Lovasok.hu
»
Lovas programok
»
lovaglás
»
Attila Túra Ahkal Teke lovakon, egyedi nyergekben a Tisza és a puszták vidékén
Attila Túra Ahkal Teke lovakon, egyedi nyergekben a Tisza és a puszták vidékén
Az ópusztaszeri Feszty-körkép és a Nemzeti Történeti Emlékpark megtekintésével, szürkegulya-és Akhal Teke méneslátogatással. Szállás eredeti kazak és mongol JURTÁKBAN!
Megegyezés szerint néhány napra is van lehetőség csatlakozni…
A lóval töltött szabadidőnek kétségtelenül a túralovaglás a csúcsa. Amióta túrázunk nagyon sok élménynek, kalandnak voltunk tanúi és részesei. Megpróbálom összefoglalni, hogy ennyi év után mit tartunk a legérdekesebbnek:
Elindulni, úton lenni és eljutni máshová…
Ez egy nagyon ősi élmény, ott lapul az ösztöneinkben, izgalommal tölt el, és ha átéljük, más emberként lépünk tovább: kevesebbek lennénk, ha nem történt volna meg.
A ló ehhez az úthoz egy nagyon különös érzést ad: mintha egy más időből szemlélnénk a világot, másképpen haladunk és más utakon járunk – mint régen - a nomádok – folyótól folyóig, hegyeken át…
A túra csillagtúra, minden nap visszatérünk a Jurtaszállásra, ahonnan elindultunk.
Ópusztaszer földrajzilag szerencsés fekvésű: olyan területek határán van, ahonnan egyaránt elérhetőek a kiskunsági homokbuckás ligetek, az alföldi szikes puszták és a Tisza vadregényes ártere… Ezeken a helyszíneken vezet Attila Túra útvonala. Utunk legnagyobb része tájvédelmi körzetek érintetlen és gazdag növény-és állatvilágán vezet keresztül. 25-35 km-t teszünk meg egy nap, de természetesen vannak különbségek a távok között.
Lovak és nyergek:
Lovastúráinkon a „honfoglalás lovát”, a legendás Akhal Tekét lovagolva fedezheti fel az utunk során érintett tájakat. Ez az a fajta, amelyikkel történelmünk összefonódik, és híres különleges kényelméről…
Nem csak a lovak, de a nyergek is különlegesek: Saját készítésű magyar stílusú nyergek, korszerűsítve a mai lovaglástechnikai igényekhez és lovakhoz. Különlegesen biztonságos és kényelmes, nagyon beváltak az elmúlt évek túrái során...
Azoknak, akik az Akhal Teke fajta vagy a nyergeink iránt érdeklődőknek ez a túra vagy ennek akár rövidített verziója jó lehetőséget ad a kipróbálásra, ismerkedésre.
Napi program:
Vasárnap – Érkezés
Elhelyezkedés a Ópusztaszeri Akhal Ménes Jurtaszállásán. A vendégek eredeti kazak és mongol jurtákban szállhatnak meg, A jurta nem sátor. Az ember által készített lakóhelyeknek, hajlékoknak egyik ősi formája. Kelet-Mongóliától a Dél Orosz sztyeppéig, időlegesen még a Kárpát-medencéig is, az ősi szállástípusok közül a legnagyobb területen terjedt el.
A jurtaszállás a ménes legelőterületén helyezkedik el. A vendégek éjjel a nyitott jurtatetőn át láthatják a csillagos eget és hallják a lovak mozgásának neszeit, így a természettel harmóniában, a lovakkal testközelben pihenhetnek, ahogy egykor őseink, több, mint 1000 éve. Vacsora: 18-19 óra között.
Hétfő – Próbalovaglás és a méneslátogatás
Reggeli 8 órakor. Ismerkedés a lovakkal és lóraszállás 9-kor. Próbalovaglás a lovardában, ló-lovas párosok kialakítása, szintfelmérés. Rövid délelőtti lovaglás után ebéd a Jurtaszálláson.
Délután méneslátogatás a Sztyeppvonattal: A csapat ekhós szekéren, amit egy traktor vontat (hasonlatosan egy vonatszerelvényhez) kalandos kört téve a pusztában megtekintheti az Ópusztaszeri Akhal Teke fajtájú ménest és a gazdaságot. A fedezőméneket, munkalovakat, kiscsikókat.
