2012. március közepétől indítottuk el a lovasterápiás foglalkozásokat a lovardában, a Patás Pajtás Közhasznú Egyesület keretein belül. Kicsit nehézkesen indultunk az elején, különféle technikai problémák miatt. Csak két kisgyerek kezdett heti rendszerességgel jönni. Ditta nevű terápiára kiképzett lóval kezdtük a foglalkozásokat, a gyerekeknek nagyon hamar kedvencévé vált, azonban betegsége miatt ideiglenesen pihentetni kényszerültünk. Szerencsére addigra érkezett két tarka csodapaci,a tinker Napsugár és a póni Szofi. Barna- és fekete-fehér foltjaik, nyugodtságuk, gyerekszeretetük gyorsan népszerűvé tették őket.
|
|
Ajánld fel elfekvő lovas ruhád a
lovasterápiában részt vevő gyerekeknek!
Neked is van otthon megunt, kinőtt, elfeledett vagy sosem használt, jó állapotú, gyerekek által használható lovas ruhád vagy más felszerelésed? Hozd el a dunakeszi Horze Lovasáruházba vagy a bábolnai Horze Lovasboltba, mi pedig eljuttatjuk azt a fóti Lovasterápiás Központ lovasainak! A Horze Lovasáruház és a Magyar Lovasterápia Szövetség Alapítvány együttműködése 2011 tavaszán kezdődött, amikor dunakeszi áruházunkban és bábolnai boltunkban gyermek lovasruha csereakciót hirdettünk...
|

|

Lovak a gyógyulás szolgálatában
(Szerző: Sződy Judit, forrás: [origo])
Hazánkban a közvélemény előtt szinte ismeretlen fogalom az állatokkal segített terápia. Ez szomorú, hiszen a módszerben rejlő lehetőségek sokkal nagyobbak annál, hogy csak a gyógyító, nevelő szakma képviselőinek szűk csoportja foglalkozzon a témával. Német és angol nyelvterületen ez a "tudomány" szinte mozgalommá vált. Gyerekek és felnőttek ezrei köszönhetik a segítő állatoknak és az állatokkal dolgozó önkénteseknek vagy szakképzett terapeutáknak, hogy életminőségük jó irányba változott. (teljes cikk >>>)
- Lovasterápiás foglakozások a "Nővér-kékkel"
(Szerző: Rétháti Györgyi, Kalina Katalin)
Alapítványunk 2003 óta rendszeresen tart lovasterápiás foglalkozásokat, részint hippoterápia (speciálisan képzett és vezetett lovon, neurofiziológiai alapokon nyugvó gyógytorna kezelés), részint gyógypedagógiai lovaglás / lovastorna formájában.
- Az Első Magyar Parasport Edzőtábor (www.unicornis97.hu)
2011. augusztus 26-28-ig kerül megrendezésre Balogunyomban az UNICORNIS Lovasterápia és Lovasközpontban. A nemzetközi szabályoknak megfelelő lovas parasport (díjlovaglás) gyermekcipőben jár Magyarországon...
- Gyógylovaglásról (Szerző: Rétháti Györgyi, Kalina Katalin)
- Lovaglással fejlesztik a sérült gyerekeket Pécsett (Forrás: Pécsi Napilap)
Szántó Sarolta, az Éltes-EGYMI (Egyesített Gyógypedagógiai Módszertani Intézet) gyógypedagógusa különös módját választotta a szellemi sérült gyerekek fejlesztésének. A lurkók egy Barka nevű kanca csikóján végeznek gyakorlatokat, miközben az állat csak lassan sétál. A fejlődés sokszor meglepő. (teljes cikk >>>)
- Terápiás lovaglás hatásai (Forrás: www.lovasterapia.iweb.hu)
A terápiás lovaglás - lovagoltatás - számos olyan elemet tartalmaz, mely lehetővé teszi gyermekeink komplex fejlesztését egy olyan területen, ahol a ló nem eszköz, hanem aktív cselekvőtárs. Ez olyan motiváló tényező a gyermek számára, mely áthatja és pozitív irányba tereli a foglalkozások hatékonyságát, hangulatát. A hatásokat a következő csoportokba tudjuk sorolni: fizikai hatások, pszichológiai hatások, szociális hatások, nevelés, oktatás elősegítése. (teljes cikk >>>)
- Milyen a jó lovasoktató?
Vajon elvállalja-e valaki egy vak lány lovagoltatását? Ha igen, lesz-e elég bátorságom végigcsinálni? Mi lesz, ha túlságosan ügyetlennek bizonyulok majd? Ha olyan célt tűztem ki magam elé, aminek nem tudok megfelelni?
