stoppokra. Vagyis reálisan nézve végeredményként 70+2 tehát 72 ponttal számolhatok.
A 6-os feladat 4 spinnel kezdődik jobbra. Beléptetek tehát lépésben az arénába, megállok középen és várakozok. Olyan sokáig várakozok, ameddig csak lehet, hogy lovam szét tudjon egy kicsit nézni. Ez nemcsak a ló számára előnyös, hanem a bíró felé is nyugodt, rendezett képet mutat.
Mivel lovam jobbra nem egy spin-fenomén, ezért a kitűzött pontcélom "csak" 0. Tehát nem várok tőle túl sokat, nehogy a túlzott sebesség miatt "belehuppogjon" a spinbe, ezért hagyom lassan kezdeni, és egy kis gyorsítással és pontossággal elérni a 0 pontot. Valamint nagyon figyelek arra, hogy pontosan álljon meg, nehogy mínuszpontot kapjak. A legjobb út a pontszámaid emeléséhez, ha nem hagyod őket levonni!
A balra spinnél már növelhetem a tempót, mert tudom, hogy lovam ebben az irányban a gyors forgásnál is megtartja tartását és helyzetét. Vagyis itt megszerezhetem a +1/2 pontot.
A bírónak a spin során figyelnie kell arra, hogy a megfelelő helyen (középen) hajtja-e végre a lovas a feladatot, hányat fordul, milyen tartásban (laposan ügetve vagy fel-le huppogva, belső vagy külső láb körül, elöl szabályosan keresztezve-e), milyen stílusban (egyenletes tartásban, kevés segítséggel), hogyan áll meg és hogy milyen gyorsan forog. Annyi mindenre kell figyelnie, hogy egy gyors forgás során szinte csak az összképre és a fordulatok számára tud összpontosítani, no meg arra, hogy a ló hogyan áll meg.
A következő feladat: balra vágtakörök, majd az ugrásváltás. A vágtába való beugratást sokat kell otthon gyakorolni, hogy biztosra mehess, hogy lovad ügetés nélkül lépésből vagy álltából ugrik majd be. Különben akár -2 büntetőpontot (Penalties) is kaphatsz. Lovam ügetés nélkül beugrott vágtába, tehát nem kaptam mínuszpontot. Mivel a köröket középszintűen futja, nem hajtom túl gyorsan, mert nem akarom, hogy a túl nagy tempó miatt esetleg hibázzon. A reálisan kitűzött célom a 0 pont. (Amelyik ló azonban jól hagyja magát irányítani, az a megemelt sebességgel, így magasabb nehézségi fokkal, pluszpontot szerezhet.) A két gyors kör után pontosan középen, látható méret- sebességkülönbséggel lovagolom meg a kisebb kört. Nem volt ugyan túl látványos a sebességkülönbség, de mégis, mivel pontosan a leírás szerint hajtottam végre a feladatot, megkapom a 0 pontot. Lovamnak az ugrásváltás nem az erőssége, ezért előtte kicsit rágyorsítok. Középen egyenesre állítom, átugratom, és az ugrásváltásból is egyenesen lovagolom tovább. Ha idegesebben hajtotta végre a váltást, akkor ahelyett, hogy visszafognám, megengedem neki, hogy kicsit gyorsabban vágtázzon, hogy ellazulhasson. Ugyanezt megismétlem a másik kézen is. Most is megkapom a 0 pontot, tehát még mindig 70,5-nél tartok.
A bíró a vágtába való beugratás során a ló lábaira koncentrál, hogy biztosan észrevegye, ha beleüget, vagy ha hamisan ugrik be. Csak a beugratás után tud az összképre, a stílusra a körök szabályosságára és helyére, valamint a gyorsaságra figyelni. Az ugrásváltás során is hasonló a helyzet.
A kör után egyenes vonalban - a lovat egyenesre állítva - rálovagolok a stopra. Mivel lovam nagyon jól stoppol, hagyom, hogy nagy tempóban vágtázzon, mert ez megemeli a gyakorlat nehézségi fokát, amiért +1/2 pontot kaphatok. A roll back után sem lassítom a lovat, hagyom szabadon galoppozni. Az a célom, hogy egyenletesen fusson. Az utolsó stop után gyorsan, szabályosan hátraléptetem, hogy a hátraléptetésre +1/2 pontot kapjak. Várakozom egy kicsit, és a bíróhoz megyek, hogy ellenőrizhesse a felszerelésemet.
A stopnál fontos, hogy a bíró az összképet nézve ellenőrizze, hogy milyen mértékben engedelmeskedik a ló a lovas segítségeinek, hogy a lovas a stop pozíciót csak a jel után vette-e fel, hogy a roll back folyamatos volt-e, vagy rövid várakozás előzte meg, hogy a ló a hátsó lába körül 180 fokos fordulatot tett-e.
Még egy fontos tanács! Ha hibázol valamelyik feladat végrehajtása közben, soha ne add fel! Lovagolj tovább a kitűzött terved szerint."
Összeállította: Istenes Csilla
(A cikk megjelent a Nemzetközi Lovas Magazin 2003.augusztusi számában. )
|