Mesébe illő fedeles lovardák

Bár a ló puszták szabad vándora, sorsa már több ezer éve összefonódott az emberével. Ahogy múlik az idő, nem csak a technika fejlődik, hanem az istállók és fedeles lovardák kialakítása, belső dizájnja is változik, egyre nagyobb kényelmet biztosítva lónak és lovasnak egyaránt.Tágas, szellős, terek, sok természetes fény a korszerű istállók védjegye.

Ha már szebbnél szebb istállókról és fedelesekről esik szó, ne feledjük, hogy Magyarországon van két ménesbirtok, melyeket műemlékvédelmi hellyé nyilvánították. Melyik is ez a kettő?

Bábolna Nemzeti Ménesbirtok

Az egyik a Bábolna Nemzeti Ménesbirtok fedeles lovardája, melynek épületét a napóleoni seregek dúlását (1809) követően emelték.

Bábolna Nemzeti Ménesbirtok fedeles lovardája

Mezőhegyes

Másik műemlékvédelem alatt álló fedeles lovardánk, melyet minden lovasnak látnia kell Mezőhegyesen áll. 1809-ben épült Hild János tervei alapján, 1885-ben került sor az átépítésére, nemrégiben pedig fel is újították a ménesbirtokot.

A központi ménesudvarban és a két külterületi ménesben ma több mint 300 lovat tartanak és nevelnek, amelyek a nóniusz, a magyar sportló és csekély számban az ügető fajtákból tevődnek össze. A Mezőhegyesi Állami Ménesbirtok az UNESCO Világörökségi Listájának magyar várományosai közt szerepel, melyből a Világörökség Magyar Nemzeti Bizottsága terjeszti elő a jelölteket a nemzetközi cím elnyerésére.

A Hild József tervei alapján épült fedeles lovarda Mezőhegyesen

 

Nemzetközi viszonylatban az egyik legkülönlegesebb istálló – talán nem okoz nagy meglepetést – az Arab Emírségekben található. Csekélység lenne azt állítani, hogy “csak egy istálló”. Sokkal inkább a luxus istállók elit mezőnyébe tartozik, ahol minden megtalálható amire csak a lovaknak és lovasaiknak szüksége lehet. A Meydan lóversenypálya, és istálló – itt 2012-ben Overdose is “szállást kapott” mérete vetekszik az Ascotival.

2014.06.23. Sebestyén Dóra Lovasok.hu
Fotók: Műemlékem.hu, Canva
Frissítve: 2022.08.05.

Hozzászólások