- A bűvös négyes
Gondoltunk-e már arra, hogy jelképesen is felállítsunk, mondjuk, egy négyes fogatot? Mindannyiunk életében vannak akadályok, kihívások, amiket le kell küzdenünk, s a négy jelképesen befogott paripa segíthet nekünk ebben: nézzük őket sorban.
Két példaértékű történet a lovaglásról
Három évvel ezelőtt egy nálam lovagló 15 éves lány osztályfőnöke hívott fel az egyik helyi középiskolából, hogy nagyon sajnálja, de a lányt el kell, hogy tiltsa a lovaglástól, mert úgy érzi, hogy sem ő, sem a lány szülei nem tudnak rá hatást gyakorolni. Több tantárgyból bukásra áll, visszabeszél, és sokszor kerüli az iskolát. Ha eltiltják a lovaglástól és a klub látogatásától, talán a jövőben meglátszik az eredményén. Kicsit megijedtem, mert az egyik legügyesebb és legszorgosabb lovasomtól kellett volna elbúcsúzni, így gyorsan tollat ragadtam és levelet írtam az osztályfőnöknek.
- A segítség lóháton érkezik (Szerző: Bogár Orsolya és Török László, forrás: zoldmagazin.hu)
Fantasztikus élményben volt részünk, amikor látogatást tehettünk a Hippoterápia Gyógylovaglás és Lovastorna Alapítványnál és részt vehettünk az egyik foglalkozáson. Az általunk megtekintett órán halmozottan sérült és nehezen kezelhető gyermekek vettek részt. Vannak olyan fokon sérült gyermekek, akiknél csak sikerélményt okoz a lovaglás, ezt sem szabad azonban lebecsülni, hiszen a gyerekek számára kitárul a világ, egy teljesen más környezetbe csöppennek, ahol rengeteg inger éri őket. Ez már önmagában is nagyon fontos, még akkor is, ha az állapotukban nem következik be konkrét javulás. Ezek az alkalmak ünnepek a gyerekek számára, elég csak a csillogó szemekre, örömtől kipirult arcocskákra nézni. A kezdeti félelmek pedig hamar elpárolognak. (teljes cikk >>>)
- Lovastorna: gyógyító sport (Szerző: Marcsa Barbara, forrás: mozduljvelunk.hu)
A voltizsálás, azaz a mozgó lóra fel-, illetve róla leugrás lélegzetelállító mutatványa népi hagyományainkban gyakran megjelenik. A lovastorna mint sportág egyre népszerűbb, de a gimnasztikai gyakorlatok és a ló, mint élő gyógyászati segédeszköz kombinációja a gyógytestvnevelésben, gyógytornában is megkezdte térhódítását.
(teljes cikk >>>)
- Terápiás lovaglás a gyakorlatban (Forrás: www.lovasterapia.iweb.hu )
A lovaglás elképzelhetetlen a másik fél figyelembevétele nélkül. Legyen szó akár a lóról, akár a többi társról vagy a lovardai környezet egyéb szereplőiről. A foglalkozások során megtanulnak együttműködni egymással, segíteni a társaknak. A lovaglás fejleszti az önállóságot, aktivitást, a foglalkozásokon alkalmazott játékok fokozzák a találékonyságot, a problémamegoldást. A gyerekek számos pozitív megerősítéshez jutnak a feladatok, gyakorlatok elvégzése során. (teljes cikk >>>)
- Négylábú doktorok (Forrás: Hölgyvilág)
Az állatok ösztönösen jól, megkülönböztetett figyelemmel bánnak a gyermekekkel. Érzékenyen reagálnak mozdulataikra, hanghordozásukra, de még a bőrük illatának változására is. Ez a kapcsolat sok esetben többet jelent puszta "barátságnál"... (teljes cikk>>>)
- Négylábú doktorok II. (Szerző: if, forrás: hirtv.hu)
- Vágtázó doktorok (Szerző: Bacsó Viktória, forrás: deol.hu)
A mozgássérültekre és az értelmi fogyatékosokra nemcsak fizikailag gyakorol fejlesztő hatást a „gyógyító” lovaglás, hanem kedélyállapotuk javítására is kiválóan alkalmas. A debreceni „Varázs Ló” Alapítvány alapítója, Novobáczky Noémi válaszolt a gyógypedagógiai lovaglással kapcsolatos kérdéseimre. (teljes cikk >>>)
- Gyógyulni lólépésben (Szerző: Erdei-Nagy Ibolya, forrás: zoldujsag.hu)