Az Akhal Teke lófajta, amit láthatunk, őseink társa volt a Kárpát-medencébe való érkezésünk alatt, így ha úgy tetszik, megtekinthetjük a honfoglalás lovait.
Vacsora: 18-19 óra között. Szállás: az Ópusztaszeri Akhal Ménes Jurtaszállásán.
Kedd – Lovaglás a pusztaszeri turul emlékműhöz
Reggeli 8 órakor. Indulás 9-kor, majd 3 órás lovaglás után piknikebéd a honfoglalás emlékhelyéül szolgáló turulos szobornál. A turul a magyar eredetmondák fontos szereplője. Az emlékmű pedig a magyar honfoglalásnak állít emléket. Vacsora: 18-19 óra között zajlik a szálláson, az Ópusztaszeri Akhal Ménes Jurtaszállásán.
Szerda – Lovaglás a pusztai kunhalmokhoz
Reggeli 8 órakor. Indulás 9-kor.
Ilyen halmok húzódnak a Kárpát-medencétől Mongóliáig. Ezek alá a halmok alá temetkeztek a sztyeppe népei több, mint 2000 éven át. Párhuzam vonható a piramisokkal és ha nem is oly monumentálisak, Eurázsia hatalmas térségein volt hosszú időn át elterjedt. Mai világunkban egyre kevesebb helyen látni ezt a tájat: a sztyeppe világának tájelemeit. Az Alföldön megvizsgált több, mint 1600 csak töredéke az összes halomnak. A kunhalmok felkutatása során, lovaglás az alföldi pusztán, nádasok mentén, ártéri öreg tölgyes erdőben, aminek növényvilága olyan gazdag, hogy az Alföld dzsungelének nevezhetnénk. Utunk során megelevenedik az Alföld pásztor-kultúrája.
A piknikebéd a kunhalomnál zajlik.
Hazalovaglás után a vacsora: 18-19 óra között. Szállás: az Ópusztaszeri Akhal Ménes Jurtaszállásán.
Csütörtök - Lovaglás a szürke gulyához + Feszty-körkép
Reggeli 8 órakor. Indulás 9-kor. A gulyalegelő egy nagyjából 1200 ha-as tájvédelmi pusztán helyezkedik el, jó rálátással ennek különleges és védett állatvilágára, a szabadon legelő bivalyokra, színes madárpopulációra és az érintetlen puszta horizontjára. Az út során testközelből ismerkedünk meg a magyar szürke gulyával, kis bocikkal és a bikával… A táj hiteles arca a nagy sztyeppéknek.
Ebéd az Ópusztaszeri Akhal Ménes Jurtaszállásán.
Délután a Feszty-körkép megtekintése (Feszty Árpád monumentális panoráma festménye a magyarok Kárpát-medencébe való bejöveteléről) a Nemzeti Történeti Emlékparkban.
Vacsora: 18-19 óra között. Szállás: az Ópusztaszeri Akhal Ménes Jurtaszállásán.
Péntek – Lovaglás a mindszenti kompátkelőhöz, ártéri dzsungelösvény
Reggeli 8 órakor. Indulás 9-kor, majd 3 órás lovaglás után átkelünk a komppal a folyón és ebédünket egy hangulatos Tisza-parti helyszínen költjük el a part egy magaslati pontján a nyárfák alatt. Utunk során, ha a vízállás nem akadályoz meg bennünket, behatolunk az ártéri erdő sűrűjébe és kalandos kört teszünk a Tisza folyó dzsungelszerű hatalmas fái és futónövényei közt. A Tisza folyó Magyarország két nagy folyójának egyike. Úgy szokták nevezni, hogy a ,,Szőke Tisza”.Hazalovaglás után vacsora: 18-19 óra között az Ópusztaszeri Akhal Ménes Jurtaszállásán.
Szombat - Reggeli 8 órakor. Búcsú és távozás.
Elérhetőség: csat1996@gmail.com
Időpont:
2020 Szeptember 20. - 26.
Galéria:
|
Közelgő események:
Március 20. - 26.
Március 22. - 26.
Március 24. - 26.
Március 25. - 26.
Március 25. - 26.
Március 25.
Március 31. - Április 2.
Március 31. - Április 2.
Április 1.
Április 1. - 2.
Április 1.
Április 1. - 2.
Április 2.
Április 4. - 7.
Április 6. - 9.
|