Fűben-fában orvosság: gyógyítsd lovad házi praktikákkal

Lovak, kutyák, de akár gazdáik sérüléseinek gyógyulásában segíthet az árnikából és a fekete nadálytőből készített borogatás, pakolás, kenőcs és tinktúra. Házilag alkalmazható praktikák következnek a természet patikájából.

Fotó: Ábrahám Alexandra

Árnika tinktúra és kenőcs

Az árnikából készült tinktúra javítja a kezelt testfelület vérellátását, gyulladáscsökkentő, sebgyógyító és fertőtlenítő hatású. Segíti a gyógyulást és csillapítja a fájdalmat.
Zúzódások esetén elősegíti a szövetekbe szivárgott vér felszívódását és képes eltüntetni a véraláfutásokat.

Ficamok és rándulások esetén is ajánlott. Izomlázra hajlamos lovaknál alkalmazva csökkenti a gyulladást, serkenti a vérkeringést, elősegítve a tápanyagok eljutását az izmokba, közben pedig eltávolítja az izomgyulladás fájdalmat okozó melléktermékeit, például a tejsavat.

Árnika

Az árnika virágzatából készített vizes- és szeszes kivonatokat sikeresen alkalmazzák különböző zárt sérülések (rándulás, ficam, ütés), zúzódások és csonttörések következtében fellépő véraláfutások, izomfájdalmak és reumatikus panaszok, valamint rovarcsípések helyén kialakult gyulladások kezelésére. 

 

Az árnika kivonatok külsőleges alkalmazását mindezek mellett a szájüreg nyálkahártyájának gyulladásai és bakteriális fertőzése esetén (hígítva, gargalizálva) is javasolják. 

Dunsztkötésben is alkalmazzák. A kenőcsével végzett masszírozás és bekenés is nagyon hatékony, de gyakran kell alkalmazni. 

Az árnika tinktúrát társíthatod más gyulladáscsökkentő, hámosító és sebgyógyító hatású növények (pl. kamilla, körömvirág vagy orbáncfű) kivonataival. 

Orbáncfű olajjal keverve kifejezettebb gyulladáscsökkentő és sebgyógyító hatással lehet számolni, ráadásul az alkohol bőrirritáló hatását is csökkenti. 

Lovaknál nem csak sérülések esetén jótékony hatású, de a bemelegítési időszakot is lerövidítheti az árnikás átdörzsölés (hígított tinktúrával). 

Hatékony kiegészítője a FitoCavallo® RELAMUS izomlazító és a FitoCavallo® BILA hideg sántaság kezelésére készült gyógynövénykeverékeknek.

 

Vigyázat, könnyen allergiát okoz, különösen, ha hígítás nélkül alkalmazzák alkoholos kivonatát!

 

VÁSÁRLÁS

Fekete nadálytő tinktúra: hűsítő és összehúzó elsősegély balesetekre

A fekete nadálytő, vagy ahogy a hagyományos népi gyógyászatban hívják, a sebforrasztófű főleg olyan zárt baleseti- és sportsérüléseknél alkalmazható, mint zúzódás, húzódás, szakadás, rándulás, véraláfutásos sérülések.

A fekete nadálytő tinktúráját használhatod ínhüvelygyulladás, csonthártya-gyulladás, ízületi és helyi bőrgyulladások kezelésére.

A balesetet követő akut, gyulladásos, fájdalmas és forró fázisban hideg-langyos borogatásként alkalmazd. Alkalmas a kisebb felületes sebek (pl. horzsolás) kezelésére. Ügyelje, mert a tinktúra alkoholtartalma néhány másodpercig csíp, viszont fertőtlenít is.

Ínsérülések esetén a fekete nadálytő tinktúra mellé, belsőleges kezelésre a FitoCavallo® TENDOR-D, ínerősítő recept etetése is javasolt.

Így készül a fekete nadálytő tinktúra:
Áztasd alkoholba a gyökereket, kb. 1:4 arányban. 3-4 hétig naponta rázd fel, hagyd állni sötét, szobahőmérsékletű helyen, majd szűrd le. A kész tinktúrát tárold fénytől védve, lezárva, hűvös vagy szobahőmérsékletű helyen.
1 kg darabolt gyökérhez vagy gyökér filterhez kb. 4 liter alkohol szükséges (pl. házi pálinka), ebből kb. 3,5 liter tinktúra lesz.

Fekete nadálytő

Fekete nadálytő pakolás

Gyulladáscsökkentő, szövetregeneráló, hámosító, a szövetek újraképződését és a sebek gyógyulását elősegítő hatású a fekete nadálytő leveleiből, gyökeréből készült pépes pakolás.

Vigyázz! Kizárólag külsőleg alkalmazható, mert pirrolizidin-alkaloid vegyületei májkárosító hatásúak. A külsőleges kezelést sem ajánlják 6 hétnél tovább.

Az érzékeny bőrű lovaknak érdemes a fekete nadálytő tinktúra helyett inkább a növény gyökerének porából készített pakolást felhelyezni.

Az éjszakára felhelyezett fekete nadálytő pakolás nappal néhány órára levehető. A külsőleges kezelés mellé javasolt a FitoCavallo® REHA, rehabilitációt segítő gyógynövénykészítmény etetése, és az állatorvossal egyeztetett kontrollált mozgatás, valamint a ló-fizioterápiás mozgásgyakorlatok. A gyógyulást segítheti a mágneses kezelés is.

Csontsérülések rehabilitációjában évezredek óta használták ezt a gyógynövényt, de ma már nem jellemző. A pépes pakolás ugyanis – a gipszkötéssel ellentétben – víz hatására felpuhul.

Kiváló eredményeket érhetsz el a sérült vagy rossz minőségű paták gyógyulásában, ha kombinálod a belsőleges és a külsőleges kezelést. Ehhez a FitoCavallo® BLOF gyógynövénykeverék etetése mellett hetente 1-2 alkalommal külsőleg fekete nadálytöves pakolást helyezhetsz a patára. A pépet kend fel a pártaszélre, majd 12-24 órán belül távolítsd el.

Jó, ha tudod

  • Mielőtt magad fognál neki lovad kezelésének, mindenképpen kérd ki állatorvosod tanácsát!
  • Hosszú távú kezelésnél (pl. ínhüvely gyulladás, ín- vagy szalagszakadás, ínhúzódás) célszerű lehet az érintett testrészről a szőrt leborotválni a jobb hatóanyag-felszívódás és a bőrpír könnyebb ellenőrizhetősége érdekében.
  • Az árnika és a fekete nadálytő kizárólag külsőleg alkalmazható, belsőleg mérgezők.

Lovadra szabott, online állapotfelmérésre alapozott, ingyenes gyógynövényes tanácsadásunkat megtalálod oldalunkon.

2024.02.10
Marton Zsófia, ló-fitoterapeuta
fitocavallo.hu
képek: netherbarium.hu Köteles Ferenc

VÁSÁRLÁS

Hozzászólások