Hazánkban 1997-ben Hortobágyon rendezték meg az elso lovasterápiával foglalkozó tanfolyamot - ekkor alakult meg a Magyar Lovasterápiás Szövetség. 1998-ban Szilvásváradon találkoztak a szakemberek, külföldi oktatók részvételével. 1999-ben Balatonfenyves volt a helyszín, ahol az oktatás már négy szekcióban zajlott. Innentol mondhatjuk azt, hogy megalakult a gyógytornászok által a hippoterápiás munkacsoport, és a gyógypedagógusok is létrehozták saját csoportjukat. (teljes cikk >>>)
- A ló a legjobb tanítómester (Írta: Tollár Sándor)
Topár Zsolt 37 éves kertai fiatalember. Nyolc évvel ezelőtt gerincsérvvel akarták műteni. Állandóan injekciózták a gerincét, Sárvárra járt kezelésekre, s marokszám szedte a gyógyszereket, a bal lábán elkezdődött az izomsorvadás, hatalmas fájdalmai voltak. Szerencséjére akkoriban olvasta, hogy a lóval való gyógyításnak milyen jótékony hatásai vannak. (teljes cikk >>>)
- Sajátos nevelési igényű gyerekek lóháton (Szerző: Fenyvesi Károly, Forrás: 24ÓRa online)
A lovaglás a teljesen egészséges gyerekek számára is terápiás jelentőséggel bírhat az állattal meglévő közvetlen kapcsolat miatt. Nyergesújfalu S-modellként emlegetik a szakterület térségi ismerői azt a programot, amelynek talán túlságosan is hivatalos a megnevezése: Sajátos nevelési igényű tanulók integrált nevelésének támogatása intézményi együttműködés keretében a közoktatás területén. Gyakorlatilag arról van szó, hogy jó lenne, ha a kortársaiktól nem előnyösen különböző gyerekek együtt tanulhatnának a többiekkel. (teljes cikk >>>)
- Az egyenes járás érzete (Forrás: Hajdú Online)
A kisfiú alig várta, hogy végre nyeregbe kerüljön, azután a ló hátán már kifejezetten türelmes viselte a különböző gyakorlatokat, sőt jól láthatóan örült, hogy végre a lovon ülhet.
A Varázs-Ló alapítvány debreceni életre keltője, Novobáczky Noémi azt mondta, hogy azért jó a lovaglás a valamilyen módon sérült gyerekeknek, mert a ló térbeli mozgása az egyenes járás érzetét adja a rajtaülőnek, azoknak is, akiknek ez az élmény soha sem adatott meg. (teljes cikk >>>)
- Gyógyíthat a lovas terápia (Forrás: Napló)
Topár Zsolt két speciálisan kiképzett lóval végzi a gyógyító foglalkozásokat. Az állatnak meg kell szoknia, hogy babzsák, csörgő labda vagy különféle színű karika repül felé. Fel kell készíteni az állatot a váratlan hatásokra is. Az autistánál vagy Down-kórosnál nem lehet tudni, lovaglás ideje alatt mi megy végbe az agyában, ezért sok minden előfordulhat. (teljes cikk >>>)
- Gyógylovak hátán… (Forrás: Népszabadság, Farkas József György)
Földöntúli öröm terül szét a fiatalember arcán. A ló, amelynek a hátára óvatos kezek felsegítették, megindult, és csendes poroszkálással követi vezetőjét. Mellette mindkét oldalon egy-egy kísérő baktat, ügyelve arra, hogy ha a lovas egyensúlyát vesztené, nehogy a földre huppanva nagyobb kárt okozzon magában, mint amit a balsors amúgy is rámért… (teljes cikk >>>)
- Gyógymód sérült, gerincbeteg gyerekeknek (Forrás: MTV Napi Mozaik )
A lovasterápia tulajdonképpen egy gyűjtőfogalom. Minden olyan kiegészítő terápiás eljárásnak a gyűjtőfogalma, ahol a ló, lovaglás hatásait használjuk fel a sérült, fogyatékos embereknek, gyerekeknek a fejlesztésében. (teljes cikk >>>)
- Mozgásterápia lóháton (Szerző: Donátné Forgács Boglárka)
Egy olyan speciális és komplex fejlesztési lehetőség, amelyet a prevencióban, gyógyításban és a rehabilitációban egyaránt alkalmazhatunk. A ló ebben az esetben nem csak egy terápiás eszköz, hanem aktív résztvevő, akinek mozgása segítségével érhetjük el a kívánt terápiás hatást. A mozgásterápia lóháton terápiát, mint fejlesztési lehetőséget kizárólag szellemileg ép gyerekeknél és felnőtteknél alkalmazhatjuk.
