FKV: 5 ló a Klinikán fertőződött, 4 eset tőlük független, járvány nincs

Három lónál erősítette meg a fertőző kevésvérűséget a NÉBIH ÁDI laboratóriuma, mivel vérvizsgálatuk egymás után kétszer is pozitív eredményt mutatott. Mindhárom állat közvetlenül érintkezésbe került a Lóklinikán 2015.03.09-én elaltatott beteg lóval. A NÉBIH közleménye:

“A Piliscséven, Felsőlajoson és Hajdúszoboszlón tartott állatok elaltatása és a további hatósági intézkedések, mint például a lovak értékének megállapítása folyamatban vannak.

A NÉBIH-nek – a laboratóriumi eredmények ismeretében tett azonnali hatósági intézkedéseknek köszönhetően – sikerült megakadályoznia további lovak fertőződését. A beteg lóval kapcsolatba került másik négy lónak (Üllő, Vöröstó, Ravazd, Alcsútdoboz) továbbra is negatívak a vérvizsgálati eredményei.

Szintén megerősítette a laboratórium a 2015 májusában a monitoring vizsgálatok során (tehát az üllői esettől függetlenül) kiszűrt lovak fertőzöttségét. A Tiszavasvárin, Olaszfalun és Vilonyán tartott állatokat már elaltatták, a Fóton tartott ló esetében az intézkedések folyamatban vannak.

A fertőzött állatok eltávolítását követően a hatóság – az egészséges lovak érdekében – minden esetben további 90 napig fenntartja a megfigyelési zárlatot az érintett tartási helyeken.

Karantén jelenleg 8 megye (Szabolcs-Szatmár-Bereg, Hajdú-Bihar, Bács-Kiskun, Pest, Fejér, Komárom-Esztergom, Veszprém, Győr-Moson-Sopron) 11 településén (Tiszavasvári, Hajdúszoboszló, Felsőlajos, Fót, Alcsútdoboz, Piliscsév, Vöröstó, Olaszfalú, Berhida, Vilonya, Ravazd) és a Lóklinika kólikás istállójában van:

  • Vöröstó, Fő utca 10. (Veszprém megye)
  • Üllő Lógyógyászati Tanszék és Klinika (Pest megye)
  • Felsőlajos, Közös tanya 178. (Bács-Kiskun megye)
  • Piliscsév, Pincék alatti dűlő 07/18 hrsz. (Komárom-Esztergom megye)
  • Hajdúszoboszló 0323/3 hrsz. (Hajdú-Bihar megye)
  • Ravazd, Erdész út 1. 012/6 hrsz (Győr-Moson-Sporton megye)
  • Alcsútdoboz, Kastélykert 8. (Fejér megye)
  • Olaszfalu, Csokonai Vitéz M. u. 26., kontakt tartási hely Csokonai Vitéz M. u. 36. (Veszprém megye)
  • Tiszavasvári, Deák F. út 2. (Szabolcs-Szatmár-Bereg megye)
  • Fót, Erdészház parcella 59/10 hrsz., kontakt tartási helyek: 059/33 059/23 059/13  059/4 059/32 059/1 59/19 59/18 hrsz (Pest megye)
  • Berhida (a vilonyai ló kontakt tartási helye) Jókai u. 16., Bartók Béla u. 6. (Veszprém megye)
  • Vilonya, Hétvezér u. 1/b (Veszprém megye)

Az üllői Lóklinikán elhullott beteg lóhoz eddig 5 ló fertőződése kapcsolódik, míg a további 4 megbetegedést egymástól független, földrajzilag is elkülönült esetnek kell tekinteni. A járványügyi nyomozás eredményét, és az eddigi vizsgálati eredményeket is figyelembe véve a március esethez járványtanilag kapcsolódó újabb fertőzött lovakat már nem vár a hatóság. Új esetek csak az eddig már fertőzött lovak felderítése miatt várható.

A monitoring programban eddig 13.642 minta érkezett, ami a korábbi évekhez képest 30%-os növekedést jelent. A minták jelentős részét már feldolgozták a szakemberek, mintegy 1200 vizsgálat van még folyamatban. A hatóság a fertőzött lovak 3 km-es körzetében állami költségen vizsgálja a lóféléket.

Fontos hangsúlyozni, hogy az új esetek felderítése nem a járványveszély növekedésének következménye, hanem a kötelező vizsgálatok alól eddig kivont fertőzött lovak vizsgálata miatt következhet be.

Az állattartók jogszabálykövető magatartása elengedhetetlen ahhoz, hogy Magyarország meg tudja őrizni a kedvező járványügyi státuszát, természetesen emellett az állategészségügyi hatóság az ellenőrzéseket is fokozni fogja az egészséges lovak védelme érdekében” – áll a NÉBIH 2015. június 11-én kiadott tájékoztatásában.

FKV: ez történt március óta

Az üllői Lógyógyászati Tanszék és Klinikán fertőző kevésvérűség gyanúja miatt el kellett altatni egy lovat 2015. március 9-én. Az állatot március elseje óta kezelték a Klinikán. Az intézményben szigorú biztonsági intézkedéseket léptettek életbe.

Négy ló, akik az FKV miatt elaltatott állattal egy időben tartózkodtak a kólikás istállóban, 90 napra zárlat alatt maradt a Klinikán. Közülük egy ló, Frederik két komoly kólikaműtétet követően március 14-én elpusztult.

A megmaradt három ló esetében 21 naponta elvégzett vérvizsgálatokat végeztek, hogy kiderüljön, fertőződtek-e a betegséggel. 2015. április 30-án érkezett a hír, miszerint ebből a három lóból kettőnek pozitív lett a fertőző kevésvérűség kimutatására szolgáló tesztje. A NÉBIH 2015. május 18-án jelentette be, hogy ezen lovak ismételt tesztje is pozitív lett, ezért leölésük válik szükségessé.

A származási helyükön karanténban tartott hat állat közül ezzel egyidőben három ló pozitív eredményű ellenőrző vizsgálatáról számoltak be.

A történtek hatására március óta a lovak kötelező fertőző kevésvérűség és takonykór ellenőrző vizsgálatra beküldött minták száma jelentősen növekedett Veszprém és Pest megyében az elmúlt évekhez képest. Ennek köszönhetően további, a Klinikai esetektől függetlenül fertőződött lovak akadtak fenn a rostán.

Szerk.: Magyar Dorottya, Lovasok.hu

 

2015.06.11. Forrás: NÉBIH
Frissítés: 2022.07.23.
Fotó: Canva

Hozzászólások