Képességfejlesztés lóháton
A "Képességfejlesztés lóháton" oktatói képzés egy természetgyógyászati szakágra, a kineziológiára épül, valamint a lovaglás és a lóval való kapcsolat áldásos hatásaira. A kineziológia egy holisztikus gyógyító és személyiségfejlesztő módszer. Segít a test öngyógyító mechanizmusának beindításában, feloldja azokat a blokkokat, amelyek gátolnak céljaink elérésében és a teljes élet megélésében.
A lovaglás és a gyógytorna kapcsolata (Szerző: Mezey Gyöngyi)
A lovaglás nem csak életforma, hanem az egyik legsokoldalúbb sport is. Amellett, hogy kellemes időtöltés lóval sétálni az erdőben, vagy éppen átügetni egy mezőn, igen hasznos is. Lovaglás közben erősödnek izmaink, fejlődik az idegrendszerünk és nem utolsó sorban az állattal való együttműködés igen jó hatással van közérzetünkre, hangulatunkra.
A lovaglás egészségmegőrző, egészségfejlesztő szerepéről (Szerző: Dr. Ungvári Zsigmond)
A ló a természet része és így vált az emberi élet részévé is. Mozgása ritmusos, egyenletes, rugalmas, háromdimenziós, amely az emberi szervezet számára rendkívül hasznos fizikai hatásokkal rendelkezik:
Lovasterápia (Forrás: Háziállat Magazin)
A lovak a civilizáció kezdete óta hűséges társai az embernek. Az élet számos területén hasznos segítséget jelentenek - így a gyógyításban is. A lovasterápiát neurológiai betegségek, ortopédiai problémák, érzelmi és mentális zavarok, érzékszervi fogyatékosságok esetén alkalmazzák.
Gyógylovaglás (Forrás: Szantal.hu)
A lovak szinte a civilizáció kezdete óta segítőtársai az embernek. A ló erős, intelligens, együttműködő állat, a mindennapi élet számos területén használtuk e tulajdonságit a történelem során elsősorban a közlekedésben és a harcászatban. Mára azonban a gépek vették át ezt a szerepet, a ló pedig inkább a sportban, a szabadidő eltöltésében és nem utolsó sorban a gyógyászatban kapott egyre nagyobb teret.
Sitting Bull vendége voltam (Szerző: Cziglányi Béla)
A megbeszéltnél kicsit korábban érkeztem a Sitting Bull Ranchra, ezért a teraszon üldögélve nézegettem a Pest környéki téli táj szépségeit, várva, hogy a távolban feltűnjön a tereplovaglásból a két szürke. Először a vidám nevetgélés terelte a figyelmemet a lovasok irányába, s csak később láttam meg a jókedvű fejbólogatással felém, jobban mondva hazafelé lépkedő lovakat.
Elsőnek a szép szőke feleség ugrott le a lóról, majd férjét, a jövendőbeli riportalanyomat segítették le. Ő a ranch névadója, aki az indián mozgalmak leghíresebb törzsfőnöke után választott nevet magának. Ő a magyar Ülő Bika. Elismeréssel adóztam magamban a kifejező névválasztásért: egyrészt a mosolygós fiatalemberről messziről süt az energia, az élet szeretete. Másrészt. Mikor az asztalomhoz ért a tereplovaglástól még kipirult arccal, ügyesen egy szék helyére kormányozta tolókocsiját, ugyanis az élete virágjában lévő fiatalember melltől lefele teljesen béna.
Irodalom a gyógylovaglásról
Rétháti Györgyi: Hippoterápia - új kiegészítő kezelés a neurofiziológiai gyógytornában. Mozgásterápia, 1999/4
Gyógylovaglás Magyarországon - egy terapeuta szemével. Lovas Nemzet, 2000. június
Milyen lovak alkalmasak lovasterápiára? Lovas Élet, 2000/8
Gyógylovaglásról – lovasoknak. Lovas Kalendárium, 2001
Minőségbiztosítás a lovasterápiában. Lovasfutár, 2001/5
Minőségbiztosítás a lovasterápiában. Lovas Élet, 2001/7
Lovasterápiás továbbképzési formák Ausztriában. Lovas Élet, 2002/7
Hippoterápia a német nyelvterületen. Lovasfutár, 2003/9
Kapcsolódó linkek:
www.gyogytornasz.hu
www.lovasterapia.eu
|